Dzieci we wschodniej Ukrainie uciekają przed wojną

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Warszawa/Kramatorsk, 1 października 2015 r. Konflikt na Ukrainie trwa już ponad półtora roku. Sytuacja nadal jest niestabilna. Ucierpiało już ponad 5 mln osób, w tym 1,7 mln dzieci. Liczby te wciąż rosną. Dlatego UNICEF Polska ponownie apeluje o pomoc dzieciom we wschodniej Ukrainie. Pomóc można na unicef.pl/ukraina.

Przedstawiciele polskiego biura organizacji są w tej chwili we wschodniej Ukrainie, w obwodzie donieckim. Wczoraj odwiedzili miejscowości Konstantynówka i Artiomowsk, gdzie spotkali się z osobami, które w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia uciekły z obszarów objętych walkami. 

Spotkaliśmy dziś dzieci, które zostawiły dom, bliskich, kolegów i znalazły się w zupełnie obcym miejscu. Nie wiedzą, jak długo tu zostaną i czy następnego dnia znów nie będą musiały uciekać. Ich największym marzeniem jest powrót do domu, powiedziała Karolina Pukszta z UNICEF Polska. Przedstawiciele UNICEF rozmawiali m.in. 4-letnią Sofijką i jej mamą, które mieszkają w noclegowni.

Na początku mieliśmy przyjechać na tydzień, potem na dwa tygodnie. Mija rok, a my nadal tu jesteśmy. Warunki są trudne. Nie wiem, jak przetrwamy zimę, powiedziała mama Sofijki.

Działania wojenne w obwodzie donieckim i ługańskim zmusiły do przesiedlenia 1,5 mln Ukraińców, w tym ponad 180 tys. dzieci. Dostęp do podstawowych usług, w tym do edukacji jest ograniczony. Około 200 000 dzieci jest narażonych na ryzyko związane z minami i niewybuchami, a 500 000 dzieci do 10. roku życia, które mieszkają na obszarach niekontrolowanych przez rząd, wymaga natychmiastowego podania szczepionki przeciw polio. Wsparcia wymaga również ponad 3 000 dzieci przebywających w instytucjach państwowych.

UNICEF jest obecny na Ukrainie od 1997 r., ale od nasilenia kryzysu w 2014 roku UNICEF skupia swoje działania na pomocy we wschodniej części kraju. Dzięki dotychczasowemu wsparciu Darczyńców UNICEF do 1 września 2015 r. ponad 800 tys. osób otrzymało dostęp do czystej wody, a 130 tys. podstawową pomoc medyczną. Ponadto 176 tys. dzieci mogło kontynuować naukę w szkole, 248 tys. zostało przeszkolone w zakresie zagrożeń minami, a 37 tys. otrzymało wsparcie psychologiczne. Potrzeby są jednak ogromne. Brakuje czystej wody, sanitariatów i podstawowych leków. Infrastruktura szkolna jest zniszczona.

UNICEF Polska skupia swoje działania na wsparciu programów edukacyjnych i pomocy dla uchodźców. Wspierając szczególnie szkoły i przedszkola chcemy pomóc dzieciom dotkniętym przez kryzys powrócić do normalności. Wierzymy, że dzięki pomocy Darczyńców uda nam się to osiągnąć. Pomóc można przekazując darowiznę przez Internet za pomocą strony : www.unicef.pl/ukraina

Kampanię wspiera partner UNICEF - portal ONET.pl. Dziennikarz Onetu - Mateusz Baczyński towarzyszy przedstawicielom UNICEF w wizycie na Ukrainie.

Banner528x230

Zobacz również

Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej
Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

WIDEO - Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty? 

Więcej
Jak być dla siebie lepszym?

Jak być dla siebie lepszym?

Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

Więcej