2012

Klęska głodu w Rogu Afryki

UNICEF - Róg Afryki

© UNICEF / Riccardo Gangale

Pomimo powstrzymania klęski głodu w Rogu Afryki w 2012 roku, ponad 900 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia nadal cierpiało z powodu niedożywienia. Dzięki Państwa wsparciu w samym 2012 roku przekazaliśmy ponad 400 tysięcy złotych. Umożliwiło to wielotonowe dostawy żywności, wody pitnej oraz ochronę przed chorobami zakaźnymi, szczególnie groźnymi dla osłabionego organizmu.

Ratowanie życia dzieci w Czadzie

UNICEF - Czad

© UNICEF/UNI154652/Matas

W 2012 roku region Sahelu dotknął poważny kryzys żywnościowy. UNICEF ustalił, że aż milion skrajnie niedożywionych dzieci potrzebuje natychmiastowej pomocy.  UNICEF Polska odpowiedział na apel i włączył się do ogólnoświatowej akcji pomocy dla Sahelu. Zrealizowaliśmy trzy projekty, których celem była pomoc dzieciom w Czadzie, jednym z krajów tego regionu. Na naszą pomoc czekało 127 tysięcy ciężko niedożywionych dzieci. Środki pozwoliły na zapewnienie leczenia niedożywionych dzieci w 50 ośrodkach zdrowia, wsparcie programu szczepień w 10 regionach Czadu, zainstalowanie zbiorników na wodę pitną w ośrodkach zdrowia oraz zapewnienie dzieciom leków przeciwpasożytniczych i suplementacji witaminą A.  Dzięki wsparciu Darczyńców do końca marca 2013 roku udało się zebrać ponad 1,7 mln PLN.  

Reszta w Twoich rękach

Reszta w Twoich rękach - Magdalena Różczka

© UNICEF

W 2012 roku odbyła się III edycja ogólnopolskiego programu „Reszta w Twoich rękach” prowadzonego przez UNICEF i Mennicę Polską. Patronat honorowy nad III edycją objęła Pani Anna Komorowska, Małżonka Prezydenta RP. Program ponownie wsparła także Magdalena Różczka, Ambasador Dobrej Woli UNICEF. W ciągu trzech lat trwania programu „Reszta w Twoich rękach” zebraliśmy blisko 1 milion zł, z czego, w 2012 roku ponad 250 tysięcy złotych przekazaliśmy na projekt edukacyjny w Gruzji. 

Wszystkie Kolory Świata

UNICEF Polska - Wszystkie Kolory Świata

© UNICEF/UNI39747/Noorani

Już po raz drugi uczniowie polskich szkół i przedszkoli wzięli udział w projekcie edukacyjnym „Wszystkie Kolory Świata”. Prawie 700 placówek edukacyjnych zdecydowało się zaangażować w pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. W ramach kampanii uczniowie przygotowywali charytatywne laleczki – symbol pomocy, jakiej udzielają swoim rówieśnikom. Projekt miał na celu także kształtowanie postawy tolerancji i otwartości na inne kultury. Przed przystąpieniem do pracy uczniowie zdobywali wiedzę na temat wybranego przez siebie regionu bądź kraju, który miała reprezentować konkretna laleczka. Organizowany był także konkurs na najoryginalniejszą laleczkę, a nagroda była szczególna – koncert Ambasador Dobrej Woli UNICEF – Majki Jeżowskiej. Darowizny z akcji przeznaczyliśmy na pomoc dzieciom w Czadzie. Polscy uczniowie zebrali ponad 440 tysięcy złotych!

Ulice Haiti to nie miejsce dla dzieci

UNICEF - Haiti

© UNICEF/NYHQ2011-1322/Dormino

Dwa lata po tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi na Haiti, UNICEF Polska ponownie zaapelował do Darczyńców o pomoc. Wiele dzieci, osieroconych w czasie trzęsienia ziemi, w dalszym ciągu pozbawionych było podstawowej ochrony i opieki. W ramach akcji „Ulice Haiti to nie miejsce dla dzieci” UNICEF Polska przekazał na rzecz dzieci na Haiti ponad 450 tysięcy złotych. Środki te przeznaczono na dofinansowanie programu ochrony dla 30 tysięcy dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej.

Myślimy o Tobie, myślimy o innych

UNICEF Polska - ITAKA

© UNICEF/Giacomo Pirozzi

W 2012 roku dobiegł końca pierwszy, trzyletni etap współpracy UNICEF i biura podróży ITAKA. Firma, realizując projekt „Myślimy o Tobie, myślimy o innych”, wsparła program pomocy dzieciom na Sri Lance. Celem działań UNICEF w tym kraju jest walka z niedożywieniem u dzieci.. Dzięki pomocy finansowej ITAKI mogliśmy wyposażyć ośrodki zdrowia w specjalistyczny sprzęt medyczny, podstawowe lekarstwa oraz wysokokaloryczne odżywki stosowane w leczeniu niedożywienia dzieci. W trakcie trzech lat partnerstwa ITAKA przekazała UNICEF 1,5 miliona złotych, w tym 500 tysięcy złotych w 2012 roku na pomoc dzieciom na Sri Lance.

Zobacz również

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

300 tys. dzieci ucierpiało po przejściu cyklonu Daniel w Libii

Po ponad dekadzie toczącego się konfliktu, dzieci w Libii dotknęła kolejna tragedia. Cyklon Daniel, który uderzył we wschodnią część kraju, pochłonął życie ponad 5 tys. osób, tysiące uznaje się za zaginione. Zniszczone domy, szpitale, szkoły i inna niezbędna infrastruktura oznacza, że rosnąca liczba dzieci i rodzin rozpaczliwie potrzebuje pomocy humanitarnej.

Więcej
CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska trzeci rok w programie „Przyjaciel UNICEF”

CREATON Polska sp. z o.o. trzeci rok z rzędu bierze udział w programie „Przyjaciel UNICEF”. Wsparcie firmy przełoży się na systemową pomoc dzieciom w krajach mierzących się z kryzysami humanitarnymi. 

Więcej
Trzęsienie ziemi w Maroku

Trzęsienie ziemi w Maroku. UNICEF w gotowości do pomocy

W piątek 8 września potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,9 wstrząsnęło zachodnią częścią Maroko. Pracownicy UNICEF na miejscu, na bieżąco monitorują potrzeby dzieci i są gotowi do udzielenia wsparcia rządowi i pomocy poszkodowanym. 

Więcej