Sytuacja dzieci uchodźców i migrantów na Węgrzech

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI196239

Nowy Jork, 17 września 2015 r. – UNICEF jest w kontakcie ze Stałym Przedstawicielstwem Węgier przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku w celu przedyskutowania tego, jak prawa dzieci uchodźców i migrantów mogą być prawidłowo chronione zgodnie z zobowiązaniami Węgier wynikającymi z Konwencji o prawach dziecka.

Konwencja wymaga podjęcia przez rząd niezbędnych działań w celu ochrony wszystkich dzieci i zapewnienia szczególnego wsparcia dzieciom uchodźców oraz dzieciom ubiegającym się o azyl.

Po gwałtownych starciach, które miały miejsce w środę 16 września na granicy serbsko-węgierskiej, UNICEF zaoferował pomoc dla rządu Węgier we wzmocnieniu ochrony dzieci uchodźców i migrantów. UNICEF jest gotowy pomóc również w związku z tym, że nowe przepisy prawne wprowadzone na Węgrzech mogą spowodować, że dzieci, które docierają do tego kraju będą zatrzymywane, rozdzielone z rodzicami i zostaną wniesione wobec nich oskarżenia.

Wsparcie UNICEF mogłoby obejmować:

  • Pomoc w opiece psychologicznej dla dzieci, zorganizowaną w Miejscach Przyjaznych Dzieciom stworzonym w ośrodkach przyjmujących migrantów i innych miejscach, w których gromadzą się rodziny
  • Pomoc w zidentyfikowaniu dzieci podróżujących bez opieki lub dzieci rozdzielonych z rodzicami (łączenie rodzin)
  • Pomoc techniczną i merytoryczną w celu zapewnieniu dzieciom przemieszczającym się przez kraj jak najlepszej opieki instytucjonalnej

UNICEF wezwał rząd Węgier do stawiania najlepszego interesu dziecka zawsze na pierwszym miejscu, we wszystkich decyzjach, które go dotyczą. Dzieci nie powinny być kryminalizowane za bycie uchodźcą lub migrantem, nie powinny być też rozdzielane z bliskimi. Te dzieci doświadczyły już bardzo wiele podczas podróży i teraz powinny być traktowane z godnością, mieć zapewnioną niezbędną opiekę, ochronę i wsparcie.

Nikt nie powinien narażać dzieci na niebezpieczeństwo. Sceny, których byliśmy świadkami w środę, kiedy dzieci pozostawały w centrum zamieszek, nigdy nie powinny się powtórzyć.

UNICEF wezwał także wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej do zapewnienia ochrony o opieki dzieciom-migrantom i dzieciom-uchodźcom. Żaden kraj nie powinien samodzielnie dźwigać tej odpowiedzialności na swoich barkach.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej