Raport UNICEF: Od 2000 r. udało się uratować życie niemal 50 milionów dzieci

UNI189210

Nowy Jork, 9 września 2015 r. – W ciągu jednego pokolenia wskaźnik umieralności wśród najmłodszych dzieci na świecie zmniejszył się o ponad połowę. Jeśli ta tendencja się utrzyma, do 2030 r. będzie można uratować dodatkowo 38 milionów dzieci.

Raport UNICEF „A Promise Renewed” wskazuje, że odkąd w 2000 r. rządy państw zdecydowały się na realizację Milenijnych Celów Rozwoju, udało się uratować życie 48 milionów dzieci poniżej 5. roku życia.

Choć nadal 5,9 mln dzieci poniżej 5. roku życia umiera każdego roku na choroby, którym potrafimy zapobiegać, to nastąpił spadek umieralności o 53% w stosunku do 1990 r. W latach 2000-2015 wskaźnik umieralności dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszał się o 3,9% w skali roku. To ponad dwukrotnie szybciej niż w latach 90.

Niektóre najuboższe państwa świata udowodniły, że zmniejszenie wskaźnika umieralności wśród dzieci może zostać osiągnięte pomimo ogromnych przeszkód:

  • 24 z 81 państw o niskim i średnim poziomie dochodów (w tym Kambodża, Etiopia, Bangladesz i Uganda) zmniejszyły wskaźnik umieralności dzieci poniżej 5. roku życia o 2/3 lub więcej*
  • między 2000, a 2015 r. 21 państw subsaharyjskich odwróciło tendencję wzrostową wskaźnika umieralności lub co najmniej trzykrotnie zwiększyło tempo zmian w porównaniu do lat 90.

Uratowanie życia milionów dzieci na obszarach miejskich i wiejskich, w państwach o wysokim i niskim poziomie dochodów jest jednym z pierwszych, wspaniałych osiągnięć nowego milenium. Jednocześnie przyspieszenie tego procesu będzie jednym z największych wyzwań nadchodzących 15 lat, powiedziała Yoka Brandt, Zastępca Dyrektora Generalnego UNICEF. Dane statystyczne wskazują, że miliony dzieci na świecie nie muszą umierać, jeśli tylko skupimy nasze wysiłki na dotarciu do każdego z nich.

UNI180317

Działania, które miały wpływ na zmniejszenie wskaźnika umieralności dzieci poniżej 5. roku życia są szybkie, opłacalne i efektywne. To m.in.:

  • zapewnienie wykwalifikowanej opieki okołoporodowej,
  • karmienie piersią,
  • szczepienia,
  • moskitiery nasączone środkami owadobójczymi,
  • leczenie doustnymi solami nawadniającymi w przypadku chorób biegunkowych,
  • stosowanie antybiotyków przy zapaleniu płuc czy żywności terapeutycznej w leczeniu niedożywienia.

Mimo tak ogromnego postępu, nie osiągnęliśmy jeszcze Milenijnego Celu Rozwoju mówiącego o redukcji o 2/3 wskaźnika umieralności dzieci poniżej 5. roku życia.

Szacuje się, że między 1990 r., a końcem 2015 r. liczba dzieci poniżej 5. roku życia, które zmarły z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać osiągnie 236 milionów.

Obecnie głównymi przyczynami śmierci dzieci przed ukończeniem 5. urodzin są: zapalenie płuc, komplikacje okołoporodowe, choroby biegunkowe i malaria. Z kolei niedożywienie jest przyczyną niemal połowy zgonów dzieci poniżej 5. roku życia.

W tym miesiącu światowi przywódcy wyznaczą Cele Zrównoważonego Rozwoju. Mają zmobilizować państwa do zwiększenia wysiłków na rzecz obniżenia do 2030 r. wskaźnika umieralności wśród dzieci do poziomu 25 zgonów (lub mniej) na 1000 urodzeń. Dzięki tym działaniom, podejmowanym szczególnie w państwach o niskim poziomie dochodów, będzie można uratować dodatkowych 38 milionów dzieci poniżej 5. roku życia.

Pełny tekst raportu „A Promise Renewed”: http://www.unicef.org/publications/index_83078.html

*Państwa o niskim poziomie dochodów: Kambodża, Etiopia, Erytrea, Liberia, Madagaskar, Malawi, Mozambik, Nepal, Niger, Rwanda, Uganda, Tanzania. Państwa o średnim poziomie dochodów: Armenia, Bangladesz, Bhutan, Boliwia, Egipt, Salwador, Gruzja, Indonezja, Kirgistan, Nikaragua, Jemen, Timor Wschodni.

banner

Zobacz również

Raport „DOBROCZYNNOŚĆ. Zdaniem Polek i Polaków, co zachęca, a co jest barierą”

Zapoznaj się z raportem dotyczącym dobroczynności!

Raport jest próbą podsumowania, co motywuje Polaków do pomagania innym, a co może być barierą.

Więcej
Zły stan zdrowia psychicznego prowadzi do poważnych konsekwencji.

1 na 7 dzieci na świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. A jak jest w Polsce?

Zły stan zdrowia psychicznego prowadzi do poważnych konsekwencji.

Więcej
Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Od 2015 r., czyli od początku konfliktu w Jemenie zginęło lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci - to czworo każdego dnia.

Więcej