UNICEF apeluje o 2,2 mld USD na ratowanie życia dzieci.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
HAC2014

UNICEF apeluje o 2,2 mld USD na ratowanie życia dzieci.

Organizacja potrzebuje pilnego wsparcia, aby w 2014 r. dotrzeć z pomocą humanitarną do 85 milionów osób - ofiar kryzysów humanitarnych w 50 krajach. Aż 59 milionów z nich to dzieci. 

W opublikowanym właśnie raporcie Humanitarian Action for Children 2014 UNICEF podkreśla, że zebrane przez organizację środki pozwolą na kontynuację działań podjętych w 2013 roku, dzięki którym:

  • 24,5 mln dzieci zaszczepiono przeciwko odrze,
  • prawie 20 mln osób otrzymało czystą wodę potrzebną do picia, gotowania i mycia,
  • 1,9 mln dzieci jest leczonych z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia,
  • 2,7 mln dzieci otrzymało dostęp do edukacji,
  • 935 tys. dzieci objętych zostało opieką psychologa. 

UNICEF apeluje, między innymi, o wsparcie w wysokości 835 mln USD dla potrzebujących w Syrii i sąsiadujących krajach. Fundusze te przeznaczone zostaną na pomoc ratującą życie, tj. szczepienia, czystą wodę, dostęp do urządzeń sanitarnych, edukację i ochronę.

W raporcie Humanitarian Action for Children 2014 organizacja zwraca uwagę na codzienne wyzwania, przed którymi stoją dzieci będące ofiarami sytuacji kryzysowej i podkreśla znaczenie pomocy niezbędnej najmłodszym do przetrwania i dalszego rozwoju. 

Wróciłem właśnie z Sudanu Południowego ogarniętego konfliktem, który zagraża życiu milionów, niewinnych dzieci. W wyniku kryzysu przesiedlono ponad 400 tys. dzieci i ich rodzin. Ponad 3,2 mln osób potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. Nadchodzi pora deszczowa i musimy jak najszybciej dołożyć wszelkich starań, aby dotrzeć z pomocą na czas i zapobiec katastrofie – powiedział Ted Chaiban, z Biura Programów Kryzysowych UNICEF.

Dzieci z Sudanu Południowego podzielają los milionów ofiar dotkniętych konfliktem w Republice Środkowoafrykańskiej i Syrii. Uwaga mediów koncentruje się dzisiaj na tych złożonych kryzysach, wymagających pilnej pomocy finansowej.  Jednakże, są również inne miejsca, gdzie niezbędna jest natychmiastowa pomoc humanitarna i pilne finansowanie. Są to m.in. Afganistan, Kolumbia, Demokratyczna Republika Konga, Birma, Somalia, Jemen i wiele innych – dodaje Ted Chaiban.

Niestety, w wielu miejscach zapomnianych przez media i opinię publiczną dzieci nadal czekają na pomoc. UNICEF zwraca uwagę na niedostateczne wsparcie finansowe programów humanitarnych w Angoli, Erytrei, Lesotho i na Madagaskarze. Niewystarczające środki, brak bezpieczeństwa i trudne warunki są ogromnym wyzwaniem dla UNICEF.

Dlatego, co podkreśla organizacja, kluczowe jest wsparcie przekazywane nie na konkretne kraje, ale takie środki, które organizacja może skierować w miejsce, gdzie pilnie potrzebna jest pomoc. Fundusze te pozwoliłyby również na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań oraz zintegrowanego planu odbudowy w przypadku kryzysów, z których mogłoby korzystać jednocześnie wiele krajów.

Pełna wersja raportu Humanitarian Action for Children 2014 w języku angielskim jest dostępna tutajwww.unicef.org/appeals.

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej