Wspieranie przyszłości Syrii i regionu

W Brukseli odbyła się konferencja, podczas której apelowano o pomoc.

30 kwietnia 2018 r. - 25 kwietnia br. w Brukseli odbyła się II Konferencja Syria-Bruksela pt. „Wspieranie przyszłości Syrii i regionu”. Konferencję zorganizowała Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 85 delegacji reprezentujących 57 rządów państw, międzynarodowe i regionalne organizacje oraz 250 organizacji pozarządowych.

Podczas konferencji ogłoszono, że w 2018 roku spodziewane środki na ratującą życie pomoc humanitarną, a także na działania rozwojowe na rzecz milionów osób poszkodowanych na skutek konfliktu w Syrii i regionie, wyniosą 4,4 mld dolarów. Na razie nie wiadomo, jak te środki będą rozdzielone. Społeczność międzynarodowa ogłosiła również, że w latach 2019-2020 przeznaczy 3,4 mld dolarów na działania humanitarne i rozwojowe. Praktyka pokazuje jednak, że w ciągu roku te kwoty mogą ulec zmianie. Najwyższe wsparcie zadeklarowały Niemcy, Komisja Europejska i Wielka Brytania (odpowiednio miliard dolarów, 691 mln dolarów i 634 mln dolarów).

Podczas konferencji przedstawiciele Libanu i Jordanii podkreślali, że przyjęcie milionów uchodźców spowodowało ogromne obciążenie dla ich budżetu, zwłaszcza w czasie niskiego wzrostu gospodarczego. Zwracali również uwagę na wysokie koszty społeczne, takie jak wysokie bezrobocie wśród własnych obywateli, a czasem napięte relacje między lokalnymi społecznościami a syryjskimi uchodźcami. Liban i Jordania wezwały społeczność międzynarodową do zwiększenia pomocy finansowej, a także do wsparcia w tworzeniu nowych miejsc pracy. Wszyscy obecni na konferencji uznali nadzwyczajne wysiłki Libanu, Jordanii i Turcji w przyjmowaniu syryjskich uchodźców.

Dzieci i UNICEF podczas konferencji

Dzieciom i młodzieży poświęcono dużo uwagi. Mówiono o nich na wszystkich sesjach, potępiono ataki na dzieci, szkoły i szpitale, w tym ataki chemiczne. Wyraźnie poruszono problematykę traumy wśród dzieci, utraconych możliwości, pracy dzieci i wczesnych małżeństw. Szczególny nacisk położono na znaczenie edukacji, w tym kształcenia zawodowego i edukacji wysokiej jakości ułatwiającej zatrudnienie, a także na potrzebę zagwarantowania wszystkim dzieciom uczestnictwa w edukacji formalnej i nieformalnej.

UNICEF wydał oświadczenie, w którym podkreślił trudną sytuację dzieci, prezentując wsparcie i dotychczasowe wyniki działań UNICEF oraz jego partnerów i apelując o bardziej elastyczne środki na rzecz dzieci. Podczas jednej z sesji równoległych, poświęconej rozwojowi kapitału ludzkiego, UNICEF skupił się na znaczeniu edukacji wysokiej jakości dla wszystkich dzieci w Syrii i krajach ościennych, w tym edukacji nieformalnej, umiejętności życiowych i szkolenia zawodowego.

UNICEF, Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO) oraz organizacje partnerskie zaprezentowały nowy raport „No Lost Generation” poświęcony edukacji. Podkreślono postępy poczynione na rzecz 5 milionów uczących się dzieci, a także wyzwania polegające na zapewnieniu możliwości nauki dla blisko 3 mln dzieci będących poza systemem edukacji. Zwrócono uwagę na potrzebę powiązania edukacji formalnej i nieformalnej, współpracy ze światem biznesu, poprawy integracji i jakości lokalnych systemów edukacji oraz dostępu do elastycznych, wieloletnich funduszy.

UNICEF niesie pomoc syryjskim dzieciom od początku konfliktu. W pomoc zaangażowani są także Polacy. Tylko od listopada 2017 r. do końca marca 2018 r. Darczyńcy z Polski przekazali niemal 5 mln zł na pomoc w ramach akcji „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę”. Wśród Darczyńców były osoby indywidualne, placówki edukacyjne oraz Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Za tę kwotę UNICEF kupił ciepłą odzież zimową, opał, koce i zapewnił ogrzewanie w szkolnych klasach w Syrii. Akcja UNICEF Polska „Spraw, aby dzieci z Syrii przetrwały zimę” była częścią szerszej kampanii pomocy syryjskim dzieciom, którą organizacja kontynuuje. Pomóc można wchodząc na stronę unicef.pl/syria i przekazując darowiznę.

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej