COVID-19: Czy globalne zawieszenie broni jest możliwe?

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
zawieszenie_broni_UN0318491

Oświadczenie Dyrektor Generalnej UNICEF, Henrietty Fore

250 milionów dzieci żyje obecnie na obszarach objętych konfliktami zbrojnymi. Każde z tych dzieci musi być wreszcie bezpieczne od przemocy. Czy walczące strony wysłuchają apelu Sekretarza Generalnego ONZ o złożenie broni i zaprzestanie działań wojennych w czasie pandemii COVID-19?

Strony konfliktu nie będą w stanie walczyć z COVID-19, jeśli nie zaprzestaną walk między sobą. Jednak niemal miesiąc po apelu Sekretarza Generalnego, nadal toczą się brutalne konflikty m.in. w Burkina Faso, Libii, Mali, Syrii, Jemenie, na Ukrainie czy w niektórych regionach Afganistanu.

Dla dzieci przeżywających ten koszmar na jawie, zawieszenie broni może być kwestią życia lub śmierci.

Globalne zawieszenie broni ochroniłoby dzieci przed śmiercią, okaleczeniem lub opuszczeniem domu na skutek konfliktu. Powstrzymałoby ataki na infrastrukturę cywilną, taką jak ośrodki zdrowia oraz systemy wodne i sanitarne. Umożliwiłoby dostęp najbardziej potrzebujących społeczności do podstawowych usług, takich jak opieka zdrowotna, które są kluczowe dla powstrzymania pandemii. Zawieszenie broni stworzyłoby także możliwość negocjacji ze stronami konfliktów w zakresie uwolnienia dzieci zmuszanych do walk przez siły i grupy zbrojne.

zawieszenie_broni_UN0276434

Strony konfliktów w 11 krajach zobowiązały się już do zaprzestania działań wojennych podczas pandemii. Niemniej jednak należy zrobić o wiele więcej, aby trwale zmienić na lepsze życie dzieci.

Po pierwsze, wszystkie strony konfliktu powinny zawrzeć i przestrzegać umów o zawieszeniu broni.

Po drugie, strony konfliktu kontrolujące dane terytorium powinny umożliwić dostęp organizacjom humanitarnym do osób poszkodowanych. Dzięki temu dotrą one do dzieci i rodzin z niezbędną pomocą żywnościową, medyczną, wodną, sanitarną czy ochronną. Dostęp ten można również wykorzystać do naprawy kluczowej infrastruktury, która mogła ulec uszkodzeniu na skutek walk. Umożliwiłoby to lepszą ochronę społeczności przed rozprzestrzenianiem się COVID-19.

Po trzecie, siły i grupy zbrojne nie mogą utrudniać dostaw pomocy humanitarnej ani uniemożliwiać potrzebującym dostępu do usług. Wszystkie osoby cywilne muszą mieć możliwość otrzymania pomocy, która jest niezbędna dla ich przetrwania i dobrobytu.

Po czwarte, strony konfliktu powinny uwolnić wszystkie dzieci przetrzymywane w związku z konfliktem zbrojnym lub pod pretekstem bezpieczeństwa narodowego. Siły i grupy zbrojne powinny również uwolnić dzieci zmuszone do walki w ich szeregach. UNICEF jest gotowy pomóc władzom w przygotowaniach do uwolnienia dzieci.

Globalne zawieszenie broni byłoby wyrazem solidarności w walce z koronawirusem, którego pandemia zagraża całej ludzkości. Zawieszenie broni nie tylko znacznie zwiększy szanse na pokonanie COVID-19 w krótszym czasie, ale może położyć podwaliny pod trwały pokój. To zmieniłoby życie dzieci i dało nadzieję na lepszą przyszłość.

###

UNICEF Polska prowadzi akcję „Walka z koronawirusem”, aby pomagać najbardziej potrzebującym dzieciom i ich rodzinom, które w krajach rozwijających się cierpią na skutek pandemii. Każdy może wesprzeć akcję przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie poprzez stronę unicef.pl/koronawirus.

Dołącz do akcji:

UNICEF Polska - Walka z koronawirusem

Zobacz również

Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej
Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

WIDEO - Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty? 

Więcej
Jak być dla siebie lepszym?

Jak być dla siebie lepszym?

Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

Więcej