„Brak mi słów, aby opisać, co tutaj się dzieje”. Apel dzieci z Syrii.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Eskalacja przemocy w Idlib w północno-zachodniej Syrii może spowodować, że 350 000 dzieci nie będzie miało gdzie się schronić.

Amman, 10 sierpnia 2018 r. – Brak mi słów, aby opisać, co tutaj się dzieje. Nie mamy dość wody ani żywności. Żyjemy w strachu, mówi ze łzami w oczach 12-letnia Rand z Idlib.

Dzieci takich jak Rand jest w Idlib ponad milion. Wyczerpane wojną, przemocą
i przesiedleniem, niepewne przyszłości. Wiele dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, niektóre z nich nawet siedem razy. Większość mieszka obecnie
w przepełnionych obozach dla uchodźców i schroniskach na obszarach wiejskich. Brakuje wody, żywności i leków. Dalsza eskalacja przemocy będzie miała katastrofalne skutki dla tego regionu, gdzie przebywa jedna z najliczniejszych grup osób przesiedlonych w Syrii.

Sara ma 14 lat. Cenny czas, który spędza w szkole jest jej jedynym wytchnieniem. Chodzę do szkoły tylko raz lub dwa razy w tygodniu, wszystkie okna w budynku są powybijane i nie ma czystej wody, mówi dziewczynka.

Fala przemocy trwa. Dzieci z Idlib i innych części Syrii cierpią najbardziej.

Syryjskie dzieci powiedziały nam, że mają dosyć. Apelujemy do walczących stron, tych, którzy mają na nich wpływ i tych zaangażowanych w kwestie polityczne, aby na pierwszym miejscu, ponad wszystkim, stawiać dobro dzieci, mówi Geert Cappelaere, Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Dzieci w Syrii nie zniosą i nie powinny znosić kolejnej fali przemocy, kolejnych zaciętych walk i zabijania.

Dla Sary, Randy i pozostałych syryjskich dzieci UNICEF apeluje, aby potrzeby najmłodszych były traktowane priorytetowo w stosunku do celów politycznych, wojskowych i strategicznych. Od tego zależy los dzieci i przyszłości Syrii.

Zachęcamy do dalszego wsparcia działań UNICEF na rzecz dzieci w Syrii i krajach ościennych przyjmujących uchodźców. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej