Artur Żmijewski

Artur Żmijewski - Ambasador Dobrej Woli UNICEF

© UNICEF/Suder

Ambasador UNICEF Polska od 2007 r.

Aktor od czasu objęcia funkcji Ambasadora Dobrej Woli UNICEF w 2007 roku, bardzo aktywnie angażuje się w działania UNICEF. Wielokrotnie wyjeżdżał na misję do krajów afrykańskich, wspierał projekt „Reszta w Twoich rękach”, brał udział w Błękitnym Marszu Pokoju ONZ, a także w szeregu mniejszych inicjatyw UNICEF.

Działania, które wsparł Ambasador Dobrej Woli UNICEF, Artur Żmijewski przyniosły od 2007 roku około 10 milionów złotych.

Ten nadzwyczajny wynik to niezliczona liczba godzin, które poświęcił realizując spoty, biorąc udział w misjach, spotykając się z mediami, partnerami i sympatykami organizacji. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z taką osobą.

Artur Żmijewski - Ambasador Dobrej Woli UNICEF

© UNICEF

Na pierwszą misję Artur Żmijewski pojechał do Etiopii, gdzie odwiedził ośrodki terapeutyczne dla niedożywionych dzieci. Dzięki zaangażowaniu aktora UNICEF Polska zebrał fundusze na wyposażenie aż dziesięciu ośrodków terapeutycznego dożywiania dzieci.

Nigdy i nigdzie w Polsce nie widziałem tak strasznych rzeczy, jak tam w Afryce. Dlatego namawiam ludzi do pomagania.

Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF

© UNICEF/Rostkowski

W 2014 roku nasz Ambasador włączył się w akcję pomocy na rzecz dzieci w Sudanie Południowym. Zebrane środki zostały przeznaczone na wyposażenie ośrodków leczenia niedożywienia oraz zakup żywności i mleka terapeutycznego dla głodujących dzieci. Udało nam się uzbierać 2 591 809 zł na ten cel.

Artur Żmijewski - Ambasador Dobrej Woli UNICEF

© UNICEF/Suder

Po zakończeniu konfliktu w Mali, UNICEF rozpoczął kampanię w tym kraju na rzecz nowonarodzonych dzieci i ich matek. W misji brał udział także nasz Ambasador Dobrej Woli, Artur Żmijewski.

W Mali dzieci rodzą się w tragicznych warunkach, brakuje leków i opatrunków. Matki umierają w drodze do szpitala, a dzieci najczęściej w pierwszej dobie życia, bo nie ma inkubatorów i odpowiednich urządzeń medycznych. Tu jest potrzebne wszystko.

W celu zebrania środków dla najmłodszych w Mali, w polskich szkołach zorganizowany został konkurs na najciekawszą, napisaną przez uczniów książkę. Zwycięska szkoła miała możliwość goszczenia aktora, który odczytał treść książki i opowiedział o swojej wizycie w Mali.

W 2015 roku Artur Żmijewski wygrał głosowanie w Plebiscycie „Gwiazdy Dobroczynności” w kategorii „Pomoc Charytatywna”. Nasz Ambasador Dobrej Woli otrzymał czek na kwotę 5000 zł, który przekazał na kampanię UNICEF na rzecz Mali.

Błękitny Marsz Pokoju ONZ

Artur Żmijewski - Ambasador Dobrej Woli UNICEF na Błękitnym Marszu Pokoju ONZ

© UNICEF

20 czerwca 2015 r - ulicami Warszawy przemaszerowali uczestnicy Błękitnego Marszu Pokoju ONZ. Na zakończenie marszu Ambasador Dobrej Woli UNICEF Artur Żmijewski, odczytał Deklarację Praw Człowieka.

***

Artur Żmijewski to ceniony aktor teatralny, filmowy, telewizyjny, dubbingowy i reżyser. Studia aktorskie ukończył na warszawskiej PWST i zadebiutował w Teatrze Współczesnym w Warszawie. Zagrał w kilkudziesięciu filmach m.in. „W pustyni i w puszczy”, „Nigdy w życiu”, „Katyń” i serialach telewizyjnych „Na dobre i na złe” czy „Ojciec Mateusz”.

Zobacz również

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

Nowy rok nie przyniósł zmiany dzieciom w Strefie Gazy

W pierwszym tygodniu 2025 roku w Strefie Gazy zginęło co najmniej 74 dzieci, które zostały zabite podczas nocnych ataków w Gazie i Khan Younis, a także na południu, w Al Mawasi – w strefie wskazanej jako „bezpieczna”.

Więcej
5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

5 miejsc, gdzie w 2025 r. potrzeby dzieci będą największe

Skala potrzeb humanitarnych dzieci osiągnęła historyczne maksimum. Szacujemy, że ponad 210 mln dzieci w 146 krajach i terytoriach będzie potrzebować pomocy humanitarnej w 2025 roku, m.in. w Afganistanie, Sudanie, Demokratycznej Republice Konga, Strefie Gazy i Libanie, gdzie potrzeby są największe.

Więcej
Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Świat zawodzi dzieci. Rok 2024 był dla nich jednym z najgorszych w historii

Wpływ konfliktów zbrojnych na życie dzieci osiągnął w 2024 roku rekordowo niszczycielski poziom. Nigdy wcześniej tak wielu najmłodszych nie mieszkało w strefach działań zbrojnych ani nie zostało przymusowo przesiedlonych.

Więcej