3 na 5 dzieci nie jest karmionych piersią w pierwszej godzinie życia

UN07288

Karmienie piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie jest kluczowe dla ratowania życia noworodków.

Nowy Jork/Genewa, 31 lipca 2018 r. – 3 na 5 nowo narodzonych dzieci (czyli około 78 mln) nie jest karmionych piersią w ciągu pierwszej godziny życia. Jak wynika z najnowszego raportu UNICEF i WHO, taka sytuacja naraża je na choroby i śmierć oraz zmniejsza prawdopodobieństwo kontynuacji karmienia piersią. Większość tych dzieci rodzi się w krajach o niskich i średnich dochodach.

Noworodki, które są karmione piersią w ciągu pierwszej godziny życia mają większe szanse na przeżycie.

Nawet kilkugodzinne opóźnienie w karmieniu piersią po porodzie może mieć konsekwencje zagrażające życiu. Kontakt dziecka ze skórą matki i ssanie piersi stymuluje produkcję mleka matki, w tym siary, zwanej także „pierwszą szczepionką” dla dziecka, która jest niezwykle bogata w składniki odżywcze i przeciwciała.

Jeśli chodzi o rozpoczęcie karmienia piersią, to czas gra kluczową rolę. W wielu krajach może to być nawet kwestia życia lub śmierci, mówi Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Niestety każdego roku miliony noworodków nie doświadczają korzyści z wczesnego karmienia piersią, a powodów dla których tak się dzieje można uniknąć. Matki po prostu nie otrzymują wystarczającego wsparcia w karmieniu piersią w ciągu tych kluczowych minut po urodzeniu dziecka, nawet jeśli poród miał miejsce w ośrodku zdrowia i pod opieką personelu medycznego.

UNI166592

Odsetek dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest najwyższy we Wschodniej i Południowej Afryce (65%), a najniższy we Wschodniej Azji i Pacyfiku (32%). Blisko 9 na 10 dzieci urodzonych w Burundi, na Sri Lance i Vanuatu jest karmionych piersią w czasie pierwszej godziny po porodzie. Natomiast w Azerbejdżanie, Czadzie i Czarnogórze ma taką szansę tylko 2 na 10 najmłodszych.

Karmienie piersią daje dzieciom najlepszy start w życiu, mówi dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO. Musimy zrobić wszystko, aby matki mogły otrzymywać odpowiednie wsparcie zarówno od pracowników medycznych, pracodawców, rządów państw, jak i od członków rodziny.

W raporcie UNICEF i WHO wskazują, że pomimo dużego znaczenia wczesnego rozpoczęcia karmienia piersią, wiele noworodków czeka na nie zbyt długo z różnych powodów:

 

  • Karmienie dzieci jedzeniem i płynami, w tym mlekiem początkowym - częste praktyki takie jak pozbywanie się siary, karmienie dziecka miodem, wodą z cukrem czy mlekiem początkowym opóźniają pierwszy kontakt noworodka z matką.
  • Wzrost liczby cięć cesarskich – w latach 2005-2014 liczba cesarskich cięć w Egipcie wzrosła ponad dwukrotnie z 20% do 52%. W tym samym okresie, odsetek dzieci karmionych piersią spadł z 40% do 27%. Badanie przeprowadzone w 51 krajach pokazuje, że liczba dzieci karmionych piersią w pierwszej godzinie życia jest znacznie mniejsza wśród noworodków, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie. W Egipcie tylko 19% noworodków było karmionych piersią w ciągu godziny od cesarskiego cięcia. Z kolei wśród dzieci urodzonych drogą naturalną odsetek ten wyniósł 39%.
  • Luka w jakości opieki zapewnianej matkom i noworodkom – według raportu obecność wykwalifikowanych położnych nie wydaje się wpływać na liczbę noworodków karmionych piersią w pierwszej godzinie życia. W latach 2015-2017 w 58 krajach świata liczba porodów w ośrodkach zdrowia wzrosła o 18%, podczas gdy liczba dzieci karmionych piersią wzrosła tylko o 6%. W wielu przypadkach dzieci zabierane są od matek od razu po porodzie, a wsparcie ze strony personelu medycznego jest ograniczone. 
UNI192899

Noworodki po raz pierwszy karmione piersią w czasie od 2 do 23 godzin po porodzie są o 33% bardziej narażone na śmierć, niż te karmione piersią w ciągu godziny od przyjścia na świat.

Pośród noworodków, które zaczęły być karmione piersią dzień po porodzie lub później, ryzyko zgonu jest dwa razy większe.

Organizacje nalegają, aby rządy państw, darczyńcy i inne osoby decyzyjne przyjęły regulacje ograniczające promowanie mleka początkowego i innych substytutów mleka matki. Organizacje zachęcają także kraje do ulepszenia przepisów, które pomogą wszystkim matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w pierwszej godzinie życia dziecka, a także w kontynuacji karmienia piersią.

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej