Niemal 5 milionów dzieci potrzebuje pomocy humanitarnej w środkowym Sahelu

Dzieci_w_Nigrze_potrzebuja_pomocy

W Burkina Faso, Mali i Nigrze doszło do eskalacji przemocy. Wzrosła liczba ataków na dzieci, ich porwań i rekrutowania do grup zbrojnych. UNICEF szacuje, że niemal 5 milionów dzieci w regionie jeszcze w tym roku będzie potrzebowało pomocy humanitarnej. W samym Nigrze potrzebujących jest 1,26 mln najmłodszych.

Sytuacja w środkowym Sahelu jest dramatyczna. Dzieci są zabijane, okaleczane, wykorzystywane seksualnie, a setki tysięcy z nich mają za sobą traumatyczne doświadczenia, powiedziała Marie-Pierre Poirier, Regionalna Dyrektor UNICEF ds. Afryki Zachodniej i Środkowej.

Od początku 2019 r. ponad 670 tysięcy dzieci w całym regionie zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów ze względu na konflikt zbrojny i brak bezpieczeństwa. Grudniowe ataki terrorystów na obóz wojskowy w miejscowości Inates na zachodzie Nigru, w których zginęło ponad 70 osób potwierdzają brak bezpieczeństwa w tym kraju.

UNICEF_pomoc_dla_NIgru

Przesiedlenia i migracja tworzą bariery w dostępie do żywności, wody i podstawowych usług. UNICEF szacuje, że jeszcze w tym roku, w całym regionie ponad 709 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia będzie cierpiało na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. W samym Nigrze takich dzieci jest ponad 380 tysięcy. Wiele z nich ma osłabioną odporność i cierpi także na inne choroby takie jak zapalenie płuc, biegunka czy malaria.

Dzieci poszkodowane na skutek przemocy w środkowym Sahelu pilnie potrzebują pomocy. UNICEF apeluje do rządów państw, grup zbrojnych i innych stron konfliktu o zaprzestanie ataków na najmłodszych (w ich domach, szkołach czy szpitalach). UNICEF apeluje o swobodny dostęp organizacji pomocowych do poszkodowanych dzieci, zgodnie z zasadami prawa humanitarnego, dodaje Marie-Pierre Poirier.

UNICEF Polska od listopada prowadzi akcję „Pomoc dla Nigru”, aby ratować dzieci umierające z głodu w tym kraju. Pomóc można, wchodząc na stronę unicef.pl/niger i przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Środki przekazane przez Darczyńców z naszego kraju zostaną przeznaczone m.in. na żywność terapeutyczną i leczenie niedożywienia u dzieci w Nigrze.

Pomoc_dla_Nigru

UNICEF od lat, z powodzeniem, stosuje w leczeniu niedożywienia wysokokaloryczną pastę terapeutyczną i mleko terapeutyczne. Koszt miesięcznej terapii to zaledwie 122 zł. Kampanię wspiera Łukasz Nowicki, aktor, artysta, dziennikarz i Ambasador Dobrej Woli UNICEF, który na własne oczy widział tragedię dzieci w Nigrze podczas niedawnej misji UNICEF Polska do tego kraju.

– To była bardzo trudna wizyta. Sam jestem ojcem i widok umierających z głodu dzieci bardzo mnie poruszył. Poznałem m.in. malutką Omarę, która w wieku ośmiu miesięcy waży nieco ponad 3 kg! W XXI taka sytuacja jest niewyobrażalna! mówi aktor, który od dziewięciu lat wspiera działania organizacji i apeluje: – Dzieci w Nigrze umierają z głodu i naprawdę potrzebują naszego wsparcia.

Niger_banner_525x248

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej