Dzieci w Syrii nie mogą dłużej czekać. Pomóż zakończyć wojnę!

Dzieci w Syrii nie mogą dłużej czekać. Pomóż zakończyć wojnę!

© UNICEF/Suleiman

Podpisz apel!

Pomóż nam zdobyć
10 000 podpisów.

0
Pole wymagane
Pole wymagane
Proszę podać poprawny numer telefonu - 9 cyfr
Podaj prawidłowy adres e-mail
Potwierdzenie jest wymagane.
Wybierz jedną z powyższych opcji
Brak zgody oznacza, że nie będziemy mogli informować Cię o dalszych losach tej akcji oraz naszych działaniach na rzecz dzieci. Może rozważysz zmianę decyzji?

Syryjskie dzieci od ponad 10 lat są ofiarami jednego z najbardziej brutalnych konfliktów zbrojnych na świecie. W Syrii domy, szkoły i szpitale są niszczone, a ograniczenie w dostępie do żywności stosowane jest jako niezgodna z prawem taktyka wojenna. Takim działaniom mówimy stanowcze „nie”!

Najbardziej cierpią najmłodsi.

Rodziny żyją w pogłębiającym się ubóstwie i strachu. Wiele z nich, aby ratować życie, musiało opuścić swoje domy. Brakuje żywności, czystej wody i opieki medycznej. Dzieci są okaleczane i wykorzystywane do walk. Tracą swoich najbliższych i przyjaciół z podwórka. 

Zobacz wspomnienia dzieci z Syrii.

Nie możemy być obojętni wobec cierpień milionów syryjskich dzieci!

Jedynym sposobem na przerwanie przemocy i odbudowę kraju jest trwały pokój. Dopiero wtedy syryjskie rodziny będą mogły bezpiecznie żyć, a dzieci dorastać i budować swoją przyszłość.

Solidarność i presja społeczna mają ogromną moc. Dlatego apelujemy do stron konfliktu oraz do wszystkich, którzy mogą przyczynić się do ratowania syryjskich dzieci i zapewnienia im bezpiecznej przyszłości.

Dołącz do nas i powiedz STOP dla koszmaru dzieci w Syrii! Podpisz apel!

Apelujemy o:

  • doprowadzenie do zawieszenia broni i podjęcie wszelkich możliwych działań mogących zakończyć wojnę i dać szansę na normalne życie syryjskim dzieciom;
  • umożliwienie organizacjom takim jak UNICEF bezpiecznego dotarcia z pomocą do poszkodowanych dzieci i ich rodzin;
  • zaprzestanie ataków na ludność cywilną i infrastrukturę tak, aby domy, szkoły, szpitale i wodociągi były bezpieczne i dostępne dla dzieci.

Do społeczności międzynarodowej i wszystkich, którzy mogą mieć wpływ na zakończenie dramatu syryjskich dzieci

Szanowni Państwo,

Zwracam się do Państwa z apelem o pilne podjęcie wszelkich możliwych działań w celu ratowania życia syryjskich dzieci i zapewnienia im bezpieczeństwa.

W tym roku minęło 10 lat od wybuchu wojny w Syrii. Jest to jeden z najdłużej trwających, a jednocześnie najbardziej brutalnych, konfliktów zbrojnych na świecie. Wszystkie strony konfliktu naruszają międzynarodowe prawo humanitarne i prawa człowieka. Infrastruktura cywilna – wodociągi, szkoły, szpitale są zniszczone. Ograniczenie w dostępie do żywności jest stosowane jako niezgodna z prawem taktyka wojenna. Takie działania muszą się spotkać ze stanowczym „nie”!

Syryjskie rodziny żyją w pogłębiającym się ubóstwie i strachu, codziennie walcząc o przetrwanie. Brakuje dostępu do żywności, czystej wody i opieki medycznej. Najbardziej cierpią najmłodsi. Od początku konfliktu, tylko według oficjalnych danych, niemal 12 tys. dzieci zostało zabitych lub rannych, a ponad 5,7 tys. zostało zmuszonych do walk. Dzieci często są okaleczane i tracą życie z powodu min i niewybuchów, które znajdując w pobliżu domów, mylą z zabawkami. Co najmniej 3 mln dzieci nie chodzi do szkoły, a ponad 500 tys. jest chronicznie niedożywionych.

Wiele syryjskich rodzin, aby ratować życie, musiało opuścić swoje domy. Wraz z przesuwającymi się frontami walk, często są wielokrotnie przesiedlane. Dzieci doświadczają strachu, głodu i przemocy. Ponad 2,5 mln dzieci żyje jako uchodźcy poza granicami kraju. Większość z nich mieszka w obozach dla uchodźców w dramatycznych warunkach.

Długotrwała wojna i pogłębiający się kryzys gospodarczy wyniszczają Syrię. Od początku konfliktu kraj ten cofnął się gospodarczo o ponad 40 lat. W tym roku UNICEF w Syrii odnotował najwyższą liczbę osób potrzebujących pomocy humanitarnej od początku konfliktu.

Pracownicy UNICEF i organizacji partnerskich pomimo wielu utrudnień, niejednokrotnie z narażeniem zdrowia i życia, niosą pomoc dzieciom w Syrii. Zapewniają dostęp do czystej wody, pomoc żywnościową, opiekę medyczną i edukację, również tę ratującą życie – na temat ryzyka związanego z minami i niewybuchami.

Nie możemy dłużej przyglądać się dramatowi milionów syryjskich dzieci!

Dzisiejsze sceny z Syrii przypominają te z II wojny światowej. Aleppo wygląda jak Warszawa po Powstaniu Warszawskim w 1944 r. W podobnych ruinach jak te sprzed 77 lat mieszkają dziś dorośli i dzieci – Syryjczycy. Ich sytuacja jest dramatyczna. Polki i Polacy wiedzą, czym jest wojna. Wiemy też, jak ważny jest pokój, wzajemna pomoc i solidarność. Teraz naszej solidarności potrzebują Syryjczycy.

Jedynym sposobem na przerwanie przemocy i odbudowę kraju jest trwały pokój. Dopiero wtedy syryjskie rodziny będą mogły bezpiecznie żyć, a dzieci dorastać i budować swoją przyszłość.
W przekonaniu, iż solidarna postawa oraz presja społeczna mają ogromną moc apeluję do stron konfliktu oraz do wszystkich, którzy mogą w jakikolwiek sposób przyczynić się do realizacji postulatów tego apelu. Apeluję o:

  • doprowadzenie do zawieszenia broni i podjęcie wszelkich możliwych działań mogących zakończyć wojnę i dać szansę na normalne życie syryjskim dzieciom;
  • umożliwienie organizacjom takim jak UNICEF bezpiecznego dotarcia z pomocą do poszkodowanych dzieci i ich rodzin;
  • zaprzestanie ataków na ludność cywilną i infrastrukturę tak, aby domy, szkoły, szpitale i wodociągi były bezpieczne i dostępne dla dzieci.

W imieniu własnym oraz wszystkich Sygnatariuszy tego apelu wyrażam głęboką nadzieję, że nasz głos solidarności i sprzeciwu wobec cierpień Syryjczyków przyczyni się do ochrony syryjskich dzieci oraz zapewnienia im szansy na normalne życie i bezpieczną przyszłość.

Z poważaniem

Marek Krupiński

Marek Krupiński
Dyrektor Generalny UNICEF Polska

Pracownicy UNICEF pomimo wielu utrudnień, niejednokrotnie z narażeniem zdrowia i życia, niosą pomoc dzieciom w Syrii. Zapewniają dostęp do czystej wody, pomoc żywnościową, opiekę medyczną i edukację, również tę ratującą życie – na temat ryzyka związanego z minami i niewybuchami. W tym roku UNICEF odnotował najwyższą od początku konfliktu liczbę osób potrzebujących pomocy humanitarnej.

Jeśli chcesz pomóc nam zapewnić środki niezbędne do ratowania dzieci w Syrii kliknij TUTAJ

Zobacz również

UNICEF Polska|Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie

Pogarsza się stan zdrowia psychicznego dzieci w Europie, alarmuje UNICEF

Samobójstwo to druga najczęstsza przyczyna śmierci młodych ludzi w Europie. 

Więcej
UNICEF Polska | Artyści dla dzieci w nowej akcji UNICEF Polska „Dziecko to Dziecko”

Artyści dla dzieci w nowej akcji UNICEF Polska „Dziecko to Dziecko”

UNICEF Polska rozpoczyna dzisiaj akcję, w której zaprasza do współpracy artystów-rysowników.

Więcej
UNICEF Polska | Jak zaangażować polskich uczniów w działania społeczne? UNICEF Polska podpowiada

Jak zaangażować polskich uczniów w działania społeczne? UNICEF Polska podpowiada

UNICEF Polska zaprasza wszystkich nauczycieli do włączenia się w działania społeczne w ramach projektu TO(działa)MY!

Więcej