3 na 5 dzieci nie jest karmionych piersią w pierwszej godzinie życia

UN07288

Karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie jest kluczowe dla ratowania życia noworodków.

Nowy Jork/Genewa, 31 lipca 2018 r. – 3 na 5 nowo narodzonych dzieci (czyli około 78 mln) nie jest karmionych piersią w ciągu pierwszej godziny życia. Jak wynika z najnowszego raportu UNICEF i WHO, taka sytuacja naraża je na choroby i śmierć oraz zmniejsza prawdopodobieństwo kontynuacji karmienia piersią. Większość tych dzieci rodzi się w krajach o niskich i średnich dochodach.

Noworodki, które są karmione piersią w ciągu pierwszej godziny życia mają większe szanse na przeżycie.

Nawet kilkugodzinne opóźnienie w karmieniu piersią po porodzie może mieć konsekwencje zagrażające życiu. Kontakt dziecka ze skórą matki i ssanie piersi stymuluje produkcję mleka matki, w tym siary, zwanej także „pierwszą szczepionką” dla dziecka, która jest niezwykle bogata w składniki odżywcze i przeciwciała.

Jeśli chodzi o rozpoczęcie karmienia piersią, to czas gra kluczową rolę. W wielu krajach może to być nawet kwestia życia lub śmierci, mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Niestety każdego roku miliony noworodków nie doświadczają korzyści z wczesnego karmienia piersią, a powodów dla których tak się dzieje można uniknąć. Matki po prostu nie otrzymują wystarczającego wsparcia w karmieniu piersią w ciągu tych kluczowych minut po urodzeniu dziecka, nawet jeśli poród miał miejsce w ośrodku zdrowia i pod opieką personelu medycznego.

UNI166592

Odsetek dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest najwyższy we Wschodniej i Południowej Afryce (65%), a najniższy we Wschodniej Azji i Pacyfiku (32%). Blisko 9 na 10 dzieci urodzonych w Burundi, na Sri Lance i Vanuatu jest karmionych piersią w czasie pierwszej godziny po porodzie. Natomiast w Azerbejdżanie, Czadzie i Czarnogórze ma taką szansę tylko 2 na 10 najmłodszych.

Karmienie piersią daje dzieciom najlepszy start w życiu, mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. Musimy zrobić wszystko, aby matki mogły otrzymywać odpowiednie wsparcie zarówno od pracowników medycznych, pracodawców, rządów państw, jak i od członków rodziny.

W raporcie UNICEF i WHO wskazują, że pomimo dużego znaczenia wczesnego rozpoczęcia karmienia piersią, wiele noworodków czeka na nie zbyt długo z różnych powodów:

 

  • Karmienie dzieci jedzeniem i płynami, w tym mlekiem początkowym - częste praktyki takie jak pozbywanie się siary, karmienie dziecka miodem, wodą z cukrem czy mlekiem początkowym opóźniają pierwszy kontakt noworodka z matką.
  • Wzrost liczby cięć cesarskich – w latach 2005-2014 liczba cesarskich cięć w Egipcie wzrosła ponad dwukrotnie z 20% do 52%. W tym samym okresie, odsetek dzieci karmionych piersią spadł z 40% do 27%. Badanie przeprowadzone w 51 krajach pokazuje, że liczba dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest znacznie mniejsza wśród noworodków, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie. W Egipcie tylko 19% noworodków było karmionych piersią w ciągu godziny od cesarskiego cięcia. Z kolei wśród dzieci urodzonych drogą naturalną odsetek ten wyniósł 39%.
  • Luka w jakości opieki zapewnianej matkom i noworodkom – według raportu obecność wykwalifikowanych położnych nie wydaje się wpływać na liczbę noworodków karmionych piersią w pierwszej godzinie życia. W latach 2015-2017 w 58 krajach świata liczba porodów w ośrodkach zdrowia wzrosła o 18%, podczas gdy liczba dzieci karmionych piersią wzrosła tylko o 6%. W wielu przypadkach dzieci zabierane są od matek od razu po porodzie, a wsparcie ze strony personelu medycznego jest ograniczone. 
UNI192899

Noworodki po raz pierwszy karmione piersią w czasie od 2 do 23 godzin po porodzie są o 33% bardziej narażone na śmierć, niż te karmione piersią w ciągu godziny od przyjścia na świat.

Pośród noworodków, które zaczęły być karmione piersią dzień po porodzie lub później, ryzyko zgonu jest dwa razy większe.

Organizacje nalegają, aby rządy państw, darczyńcy i inne osoby decyzyjne przyjęły regulacje ograniczające promowanie mleka początkowego i innych substytutów mleka matki. Organizacje zachęcają także kraje do ulepszenia przepisów, które pomogą wszystkim matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w pierwszej godzinie życia dziecka, a także w kontynuacji karmienia piersią.

Zobacz również

UNICEF Polska - 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

UNICEF i Bank Światowy: 1 na 6 dzieci żyje w skrajnym ubóstwie

Szacuje się, że 1 na 6 dzieci jeszcze przed pandemią żyło w skrajnym ubóstwie, za mniej niż 1,90 dolara dziennie.

Więcej
UNICEF Polska - Przystań w sieci

Facebook, NASK i UNICEF Polska uruchamiają „Przystań w sieci” - ogólnopolski program szkoleniowy dla nauczycieli i uczniów

Aby wziąć udział w projekcie, nauczyciele powinni zarejestrować się na platformie przystanwsieci.pl.

Więcej
UNICEF Polska - Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi

Mycie rąk mydłem kluczowe w walce z COVID-19 i innymi chorobami zakaźnymi

Niestety, miliony ludzi na całym świecie nie mają dostępu do miejsc, gdzie mogą umyć ręce.

Więcej