2009

Na ratunek dzieciom w Kongo

UNICEF - Kongo (DRK)

© UNICEF

UNICEF Polska na przełomie roku 2008 i 2009 prowadził kampanię „Na ratunek dzieciom w Kongo”. Od lat toczy się tam wojna domowa. 80% mieszkańców musi przeżyć dzień za mniej niż jednego dolara. W 2009 roku co piąte dziecko umierało tam przed ukończeniem 5. roku. UNICEF prowadził w Kongo największą operację pomocy humanitarnej na świecie. UNICEF Polska przekazał na ten cel ponad 3,4 miliona złotych. Środki przeznaczono na zakup niezbędnych lekarstw, szczepionek, żywności terapeutycznej dla niedożywionych dzieci, sprzętu do szczepień (lodówki do przechowywania szczepionek, strzykawki i środki opatrunkowe). Kampanię wsparło dwoje Ambasadorów Dobrej Woli UNICEF: Małgorzata Foremniak i Artur Żmijewski.

Szkoły dla Afryki

„Szkoły dla Afryki” to akcja, którą UNICEF rozpoczął w 2004 roku wspólnie z Fundacją Nelsona Mandeli. Jej podstawowym celem było zapewnienie dostępu do edukacji dzieciom w Afryce. Dzięki zebranym środkom finansowym budowane są nowe i remontowane istniejące szkoły w sześciu krajach: Angoli, Malawi, Mozambiku, Rwandzie, Republice Południowej Afryki i Zimbabwe. UNICEF Polska zdecydował się wesprzeć projekt w Angoli. Kampanię wspierały: firmy Grupa Hotelowa Orbis, ICT Polska oraz osoby prywatne. W latach 2007-2009 przekazaliśmy na pomoc dzieciom w Angoli ponad 1,4 miliona złotych!  Odbudowano za to i wyposażono dwie szkoły, w siedemnastu zapewniliśmy dostęp do czystej wody i podstawowych urządzeń sanitarnych.

Szkoły dla Afryki

Sri Lanka - tsunami

UNICEF - Sri Lanka

© UNICEF/UNI77329/Pietrasik

W 2009 roku Sri Lanka wciąż zmagała się ze skutkami tsunami z 2004 roku. Kobiety w ciąży oraz dzieci były źle odżywiane, brakowało właściwej opieki medycznej. UNICEF skutecznie dotarł z pomocą do potrzebujących. Dzięki wsparciu polskich Darczyńców w 2009 roku na program dożywiania dzieci na Sri Lance przekazaliśmy 920 tysięcy złotych. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na zakup i dystrybucję wysokokalorycznej żywności terapeutycznej oraz sfinansowanie zakupu sprzętu medycznego niezbędnego do wykonywania badań antropometrycznych i wczesnego wykrywania niedożywienia u dzieci. Przeprowadzone zostały niezbędne szkolenia dla pracowników ośrodków zdrowia i członków społeczności lokalnych dotyczące zasad prawidłowego żywienia dzieci i kobiet w ciąży.

Klub Szkół UNICEF

Klub Szkół UNICEF

© UNICEF

Powołaliśmy „Klub Szkół UNICEF”! Projekt zrzeszający szkoły, którym zależy na propagowaniu wśród swoich podopiecznych idei pomocy humanitarnej oraz wiedzę na temat sytuacji w krajach rozwijających się. Szkoły należące do Klubu nie tylko uczestniczą w akcjach edukacyjnych przygotowywanych przez UNICEF, ale przede wszystkim działają aktywnie na polu promocji i realizacji praw dziecka.

UNICEF na Dzień Dziecka

W  ramach akcji „UNICEF na Dzień Dziecka” organizacja przekazała zabawki o wartości 41 900 zł dla dzieci w polskich szpitalach i hospicjach. Następnie w akcji „Uwierz w Świętego Mikołaja” do dzieci z domów dziecka i placówek pomocy społecznej trafiły prezenty mikołajkowe i świąteczne w wartości 65 800 PLN.

 

Zobacz również

Dołącz do zespołu UNICEF Polska jako Koordynator ds. F2F

Koordynator ds. F2F

UNICEF Polska poszukuje Koordynatora ds. F2F

Więcej
Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Jak rozbudzić w dziecku miłość do czytania?

Czytanie otwiera drzwi do przygód, nauki nowych rzeczy i kształtowania szeregu kluczowych umiejętności językowych, takich jak rozwój mowy czy poszerzanie zasobu słownictwa. Wspólna lektura to też wyjątkowa okazja do nawiązania więzi z dzieckiem i cieszenia się ze swojego towarzystwa. 

Więcej
UNICEF Polska - Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Edukacja dziewcząt jest ich prawem!

Dobrobyt i postęp każdego społeczeństwa zależy od równego traktowania wszystkimi jego członków.

Więcej