W Jemenie zginęło już 74 dzieci

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI102207

Sana/Amman, 6 kwietnia 2015 roku – Od rozpoczęcia walk 26 marca br. co najmniej 74 dzieci zostało zabitych, a 44 okaleczonych. Konflikt nasilił się w ciągu ostatniego tygodnia, dlatego liczba zabitych dzieci może być teraz znacznie wyższa.

Dzieci płacą najwyższą cenę za ten konflikt, powiedział Julien Harneis, przedstawiciel UNICEF Jemen.

Dzieci są zabijane, okaleczane i zmuszane do opuszczenia swoich domów. Naraża się je na utratę zdrowia i przerwanie edukacji. Zgodnie z prawem międzynarodowym, te dzieci powinny być otoczone szczególną opieką przez wszystkie strony konfliktu.

Ponad 100 000 osób w całym kraju opuściło swoje domy w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia. Szpitale znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Muszą poradzić sobie z rosnącą liczbą rannych, mimo niewystarczającej liczby personelu i leków. Niektóre z nich są także celem ataków. Co najmniej trzech pracowników służby zdrowia (w tym kierowca ambulansu) zostało zabitych.

Tam, gdzie warunki bezpieczeństwa na to pozwalają, UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi dostarcza rodzinom czystą wodę oraz udziela pomocy medycznej.

  • UNICEF dostarcza również paliwo do zasilania pomp wodnych w trzech miastach na południu kraju, m.in.: w Aden. Z kolei w innych miejscach gromadząca się woda doprowadziła do przepełnienia kanalizacji i zalania ulic. To powoduje duże ryzyko wystąpienia epidemii.
  • UNICEF utrzymuje zapasy szczepionek w odpowiedniej temperaturze. Dostarcza również dzieciom saszetki żywności terapeutycznej i doustne sole nawadniające, które są niezbędne w leczeniu chorób biegunkowych.     
  • UNICEF prowadzi również kampanię informacyjną na temat zagrożenia związanego z minami przeciwpiechotnymi. UNICEF wspiera mobilne zespoły opieki zdrowotnej. Z ich pomocy korzysta obecnie ponad 600 rodzin, które przybyły do miasta Harad z północy kraju. Ponadto dzieci z tych rodzin będą mogły kontynuować naukę w szkołach wspieranych przez UNICEF.

Warunki są teraz bardzo niebezpieczne, powiedziała dr Gamila Hibatullah z UNICEF. Szpitale są przepełnione. Nawet karetki są porywane.

Jemen to jedno z najbiedniejszych państw w regionie. Narastający konflikt pogorszył już i tak trudną sytuację dzieci. Poważnie zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe kraju, wiele małych dzieci cierpi z powodu niedożywienia. Mimo niezwykle trudnych warunków UNICEF nie ustaje w niesieniu pomocy dzieciom w Jemenie. Pracownicy organizacji z narażeniem życia dostarczają tak niezbędną w tej sytuacji pomoc humanitarną.

Ty też możesz pomóc. Apelujemy, za pomocą naszej strony przekaż darowiznę na akcję ratunkową UNICEF.

 

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej