UNICEF Ukraina niesie pomoc dzieciom w obwodzie donieckim i ługańskim

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNI188870

Pomóż dziecku na Ukrainie. Kliknij w ten link i za pomocą naszej strony przekaż darowiznę. Zrób to teraz, liczy się każda pomoc. DZIĘKUJEMY!

Warszawa, 23 września 2015 r. – Sytuacja we wschodniej Ukrainie jest nadal niestabilna. Na skutek konfliktu na Ukrainie 1,5 miliona osób, w tym ponad 183 tysiące dzieci zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Problemem pozostaje ograniczony dostęp do podstawowych usług, w tym edukacji. Wspierając szkoły i przedszkola UNICEF pomaga dzieciom dotkniętym przez kryzys powrócić do normalności.

Przed wybuchem konfliktu w obwodzie donieckim i ługańskim mieszkało około miliona dzieci. W tym roku szkolnym do szkoły poszło tam 151 tysięcy dzieci, z czego 12 500 to dzieci, które, na skutek trudnej sytuacji na wschodzie kraju, musiały opuścić swoje domy. Niestety, największym problemem związanym z dostępem do edukacji jest uszkodzona infrastruktura w obwodzie donieckim i ługańskim. W obwodzie donieckim, na obszarze kontrolowanym przez władze rządowe funkcjonują 552 szkoły, a w obwodzie ługańskim 315 szkół. 45 z nich jest wspieranych przez UNICEF.

UNICEF wyposażył je w nowe meble i sprzęt sportowy oraz dostarczył materiały edukacyjne dla dzieci.

Dzięki temu w wyremontowanych szkołach i przedszkolach 18 tysięcy dzieci uzyskało bezpieczne środowisko do nauki. UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dostarczył materiały edukacyjne, z których obecnie może korzystać około 179 tysięcy dzieci na Ukrainie.

Ponadto 114 szkół zostało odbudowanych lub częściowo wyremontowanych przy pomocy Ministerstwa Edukacji bądź rodziców i lokalnych społeczności. Niestety wiele z tych budynków wymaga dalszych napraw. Obecnie 10 szkół w obwodzie donieckim jest wykorzystywanych przez siły wojskowe, ale wszystkie te obiekty mieszczą się na obszarze prowadzonych walk, dlatego nie uczęszczają tam dzieci i nie odbywają się lekcje.

UNI188868

UNICEF udziela również wsparcia psychologicznego. Skorzystało z niego niemal 37 tysięcy dzieci, ale szacuje się, że tej pomocy wymaga niemal 100 tysięcy dzieci i ich rodziców. Ponadto niemal 248 tysięcy dzieci otrzymało niezbędne informacje dotyczące zagrożenia związanego z minami i niewybuchami. UNICEF dostarczył również zestawy pierwszej pomocy, z których skorzystało już 130 tysięcy osób.

Mimo dostarczanej pomocy, potrzeby są nadal ogromne. Potrzeba przede wszystkim odbudowy zniszczonej infrastruktury i włączenia w system edukacji dzieci, które obecnie nie chodzą do szkoły. Aby dzieci zapomniały o traumie, którą przeżyły i powróciły do normalności, niezbędne jest również udzielenie im wsparcia psychologicznego. Ponadto, co najmniej 750 tysięcy dzieci i osób dorosłych w obwodzie ługańskim i donieckim potrzebuje czystej wody pitnej oraz zestawów sanitarnych.

Od wybuchu konfliktu we wschodniej Ukrainie 68 dzieci zostało zabitych, a 186 rannych. Liczbę osób poszkodowanych na skutek tego konfliktu szacuje się na około 5 mln, w tym 1,7 mln dzieci.

UNICEF apeluje o ponad 32 mln dolarów, które pozwolą zapewnić niezbędną pomoc dla dzieci w Donbasie do końca 2015 r. UNICEF Polska jest w stałym kontakcie z biurem UNICEF na Ukrainie, które na bieżąco monitoruje sytuację dzieci w kraju.

Banner528x230

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej