Wpływ wojny w Sudanie na zdrowie psychiczne dzieci
Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.
Codziennie na całym świecie 16 tysięcy dzieci umiera na skutek chorób, którym potrafimy zapobiegać. Pandemia COVID-19 dokonała spustoszenia w krajach, w których system zdrowia jest na bardzo niskim poziomie. Obecna sytuacja może spowodować, że liczba dzieci, które umierają każdego dnia, zwiększy się o ponad 6 tysięcy.
UNICEF pomaga dzieciom w szpitalach i ośrodkach zdrowia w najbiedniejszych krajach. Teraz szczególnie potrzebujemy Twojej pomocy!
Trwa walka z czasem, aby zatrzymać wirus!
Pandemia doprowadziła w najuboższych krajach do znacznego ograniczenia m.in. w dostępie do opieki medycznej i żywności. Jest to spowodowane przerwami w dostawach sprzętu medycznego i leków oraz obostrzeniami i utrudnieniami w przemieszczaniu się. Brak odpowiedniego leczenia takich dolegliwości, jak zapalenie płuc czy choroby biegunkowe, a także zaburzonego przyrostu ciała, może przyczynić się do śmieci dodatkowych 1,2 miliona dzieci poniżej 5. roku życia.
Skrajne ubóstwo oznacza nie tylko brak dostępu do lekarstw i szczepień czy głód – to również niemożliwość podjęcia edukacji i brak miejsca zamieszkania. Skutki koronawirusa mogą doprowadzić do tego, że pod koniec roku liczba dzieci dotkniętych wielowymiarowym ubóstwem w krajach o niskich i średnich dochodach wyniesie 672 miliony.
Przekaż darowiznę, a pracownicy UNICEF dostarczą niezbędne artykuły zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa takie jak tabletki uzdatniające wodę czy mydło.
W zeszłym roku 800 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia umarło z powodu zapalenia płuc, któremu można zapobiec, dzięki dostępowi do podstawowych lekarstw i opieki medycznej. Już teraz, co trzecie dziecko cierpiące na tę chorobę nie ma dostępu do pomocy medycznej. Kto będzie nieść pomoc w krajach z najsłabszymi systemami ochrony zdrowia i opieki medycznej, gdy pandemia koronawirusa COVID-19 uderzy tam z całą siłą?
Twoja darowizna zapewni dzieciom dostęp do sprzętu medycznego i lekarstw, które uratują im życie. Otoczymy je wszechstronną opieką, obejmującą również leczenie niedożywienia, dostęp do środków czystości i czystej wody, dzięki czemu nie tylko wrócą do zdrowia, ale będą dysponowały podstawowymi środkami ochrony przed ewentualnymi powikłaniami.
Dzieci są cichymi ofiarami pandemii COVID-19. Ograniczenia w przemieszczaniu się i zamknięte szkoły wpływają na ich edukację, zdrowie psychiczne i dostęp do podstawowych usług medycznych. Ryzyko przemocy i wykorzystania chłopców i dziewcząt jest obecnie większe niż kiedykolwiek. Dla dzieci, które musiały opuścić swoje domy i dla najmłodszych żyjących na obszarach konfliktów, konsekwencje będą tragiczne. Nie możemy zawieść tych dzieci.
Dyrektor Generalna UNICEF, Henrietta Fore
Na całym świecie UNICEF dostarcza ratujące życie zaopatrzenie medyczne, buduje urządzenia sanitarne, zapewnia dzieciom edukację i ochronę oraz walczy z niedożywieniem. Robimy wszystko, aby zatrzymać COVID-19 oraz zminimalizować skutki pandemii dla dzieci.
Zjednoczmy się w pomaganiu najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie!
Artur Żmijewski, Ambasador Dobrej Woli UNICEF
Dzieci w Sudanie doświadczają przemocy, ale także są jej świadkami. Powoduje to u nich silny stres emocjonalny, prowadzący do problemów ze zdrowiem psychicznym.
30% badanych młodych osób uważa, że w ich miejscu zamieszkania dostęp do komunikacji publicznej jest problemem. To dane z raportu UNICEF Polska „Wykluczenie transportowe dzieci i młodzieży w Polsce”.
Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka dołącza do programu UNICEF Polska Miasto Przyjazne Dzieciom na mocy porozumienia podpisanego 28 października 2024 r. Troska o dobrostan najmłodszych i pełne wdrożenie praw dziecka na poziomie krajowym to priorytet na dla obu instytucji.