Pierwsza wizyta nowo powołanej Minister ds. Pomocy Humanitarnej. Beata Kempa odwiedza projekty UNICEF w obozach dla uchodźców syryjskich w Jordanii

DSC03760_min

Warszawa/Amman, 12 stycznia 2018 r. - W dniach 13-16 stycznia 2018 r. delegacja rządowa na czele z Beatą Kempą, nowo powołanym Ministrem ds. Pomocy Humanitarnej przebywa z wizytą w Jordanii, gdzie odwiedza obozy dla uchodźców syryjskich. UNICEF Polska we współpracy z biurem UNICEF w Jordanii zapoznaje polską delegację z programami pomocowymi prowadzonymi przez organizację na rzecz dzieci - uchodźców w obozach Za’atari i Azraq. To kontynuacja współpracy rozpoczętej jeszcze w ubiegłym roku, kiedy polski oddział UNICEF otrzymał 2 miliony złotych z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na zakup odzieży zimowej dla dzieci w Syrii.

W Jordanii mieszka ponad 1,2 mln Syryjczyków. 654 373 z nich jest zarejestrowanych jako uchodźcy, z czego połowa to dzieci. 21,3% uchodźców mieszka w obozach.

UNICEF niesie pomoc dzieciom-uchodźcom i ich rodzinom od początku powstania obozów w Jordanii.

W Za’atari liczba mieszkańców obozu jest względnie stabilna i wynosi około 80 000 osób, w tym 40 000 dzieci. W obozie Za’atari UNICEF jest organizacją wiodącą w zakresie pomocy wodno-sanitarnej i edukacyjnej, a także współtworzącą programy ochrony dzieci. Z kolei w obozie dla uchodźców Azraq mieszka około 34 463 uchodźców z Syrii, w tym 19 644 dzieci. Pomoc UNICEF realizowana jest na coraz większą skalę, tak aby zaspokoić potrzeby żywnościowe, edukacyjne, ochronne i wodnosanitarne wszystkich mieszkańców obozu.

UNICEF jest również obecny w Syrii, gdzie po ponad 6 latach wojny poszkodowanych jest 6 mln dzieci. Wiele z nich jest rannych i chorych, na skutek konfliktu straciły domy i mieszkają w obozach lub tymczasowych schronieniach. Obecnie dodatkowym zagrożeniem są ujemne temperatury, które zagrażają zdrowiu i życiu dzieci. Dlatego UNICEF Polska prowadzi obecnie kampanię pomocy dzieciom z Syrii w czasie zimy. 30 listopada ub. roku z UNICEF Polska została podpisana umowa, którą z ramienia Kancelarii Prezesa Rady Ministrów sygnowała Minister Beata Kempa. Na mocy umowy, KPRM wsparła kampanię UNICEF Polska kwotą 2 mln zł.

Cieszymy się, że polski rząd wsparł działania UNICEF w Syrii. Mamy nadzieję, że pomoc ta będzie kontynuowana. W Jordanii chcemy pokazać jak UNICEF, czyli największa organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci na świecie, niesie pomoc dla uchodźców z Syrii i jakie działania mogą być w przyszłości wspierane przez Polskę, mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF Polska.

W związku z przedłużającym się kryzysem syryjskim w ubiegłym roku polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych również przekazało na działania UNICEF w ramach Regionalnego Planu na rzecz Uchodźców i Odporności (Regional Refugee and Resilience Plan 2016-2017, 3RP) środki w wysokości 1 850 411 zł. Dodatkowo, w 2017 r. polskie MSZ przekazało 2 mln zł na działania UNICEF we wschodniej Ukrainie oraz 646 600 zł na działania UNICEF w Gruzji w ramach edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej.

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa od ponad 70 lat działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

UNICEF Polska – polski oddział Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci jest organizacją pozarządową (stowarzyszeniem) i posiada status organizacji pożytku publicznego. Od 2002 roku, od kiedy Polska została uznana przez ONZ za kraj rozwinięty, skupia swoje działania na niesieniu pomocy dzieciom w najuboższych krajach świata. Oprócz tego realizuje programy edukacyjne angażujące tysiące szkół w Polsce, współpracuje ze światem biznesu i kultury, zawsze na pierwszym miejscu stawiając potrzeby dzieci.

Dodatkowe informacje o sytuacji dzieci i programach pomocowych UNICEF w obozach dla uchodźców syryjskich w Jordanii:

(PDF)

(PDF)

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej