Miny i niewybuchy zagrażają zdrowiu i życiu dzieci we wschodniej Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.

Genewa/Kijów, 21 grudnia 2017 r. – Wschodnia Ukraina jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych miejsc na świecie. Miny i niewybuchy zagrażają 220 000 dzieci, które na co dzień mieszkają, bawią się i chodzą do szkoły na obszarze, na którym zalegają śmiertelnie niebezpieczne pozostałości po wojnie.

Miejsca, w których jeszcze cztery lata temu dzieci mogły się bezpiecznie bawić, teraz są usłane śmiercionośnymi materiałami wybuchowymi, mówi Giovanna Barberis, przedstawicielka UNICEF na Ukrainie. Wszystkie strony konfliktu muszą natychmiast przestać stosować tę makabryczną broń, która nieustannie zagraża życiu i zdrowiu dzieci oraz całych społeczności.

Dane od stycznia do listopada tego roku pokazują, że średnio jedno dziecko w tygodniu mieszkające wzdłuż linii frontu (w 500 km pasie oddzielającym obszar kontrolowany i niekontrolowany przez rząd) odnosiło obrażenia na skutek konfliktu. W tym regionie walki są najbardziej intensywne.

W ciągu ostatniego roku 2/3 zarejestrowanych urazów i zgonów wśród dzieci było spowodowane eksplozją min, materiałów wybuchowych pozostałych po wojnie oraz niewybuchów. U wielu dzieci wybuch spowodował niepełnosprawność, z którą dzieci będą się zmagać do końca życia.

© UNICEF/Gilbertson V

W większości przypadków do urazów dochodziło w momencie, kiedy dzieci podnosiły materiały wybuchowe takie jak granaty czy detonatory. Podniosłem coś z ziemi i chyba nacisnąłem, a wtedy wybuchło, mówi 14-letni Aleksey. Było dużo krwi, a moje palce zwisały. Byłem tak przestraszony, że zacząłem się trząść. Prawie upadłem.

Miny i inne materiały wybuchowe stanowią również ryzyko dla infrastruktury krytycznej takiej jak wodociągi, sieci elektryczne i gazowe. W tym miesiącu niewybuch został znaleziony w Donieckiej Stacji Filtrów, która dostarcza wodę dla niemal 350 000 osób. W ciągu tego roku grupa odpowiedzialna za rozminowanie była wzywana do stacji filtrów już 13 razy.

Od 2015 r. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dotarł z edukacją o ryzyku związanym z minami i niewybuchami do ponad pół miliona dzieci we wschodniej Ukrainie. W trakcie zajęć dzieci uczą się jak chronić się przed minami, niewybuchami i niebezpiecznymi pozostałościami po wojnie. UNICEF objął także wsparciem psychologicznym 270 000 dzieci poszkodowanych na skutek konfliktu.

UN0150919

W 2017 r. UNICEF otrzymał jedynie 46% środków niezbędnych do niesienia pomocy dzieciom i ich rodzinom we wschodniej Ukrainie. Na działania związane ze wsparciem psychologicznym oraz edukacją dotycząca zagrożeń związanych z minami i niewybuchami brakuje 73% środków.

UNICEF apeluje do wszystkich stron konfliktu o przestrzeganie zawieszenia broni podpisanego w Mińsku oraz pozwolenie na rozpoczęcie działań naprawczych i związanych z usuwaniem min.

Zobacz również

Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej
Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

WIDEO - Dla młodzieży i o młodzieży o zdrowiu psychicznym

Jak młody człowiek może zadbać o swoje zdrowie psychiczne? Dlaczego relacje rówieśnicze są tak ważne? Jaką rolę pełnią emocje? Czym jest kryzys? Kiedy skorzystać z pomocy innych, w tym specjalisty? 

Więcej
Jak być dla siebie lepszym?

Jak być dla siebie lepszym?

Następnym razem, kiedy powiesz/pomyślisz o sobie w sposób negatywny, zatrzymaj się i zastanów się, czy powiedziałbyś to kiedykolwiek bliskiej ci osobie?

Więcej