Polski oddział UNICEF apeluje o pomoc dla dzieci w Czadzie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
czad

Trwa kampania UNICEF „Umieram z głodu”. Jej celem jest zapewnienie ratującej życie pomocy dla tysięcy czadyjskich dzieci dotkniętych niedożywieniem. UNICEF apeluje o wpłaty na stronie www.unicef.pl/czad.

W Czadzie trwa kryzys żywnościowy. Mijający rok był dla tego kraju bardzo trudny. Ostre ciężkie niedożywienie dotknęło ponad 130 tysięcy dzieci. Tysiące rodzin znalazło się na skraju przeżycia.

Z Czadu wrócili właśnie przedstawiciele UNICEF Polska, Marek Krupiński i Zofia Dulska. Wizytowali projekty organizacji w regionie Ouaddai, graniczącym z Darfurem. Rozmawialiśmy z rodzinami, które najbardziej odczuły skutki kryzysu żywnościowego w regionie Sahelu - mówi Marek Krupiński, Dyrektor Generalny UNICEF w Polsce. Wielu z nich po prostu nie stać na zakup żywności. Często jedynym posiłkiem dla całej rodziny jest boule - placek
z prosa. Drastycznie uboga dieta przekłada się na zły stan zdrowia dzieci.

IMG_0570

Przedstawiciele UNICEF odwiedzili Ośrodki Terapeutycznego Dożywiania UNICEF, a także szpital w Abéché, jedyny w promieniu kilkuset kilometrów. Trafiają tam najciężej chore dzieci z całego regionu, cierpiące z powodu ostrego ciężkiego niedożywienia z komplikacjami medycznymi - chorujące dodatkowo na malarię, biegunkę, infekcje górnych dróg oddechowych. Decyzja o zabraniu dziecka do szpitala jest często podejmowana za późno. Wiele matek nie wie, jak prawidłowo odżywiać dziecko i jakie są pierwsze objawy niedożywienia. W przypadku choroby szukają pomocy u szamana, wierząc, że uleczy ich dziecko zaklęciami ze świętych ksiąg. Do ośrodka zdrowia udają się dopiero wówczas, gdy stan malucha jest krytyczny.

Dlatego UNICEF, prowadząc program walki z niedożywieniem w Czadzie, działa na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze zapewnia dostawy żywności terapeutycznej ratującej życie - PlumpyNut i mleka terapeutycznego. Po drugie współpracuje z lokalnymi społecznościami.
Uczy matki, jak rozpoznawać objawy niedożywienia, zwalcza zabobony, rozmawia ze starszyzną. Tylko kompleksowe podejście do problemu pozwoli na trwałą poprawę sytuacji. Dlatego chcemy także sfinansować szczepienia dzieci i budowę ujęć wody w ośrodkach zdrowia – dodaje Marek Krupiński. Aby zrealizować ten plan, potrzebujemy wsparcia naszych Darczyńców. Liczy się każda, nawet drobna kwota. Te dzieci czekają na naszą pomoc.

Strona internetowa akcji: www.unicef.pl/czad

Spot: http://youtu.be/E6J0CRY1PCM

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej