Po 7. latach wojny w Syrii nie widać końca konfliktu, a dzieci z niepełnosprawnościami są zagrożone wykluczeniem

S7_Hanaa -77

W 2017 r. na skutek przemocy zginęło o połowę więcej dzieci niż w 2016 r. To najwyższy wynik w historii konfliktu w Syrii.

Bejrut/Amman/Damaszek – Tylko w ciągu pierwszych dwóch miesięcy 2018 r., na skutek intensyfikacji konfliktu w Syrii 1000 dzieci zginęło lub zostało rannych. Obrażenia wojenne są obecnie główną przyczyną zgonów nastolatków w tym kraju, a dzieci z niepełnosprawnościami są zagrożone wykluczeniem.

Wyszedłem przed dom, aby pobawić się z kuzynami na śniegu. Uderzyła bomba. Zobaczyłem jak dłonie kuzyna przelatują przed moimi oczami. Straciłem obie nogi. Dwoje moich kuzynów zginęło, a jeden też stracił nogi, mówi pochodzący z Dary (na południu Syrii) 14-letni Sami, który teraz jest uchodźcą w Jordanii.

W czasie konfliktu dzieci z niepełnosprawnościami są jednymi z najbardziej poszkodowanych, mówi Geert Cappelaere, Dyrektor Regionalny UNICEF na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Często te dzieci potrzebują specjalistycznego leczenia. Ich potrzeby różnią się od potrzeb osób dorosłych. Bez dostępu do szkół i sprzętu takiego jak wózki inwalidzkie, wiele dzieci z niepełnosprawnościami stoi w obliczu ryzyka wykluczenia i stygmatyzacji.

UN0177797

Coraz więcej dzieci ginie na skutek ataków przeprowadzonych w gęsto zaludnionych obszarach. Obecnie co czwarta ofiara cywilna to dziecko. W 2017 r. ponad 360 dzieci zostało rannych. Choć Organizacja Narodów Zjednoczonych była w stanie zweryfikować wiele doniesień, rzeczywiste liczby są prawdopodobnie znacznie wyższe:

 • Około 3,3 mln dzieci w Syrii jest narażonych na eksplozję min i niewybuchów.
 • Na skutek wojny ponad 1,5 mln osób doznało trwałych obrażeń, w tym 86 000 osób straciło kończyny.
 • 80% obrażeń wśród syryjskich uchodźców w Libanie i Jordanii jest bezpośrednim następstwem wojny.
 • Brak dostępu do odpowiedniej opieki medycznej i psychologicznej pogorszył sytuację dzieci.
 • Dzieci z niepełnosprawnościami są narażone na większe ryzyko przemocy oraz mają trudności z dostępem do podstawowych usług, w tym opieki medycznej czy edukacji.
 • Ryzyko przemocy, wykorzystania i zaniedbania dzieci z niepełnosprawnościami rośnie wraz ze śmiercią opiekunów lub rozdzieleniem z nimi.
 • Rodziny dzieci z niepełnosprawnościami, które żyją na obszarach konfliktów, często nie mają środków ani możliwości, aby zapewnić im odpowiedni sprzęt.
 • Mimo niestabilności i ekonomicznej stagnacji, kraje sąsiadujące goszczą ponad 90% wszystkich uchodźców z Syrii. Tym samym dostęp do podstawowych usług, zwłaszcza dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami, jest utrudniony.

W 2017 r. ONZ potwierdziła 175 ataków na infrastrukturę edukacyjną i medyczną oraz na ich personel. Taka sytuacja najmocniej uderzyła w dzieci z niepełnosprawnościami, które utraciły dostęp do wyspecjalizowanej opieki i edukacji.

Pomimo obrażeń i przesiedlenia, determinacja syryjskich dzieci nie zna granic, mówi Cappelaere. Kiedy dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziny otrzymują dostęp do niezbędnych produktów i usług, przezwyciężają wyzwania i dokonują niesamowitych osiągnięć w walce o odzyskanie swojego dzieciństwa, godności i marzeń.

S7_Sami_Zatari -11

W imieniu dzieci z niepełnosprawnościami i wszystkich dzieci poszkodowanych na skutek konfliktu w Syrii, UNICEF apeluje do stron konfliktu, tych, którzy mają na nie wpływ oraz do społeczności międzynarodowej o podjęcie następujących działań na rzecz dzieci w Syrii i dzieci-uchodźców syryjskich w krajach ościennych:

 

 • Zapewnienie pomocy ratującej życie oraz rehabilitacji, w tym wsparcia psychologicznego dla dzieci;
 • Poprawę dostępu do podstawowych usług, w tym opieki medycznej, pomocy żywnościowej, edukacyjnej, ochronnej i wodnej;
 • Zwiększenie wsparcia finansowego dla rodzin dzieci z niepełnosprawnościami tak, aby mogły zakupić wózek inwalidzki czy protezy;
 • Współpracę ze społecznościami w zwalczaniu stygmatyzacji dzieci z niepełnosprawnościami;
 • Zapewnienie elastycznego, nieograniczonego i wieloletniego wsparcia finansowego, aby zaspokoić potrzeby dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodzin. UNICEF apeluje o 1,3 mld dolarów, aby w 2018 r. dotrzeć z pomocą do dzieci poszkodowanych na skutek wojny w Syrii.
 • Wspieranie działań związanych z odbudową poprzez postawienie dobra dzieci na pierwszym miejscu, w tym dzieci z niepełnosprawnością.
 • Zakończenie przemocy wobec dzieci, w tym zabijania, okaleczania i rekrutowania najmłodszych, a także zaprzestanie ataków na szkoły i szpitale;
 • Polityczne rozwiązanie konfliktu i zniesienie wszystkich ograniczeń wobec dostarczania pomocy humanitarnej.

 

###

Więcej informacji

Rodziny w Syrii i krajach ościennych są wyczerpane 7-letnią wojną. Sytuacja zmusza je do ograniczenia wydatków do minimum niezbędnego, aby przeżyć. Wczesne małżeństwa, rekrutacja dzieci i zmuszanie do pracy są coraz bardziej powszechne. W 2017 r. wcielono do walk trzy razy więcej dzieci niż w 2015 r.

O UNICEF

UNICEF to organizacja humanitarna i rozwojowa działająca na rzecz dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej - UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.

UNICEF Polska cały czas prowadzi akcję pomocy dzieciom w Syrii. Więcej informacji na www.unicef.pl/syria

banner

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej