Pomagam
Sytuacja w Sudanie
W tej chwili już co drugie dziecko, czyli w sumie prawie 14 milionów, wymaga pilnej pomocy humanitarnej. To wzrost o ponad 5 milionów od początku obecnego konfliktu.
Już przed wybuchem wojny domowej szacowano, że 1 na 18 dzieci w Sudanie nie dożyje piątych urodzin, 1 na 7 nie będzie miało wystarczającej ilości pożywienia, aby zapobiec wyniszczeniu organizmu i zahamowaniu wzrostu.
Prawie 4 miliony dzieci poniżej piątego roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia. Szacuje się, że 730 tysięcy z nich jest bezpośrednio zagrożonych śmiercią. Bez pomocy i odpowiedniego leczenia nie przeżyją.
Jest nam ciężko, nie mamy pieniędzy na jedzenie i wodę. W domu jedliśmy trzy posiłki. Tutaj jemy tylko jeden.
Retaj, lat 7
obóz dla osób przesiedlonych, Zamzam
Rodziny nie mają dostępu do podstawowej opieki medycznej, lekarstw i szczepionek.
7,4 miliona dzieci nie ma dostępu do bezpiecznej do picia wody. Brak bezpiecznej wody to niebezpieczne szczególnie dla życia najmłodszych i najsłabszych choroby, takie jak cholera czy biegunka. Ale zagraża im również odra, denga i malaria.
Wojna to także traumatyczne doświadczenia. Dzieci w Sudanie każdego dnia narażone są na przemoc i wykorzystanie. Część była świadkiem śmierci swoich bliskich. Bywa też, że są siłą wcielane do grup zbrojnych.
Już 17 milionów dzieci nie ma dostępu do edukacji.
Przed rozpoczęciem konfliktu 3,8 miliona ludzi w Sudanie było wewnętrznie przesiedlonych (połowę tej liczby stanowią dzieci). Teraz jest ich niemal dwa razy więcej!
Ponad 2 miliony ludzi szuka schronienia w krajach sąsiednich. Uciekający chronią się głównie w Czadzie, ale też w Sudanie Południowym, Egipcie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz Etiopii.
Konflikt w Sudanie jeszcze bardziej destabilizuje i tak trudną sytuację w tych krajach, zwiększając skalę trwających tam kryzysów.
Jak pomagamy w Sudanie?
Działamy w Sudanie nieprzerwanie pomimo wyzwań. Od eskalacji konfliktu w kwietniu 2023 roku:
-
9,2 miliona ludzi otrzymało opiekę zdrowotną lub najpilniej potrzebne materiały medyczne;
-
przebadaliśmy pod kątem niedożywienia 7,4 miliona dzieci. 400 tysięcy z nich zostało objęte leczeniem, które uratowało ich życie;
-
dostarczyliśmy wodę pitną dla blisko 11 milionów ludzi;
-
zapewniliśmy wsparcie finansowe oraz usługi ratujące życie i odporność prawie 467 tys. matek, dzieci i rodzin;
-
zapewniliśmy wsparcie psychospołeczne 2 milionom dzieci i opiekunów, m.in. w 400 punktach wsparcia na terenie całego Sudanu. To bezpieczne przestrzenie, w których dzieci mogą się bawić i gdzie otrzymują wsparcie psychologiczne.
Dlaczego prosimy Cię o pomoc?
Na bieżąco reagujemy na nowe potrzeby humanitarne i zapewniamy najpilniejszą pomoc w 18 stanach tego kraju. Zwiększamy także skalę pomocy w krajach przyjmujących uchodźców z Sudanu. Potrzeby humanitarne dzieci w Sudanie zwiększają się z każdym kolejnym dniem konfliktu. Robimy wszystko, aby dzieci były zdrowe i bezpieczne. Każda wpłata ma znaczenie. Każda może uratować życie dziecka. Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mogli:
Zapewnić dostęp do krytycznej infrastruktury i usług, w tym opieki medycznej, leków i szczepień, leczyć dzieci cierpiące z powodu skrajnego niedożywienia i zapobiegać niedożywieniu, m.in. przez regularne badania, edukację czy wspieranie kobiet w ciąży.
Zapewniać czystą wodę i bezpieczne warunki sanitarne: dostarczać cysterny z wodą tam, gdzie nie ma do niej dostępu oraz budować infrastrukturę wodno-sanitarną, odporną na czynniki klimatyczne i zniszczenia.
Zapewniać ochronę, bezpieczną przestrzeń, wsparcie psychologiczne, możliwość edukacji dzieciom znajdującym się w strefie konfliktu oraz tym, które musiały uciekać z powodu konfliktu do sąsiednich regionów i krajów.