UNICEF: Zanieczyszczona woda i złe warunki sanitarne każdego dnia są przyczyną śmierci dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNICEF Dzień Wody

Codziennie około 2 tys. dzieci poniżej 5. roku życia umiera z powodu biegunki. Około 1,8 tys. tych zgonów związanych jest z brakiem dostępu do czystej wody, odpowiednich urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Z okazji Światowego Dnia Wody (22 marca), UNICEF przypomina, że za tymi statystykami i liczbami kryją się ludzkie tragedie. 

Czasami tak bardzo skupiamy się na dużych liczbach, że nie dostrzegamy ludzkiej tragedii, która kryje się za tymi statystykami – mówi Sanjay Wijesekera, koordynator  programu ds. wody, warunków sanitarnych i higieny w UNICEF. Cały świat byłby z pewnością wstrząśnięty, gdyby w wypadku 90 szkolnych autobusów zginęli wszyscy ich mali pasażerowie. Dokładnie tyle samo dzieci umiera każdego dnia z powodu braku dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzegania zasad higieny.  

Prawie 90% zgonów dzieci spowodowanych przez biegunkę związanych jest bezpośrednio z zanieczyszczoną wodą, brakiem kanalizacji lub niedostateczną higieną. Pomimo, że liczba zgonów spadła w ciągu ostatniej dekady z 1,2 mln osób w 2000 roku do około 760 tys. osób w roku 2011, UNICEF podkreśla, że liczba ta jest nadal zbyt duża. 

Dane UNICEF dot. umieralności dzieci wskazują, że około połowa zgonów wśród dzieci poniżej 5. roku życia ma miejsce w pięciu krajach: Indiach, Nigerii, Demokratycznej Republice Konga, Pakistanie i Chinach. Jedna trzecia z tych zgonów ma miejsce w zaledwie dwóch krajach - Indiach (24%) i Nigerii (11%). W tych krajach znacząca część populacji nie ma dostępu do pewnych źródeł wody i zmodernizowanych urządzeń sanitarnych. 

Na całym świecie 783 mln osób żyje bez dostępu do wody pitnej: 119 mln w Chinach, 97 mln w Indiach, 66 mln w Nigerii, 36 mln w Demokratycznej Republice Konga, a 15 mln w Pakistanie. Statystyki dotyczące dostępu do urządzeń sanitarnych są jeszcze bardziej ponure. Osoby pozbawione dostępu do zmodernizowanych sanitariatów w tych krajach to: 814 mln w Indiach, 477 mln w Chinach, 109 mln w Nigerii, 91 mln w Pakistanie, 50 mln w Demokratycznej Republice Konga. Bezpieczne ujęcia wody i zmodernizowane urządzenia sanitarne pozwoliłyby na zmniejszenie umieralności dzieci w tych krajach. 

Powyższe liczby mogą paraliżować, ale nie można też zapominać, że każda z nich oznacza życie konkretnego dziecka - mówi Wijesekera. Każde dziecko jest ważne. Każde dziecko ma prawo do życia i zdrowia oraz najlepszej przyszłości, jaką tylko możemy mu zapewnić. 

Wijesekera dodaje, że postęp osiągnięty od 1990 roku to dowód, że przy dobrej woli polityków oraz dzięki odpowiednim inwestycjom, każde dziecko będzie mogło uzyskać dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych w ciągu jednego pokolenia.

Zobacz również

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Dołącz do naszego Zespołu w UNICEF Polska - Wsparcie Działu Obsługi Darczyńców

Więcej
Raport Roczny UNICEF Polska. Sprawdź, jak działaliśmy w 2023 roku

Raport Roczny 2023 UNICEF Polska

Pomimo rosnących wyzwań dzięki ogromnemu wsparciu i zaangażowaniu Darczyńców docieraliśmy wszędzie tam, gdzie najmłodsi najbardziej nas potrzebowali. Efekty naszej pracy oraz obszary działań podsumowaliśmy w Raporcie Rocznym 2023 UNICEF Polska.

Więcej
10 faktów o wodzie, które warto znać

10 faktów o wodzie, które warto znać

Woda odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu. Szczególnie wrażliwe na jej brak są dzieci, które coraz częściej nie mają do niej dostępu. Bez wody nie da się przeżyć. Potrzebujemy nie tylko jej źródeł, ale także tego, aby były one bezpieczne i sprawdzone.

Więcej