Ukraina 24 LP Desktop

Pomoc dla Ukrainy

Wojna w Ukrainie. Dzieci cierpią najbardziej

Pomóż

Pomagam

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
Pole wymagane
UNICEF Polska - Pomoc dla Ukrainy
pomoc medyczna

350 zł

na pomoc medyczną, np. niezbędne leki, szczepienia i sprzęt medyczny m.in. w szpitalach położniczych.

wsparcie materialne

160 zł

na pomoc materialną, np. ciepłe ubrania i wsparcie finansowe dla rodzin w najtrudniejszej sytuacji.

pomoc psychologiczna

90 zł

na pomoc psychologiczną dla dzieci doświadczających traumy wojennej w Ukrainie i w krajach przyjmujących wojennych uchodźców.

Każda ppomoc jest ważna

Każda wpłata ma znaczenie. Może pomóc dzieciom odzyskać utracone dzieciństwo. Zanim będzie na to za późno.

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Pole wymagane
Pole wymagane
Powyższa zgoda jest wymagana
Wybierz formę płatności

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo w zależności od wyboru przekierowani do serwisu www.payu.pl lub www.paypal.com.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
UNICEF Polska - Pomoc dla Ukrainy
UNICEF Polska - opieka medyczna

90 zł

dajesz dzieciom możliwość otrzymania właściwej opieki medycznej, która uratuje im zdrowie i życie w nagłych wypadkach

UNICEF Polska - zestaw do walki z chorobami

60 zł

zapewniasz regularny dostęp do czystej, bezpiecznej do picia wody tam, gdzie dzieci go nie mają

UNICEF Polska - edukacja

40 zł

umożliwiasz zachowanie ciągłości edukacji dzieciom w strefach konfliktu

UNICEF Polska - Pomoc dla Ukrainy

Każda forma Twojego stałego wsparcia jest ważna, ponieważ pomaga nam reagować natychmiast w sytuacji kryzysu humanitarnego.

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Personalne

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Adresowe

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Kontaktowe

Powyższa zgoda jest wymagana
Akceptacja Regulaminu Konta PayU jest wymagana.

Wybieram rodzaj płatności

Dzień comiesięcznych wpłat

Dane karty płatniczej

Podaj numer karty
Karty płatnicze
Podaj miesiąc ważności karty
Podaj rok ważności karty
Podaj numer CVV

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo przekierowani do serwisu www.payu.pl.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Wojna bardzo zmieniła moje życie. Już nie chodzę do szkoły. Unikam miejsc, gdzie mogą być miny. Nie chodzę daleko na spacery, a latem już nie kąpię się w rzece jak dawniej. Przed wojną Izium było wspólnotą. Ludzie byli szczęśliwi i mili, a teraz nikogo już tu nie ma. Moi przyjaciele wyjechali

Bohdan, 11 lat

Konsekwencje wojny w Ukrainie

Od momentu eskalacji 24 lutego  2022, wojna w Ukrainie destrukcyjnie wpływa na każdy aspekt życia dzieci i rodzin. Od ponad dwóch lat (w regionie Doniecka i Ługańska już od 2014 roku) dzieci żyją w rzeczywistości, która nigdy nie powinna być częścią dzieciństwa. Zobacz, z jakimi konsekwencjami przyszło im się mierzyć:

1. Zagrożenie życia i zdrowia

Veronika przy znaku "Uwaga miny"

© UNICEF / Hrom

Od lutego 2022 w Ukrainie zginęło 579 dzieci, a 1284 zostało rannych. Działania zbrojne oraz ataki rakietowe zagrażają ich życiu każdego dnia, a nawet jeśli ustają, życie dzieci nadal jest narażone. Aż 1/3 kraju pokrywają miny i inne niebezpieczne pozostałości po atakach.

Od początku konfliktu aż 1267 placówek zdrowia zostało uszkodzonych, poważnie ograniczając dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Tym samym dzieci są bardziej narażone na groźne dla życia choroby, którym można zapobiegać, a także brak szybkiej pomocy w przypadku nagłych wypadków i urazów.

2. Strach, izolacja, trauma

Ukraina - Schron w przedszkolu

© UNICEF/Filippov

Wojna destrukcyjnie wpływa na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Poczucie straty, strach, lęk i niepokój towarzyszą im każdego dnia. Uczucia te, w połączeniu z izolacją, utrudniają odczuwanie szczęścia, naukę i codzienne funkcjonowanie.

Dzieci z terenów przyfrontowych w Ukrainie spędziły od 3 do 5 tysięcy godzin w piwnicach i schronach. To nawet 7 miesięcy bez dostępu do światła dziennego i słońca! Połowa dzieci w wieku 13-15 lat ma problemy ze snem, a 1 na 5 wykazuje objawy stresu pourazowego (PTSD).

3. Brak ciągłości w edukacji

Ukraina - ruiny szkoły

© UNICEF/Ibarra Sánchez

3798 placówek edukacyjnych w Ukrainie zostało zbombardowanych lub ostrzelanych, 368 z nich zostało całkowicie zniszczonych. 2321  szkół zamknięto ze względów bezpieczeństwa. W całym kraju aż 40% dzieci nie ma ciągłości nauki, w strefach przyfrontowych połowa dzieci w wieku szkolnym nie ma dostępu do edukacji. W 2022 r. w porównaniu z rokiem 2018 dzieci miały aż 2,5 roku opóźnienia w czytaniu i 1,5 roku zaległości w matematyce. 

W europejskich krajach przyjmujących uchodźców z Ukrainy tylko 40-50% dzieci jest zapisane do szkół.

4. Ucieczka i rozłąka

Ukraina ucieczka

© UNICEF/Gilbertson VII Photo

Ponad 5,9 mln ludzi (z czego 88% to kobiety i dzieci) uciekło do sąsiednich krajów w poszukiwaniu bezpieczeństwa (w Europie to najwięcej od czasów II wojny światowej!).  Liczba osób przesiedlonych wewnątrz Ukrainy to 3,7 mln.

Dla dzieci to oznacza wyrwanie z domu i otoczenia, które znały i w którym czuły się bezpiecznie. Pobyt w nowym kraju oznacza konieczność odnalezienia się w nowym nieznanym środowisku i języku, rozłąkę z bliskimi, którzy zostają w kraju lub są na froncie.

09_UNICEF_ICON_AFFECTED_POPULATION_WHITE.png
14,6 mln
ludzi w Ukrainie potrzebuje pomocy humanitarnej
111_UNICEF_ICON_INFO_MNGMT_WHITE.png
24%
do tego poziomu wzrosła skala ubóstwa w Ukrainie w 2022 roku (to 4 x więcej niż w 2021)
38_UNICEF_ICON_CONFLICT_WHITE.png
7 mln
dzieci w Ukrainie doświadczyło konsekwencji ataków na infrastrukturę energetyczną
58_UNICEF_ICON_DAMAGED_WHITE.png
1 mln
ludzi bez dostępu do czystej wody po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce
13_UNICEF_ICON_POPULATION_DISPLACEMENT_WHITE.png
5,9 mln
ludzi uciekło z kraju w poszukiwaniu schronienia (88% to kobiety i dzieci)
10_UNICEF_ICON_AFFECTED_CHILDREN_WHITE.png
2,6 mln
dzieci w Ukrainie i dzieci uchodźczych z Ukrainy potrzebuje wsparcia w edukacji
Ukraina bacground icons 24

Jak pomaga UNICEF?


 

Ukraina - jaka pomoc jest potrzebna

Od czasu eskalacji wojny dwa lata temu UNICEF rozszerzył swoją działalność w Ukrainie i obecnie jest obecny w Kijowie, Lwowie, Odessie, Dnieprze, Połtawie i Charkowie, aby zapewnić pomoc humanitarną i krytyczne wsparcie dzieciom i rodzinom.

W Ukrainie praca UNICEF koncentruje się na zapewnieniu dzieciom dostępu do opieki zdrowotnej, szczepień, wsparcia żywieniowego, ochrony, edukacji, bezpiecznej wody i urządzeń sanitarnych, ochrony socjalnej oraz zdrowia psychicznego i wsparcia psychospołecznego.

W krajach przyjmujących uchodźców z Ukrainy UNICEF współpracuje z rządami, gminami i partnerami lokalnymi w celu wzmocnienia krajowych systemów zapewniających wysokiej jakości usługi edukacyjne, zdrowotne i ochronne dzieciom uchodźców, jak również dzieciom marginalizowanym ze społeczności przyjmujacych uchodźców z Ukrainy.

Główne obszary pomocy UNICEF:

Opieka zdrowotna


 

UNICEF we współpracy z partnerami zapewnił wsparcie medyczne dla ponad 5 mln dzieci. Do lipca 2023 ponad 100 tys. dzieci zostało zaszczepionych przeciw odrze. Tysiące rodzin skorzystało ze wsparcia mobilnych zespołów zapewniających opiekę zdrowotną i wsparcie psychologiczne. W 2024 roku UNICEF będzie wspierać krajowe programy szczepień oraz - z pomocą mobilnych zespołów medycznych - zapewniać opiekę zdrowotną dzieciom na obszarach objętych działaniami zbrojnymi.

W krajach przyjmujących uchodźców skoncentrowaliśmy nasze działania na poprawie dostępu do publicznych systemów opieki zdrowotnej i wspieraniu lokalnego potencjału, z korzyścią dla uchodźców i społeczności, które ich przyjmują. W 2024 roku zamierzamy kontynuować i rozwijać te działania.

Pielęgniarka bada dziecko podczas wizyty domowej

© Korostyszów, obwód żytomierski, Ukraina. Pielęgniarka Maryna podczas jednej z rutynowych wizyt. Celem Programu Wizyt Domowych jest wdrożenie lepszej opieki w domu i zapewnienie wsparcia wykwalifikowanych pielęgniarek. W ramach programu pielęgniarki odwiedzają rodziny dziesięć razy w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka. Jeśli specjalista zauważy ryzyko, opracowuje dedykowany plan i zwiększa częstotliwość wizyt. | © UNICEF/Vashkiv

Ochrona i wsparcie psychologiczne

Dwa lata wojny odbiły się mocno na psychice najmłodszych, powodując u nich ogromną traumę. Dzieci pozbawione rodziny lub zaufanych dorosłych były w tym czasie bardziej narażone na przemoc, wykorzystywanie seksualne i handel ludźmi. Dlatego pomoc UNICEF w tym obszarze  od początku była wielowymiarowa i obejmowała: zapobieganie przemocy ze względu na płeć, różne formy wsparcia psychologiczne (w tym opiekę indywidualną, platformy internetowe i informacyjne czy programy dla szkół).

W Ukrainie w 2022 r. zapewniliśmy dostęp do środowiskowej opieki psychologicznej i wsparcia psychospołecznego blisko 3 mln dzieci, młodzieży i opiekunów, a w 2023 r. – ponad 2,5 mln.

W krajach przyjmujących uchodźców UNICEF stworzył m.in. bezpieczne przestrzenie, w których dzieci mogą odpoczywać, bawić się, uczyć i otrzymywać niezbędne wsparcie.
 

Dzieci w trakcie zajęć w punkcie Spilno Ukraina

© Pawłohrad, Ukraina. Dzieci podczas zajęć plastycznych z Krystyną Kołokolową. Od czasu eskalacji działań zbrojnych w modułowej wiosce dla osób wewnętrznie przesiedlonych w Pawłohradzie mieszka obecnie około 100 rodzin. Dzieciom pomagają tu pracownik socjalna Krystyna Kołokolowa i psycholog Ludmiła Zinchenko. Krystyna i Liudmyla są częścią mobilnego zespołu ekspertów utworzonego przez UNICEF. Wspólnie przeprowadzają 16 wizyt miesięcznie u rodzin przesiedleńców z dziećmi oraz rodzin lokalnych znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. | © UNICEF/Lebid

Edukacja

Współpracujemy z rządem Ukrainy, aby odbudować zniszczone w czasie wojny szkoły oraz pomagamy organizować zajęcia wyrównawcze i edukację online. W ciągu 2 lat wojny zapewniliśmy dostęp do edukacji formalnej i nieformalnej 2,7 mln dzieci.

W krajach przyjmujących uchodźców, w tym w Polsce, ułatwiamy dzieciom integrację, zapewniając dostosowane do ich potrzeb wsparcie w nauce nowego języka, alternatywne możliwości nauki, a także miejsca, gdzie najmłodsi mogą się wspólnie uczyć i bawić oraz oni i ich rodzice otrzymują niezbędne wsparcie psychospołeczne.

Ponieważ ponad połowa dzieci już trzeci rok pozostaje bez formalnej edukacji, integracja w krajach przyjmujących uchodźców jest priorytetem UNICEF także na 2024 rok. Chcemy zapewnić pomoc każdemu dziecku, które jej potrzebuje.

Dmytro podczas zajęć

© 9-letni Dmytro jest podekscytowany rozpoczęciem lekcji matematyki w Digital Learning Center, które zostało otwarte w Zaporożu w południowo-wschodniej Ukrainie. Prowadzone przez UNICEF Centrum zapewnia jemu, 20 kolegom z klasy i ich nauczycielowi możliwość nawiązania kontaktu online po prawie półtora roku przerwy w szkole. | © UNICEF/Klochko

Woda i infrastruktura sanitarna

Infrastruktura wodna i energetyczna mocno ucierpiały w atakach. Tylko wysadzenie tamy w Nowej Kachowce pozostawiło bez dostępu do bezpiecznej wody ponad milion ludzi.

W ciągu dwóch lat wojny we współpracy z partnerami zapewniliśmy dostęp do bezpiecznej wody ponad 10 milionom ludzi. Dostarczyliśmy potrzebującym rodzinom wodę butelkowaną, tabletki uzdatniające i zbiorniki na wodę oraz zestawy higieniczne. Nawiązaliśmy współpracę z 65 przedsiębiorstwami wodociągowymi w Ukrainie, pomagając m.in. w naprawach uszkodzonej infrastruktury, aby zapewnić ludziom nieprzerwany dostęp do wody i urządzeń sanitarnych.

UNICEF dostarcza przedsiębiorstwom wodociągowym środki chemiczne do oczyszczania wody kranowej. W samym Charkowie zapewniliśmy tym samym dostęp do czystej wody ponad 1 mln ludzi, w tym prawie 100 tys. dzieci.
 

Chłopiec myje zęby UNICEF

© Artem z Charkowa ma dopiero 5 lat, a już wie, jak wygląda życie bez wody. Kiedy w lutym 2022 roku rozpoczęły się działania wojenne, z kranów ledwo płynęła woda, bo spadło ciśnienie w sieci. A po tym, jak pocisk uderzył w przepompownię, dopływ wody zniknął całkowicie. Rodzina Artema zebrała niewielki zapas wody w wannie. Nie wystarczało to jednak na wszystkie codzienne czynności, takie jak gotowanie czy mycie.| © UNICEF / Pashkina

Pomoc materialna

W ramach pomocy humanitarnej zapewniamy wsparcie umożliwiające przetrwanie rodzinom z dziećmi, które straciły dobytek i środki do życia.

W strefach zintensyfikowanych działań wojennych priorytetem stało się zapewnienie dziecięcych ubrań, butów, jedzenia i środków higienicznych. We współpracy z rządem Ukrainy, rządami krajów przyjmujących wojennych uchodźców i innymi kluczowymi partnerami UNICEF uruchomił też programy wsparcia finansowego (Humanitarian Cash Ttransfers - HCT), by odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby dzieci. Dotąd z tego wsparcia skorzystało 310 tys. rodzin z dziećmi. 

W krajach przyjmujących wojennych uchodźców wsparcie finansowe w ramach HCT otrzymało 47,5 tys. rodzin. W Polsce prawie 40 tys. dzieci i opiekunów otrzymało wsparcie socjalne w postaci bonów, pomocy w zakwaterowaniu czy uzyskaniu zaświadczeń o niepełnosprawności. 

Rodzina, Odessa, Ukraina

© Odessa, Ukraina. Tetiana ma dziesięcioro dzieci, w tym siedmioro adoptowanych. Z powodu toczących się walk przez dziewięć miesięcy nie mogli uciec z obwodu chersońskiego. Ostrzał nasilał się, niedaleko domu rozbił się samolot wojskowy, a na podwórzu leżały niewybuchy. Poza tym nie było gazu, prądu i wody. W końcu udało się. Rodzina mieszka teraz w Odessie. UNICEF zapewnił pomoc finansową potrzebną, aby rozpocząć życie w nowym miejscu. Część pieniędzy przeznaczono także na zabranie dzieci na wakacje w Karpaty, gdzie w ramach programu socjalnego skorzystały z potrzebnej im opieki zdrowotnej. | © UNICEF/Amamdjan