77 milionów noworodków na świecie nie jest karmionych piersią w ciągu pierwszej godziny życia

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI182998_Med-Res

Opóźnienie w karmieniu piersią zwiększa ryzyko śmierci noworodków nawet o 80% 

Nowy Jork, 29 lipca 2016 r. – 77 milionów noworodków (co drugi na świecie) nie jest przystawianych do piersi w ciągu pierwszej godziny od narodzin. Są pozbawione podstawowych składników odżywczych, przeciwciał i bliskiego kontaktu z matką, co chroniłoby je od chorób i śmierci.

Zbyt długie czekanie na pierwszy, kluczowy kontakt z matką zmniejsza szanse noworodka na przeżycie, ogranicza ilość mleka matki i prawdopodobieństwo karmienia wyłącznie piersią, powiedziała France Bégin, Specjalista UNICEF ds. Żywienia. Jeśli wszystkie dzieci od narodzin do 6. miesiąca życia byłyby karmione wyłącznie piersią, to każdego roku udałoby się uratować życie ponad 800 000 najmłodszych.

Według UNICEF przez ostatnie 15 lat postęp w liczbie dzieci przystawianych do piersi w ciągu pierwszej godziny życia był zbyt wolny.

Od 2000 r. w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie umieralność dzieci poniżej 5. roku życia jest najwyższa, wskaźniki dotyczące wczesnego karmienia piersią wzrosły w jej części wschodniej i południowej jedynie o 10%, a w zachodniej i środkowej pozostały bez zmian.

Nawet w Azji Południowej, gdzie w ciągu ostatnich 15 lat wskaźniki dotyczące karmienia piersią wzrosły trzykrotnie: z 16% w 2000 r. do 45% w 2015 r. postęp jest niewystarczający. Nadal bowiem 21 milionów noworodków w tym regionie czeka zbyt długo na pierwsze karmienie piersią.

UNI137327_Med-Res

Im bardziej karmienie piersią jest odsuwane w czasie, tym większe ryzyko zgonu dziecka w ciągu pierwszego miesiąca życia. Opóźnianie karmienia piersią o 2-23 godziny po porodzie zwiększa o 40% ryzyko śmierci dziecka w ciągu pierwszych 28 dni. Opóźnianie o 24 godziny lub więcej zwiększa to ryzyko o 80%.

Mleko kobiece to pierwsza szczepionka dla dziecka i najlepsza ochrona przeciwko chorobom, powiedziała France Bégin. Noworodki stanowią niemal połowę wszystkich dzieci, które nie dożyły swoich piątych urodzin. Karmienie piersią jest więc sprawą życia i śmierci.

Badania UNICEF wskazują, że zaraz po porodzie kobiety nie otrzymują odpowiedniej pomocy przy karmieniu piersią, nawet jeśli narodzinom towarzyszył lekarz, pielęgniarka lub położna.

Co więcej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i Azji Południowej, kobiety, które rodziły w obecności wykwalifikowanego personelu rzadziej zaczynają karmić piersią swoje dzieci w ciągu pierwszej godziny ich życia niż kobiety, które rodziły z pomocą niewykwalifikowanego personelu lub krewnych.

Karmienie dzieci innymi płynami lub pokarmem stanowi jedną z przyczyn, dlaczego rozpoczęcie karmienia piersią jest opóźniane. W wielu krajach przez pierwsze trzy dni życia powszechne jest karmienie dzieci krowim mlekiem, wodą z cukrem czy mlekiem dla niemowląt. Niemal połowa noworodków jest karmiona tymi płynami.

Na świecie, tylko 43% dzieci poniżej 6. miesiąca życia jest karmionych wyłącznie piersią.

Dzieci, które w ogóle nie były karmione piersią są 14 razy bardziej narażone na śmierć niż te karmione wyłącznie mlekiem matki.

Każda ilość mleka kobiecego zmniejsza ryzyko śmierci dziecka. Dzieci, które nie były ani razu karmione mlekiem matki są 7 razy bardziej narażone na śmierć z powodu infekcji niż te, które otrzymały choć niewielką ilość mleka matki w ciągu pierwszych 6. miesięcy życia.

###

Dodatkowe informacje

Światowy Tydzień Karmienia Piersią jest obchodzony corocznie od 1 do 7 sierpnia w ponad 170 krajach świata. Jego celem jest promowanie karmienia piersią i poprawa żywienia niemowląt na całym świecie.

Zobacz również

Skala poważnych naruszeń praw dzieci na świecie jest niewyobrażalna, alarmuje UNICEF

Od 2005 do 2020 r. ONZ potwierdziła ponad 266 tysięcy poważnych naruszeń praw dzieci w 30 konfliktach zbrojnych.

Od 2005 do 2020 r. ONZ potwierdziła ponad 266 tysięcy poważnych naruszeń praw dzieci w 30 konfliktach zbrojnych.

Więcej
UNICEF Polska podsumowuje akcje edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022

UNICEF Polska podsumowuje akcje edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022

Dziękujemy wszystkim placówkom za zaangażowanie!

Więcej
Co jest najważniejsze w ojcostwie? Opowiada David Beckham i Clarke Gayford

Co jest najważniejsze w ojcostwie? Opowiada David Beckham i Clarke Gayford

UNICEF świętuje Dzień Ojca!

Więcej