2019

Pomoc dla Nigru

UNICEF Polska - Pomoc dla Nigru

© UNICEF/El Tanbouli-Jabłońska/F11-Studio

Na początku listopada 2019 roku UNICEF Polska rozpoczął akcję „Pomoc dla Nigru”. Celem akcji było ratowanie dzieci umierających z głodu w jednym z najbiedniejszych krajów świata. Maleńka Omara jest jednym z dzieci cierpiących na skutek ciężkiego ostrego niedożywienia. Kampanię, w której apelowaliśmy o pomoc, wsparł Łukasz Nowicki, Ambasador Dobrej Woli UNICEF, który sytuację dzieci w Nigrze widział na własne oczy. Nasz apel spotkał się z ogromnym odzewem Darczyńców. Tylko do końca 2019 roku udało się zebrać ponad 1,8 miliona złotych! Akcja jest kontynuowana w 2020 roku.

Pomoc dla Jemenu

UNICEF Polska - Pomoc dla Jemenu

© UNICEF/AlGhabri

W Jemenie wojna trwa od 2015 r. Ofiarami konfliktu są również dzieci. Jednym z nich jest maleńka Doa. Wsparcie Darczyńców UNICEF Polska pozwoliło sfinansować w Jemenie pomoc żywnościową dla dzieci cierpiących na skutek niedożywienia, wyposażyć ośrodki zdrowia w leki i sprzęt, przeprowadzić operacje ratujące życie dzieci rannych w konflikcie zbrojnym. Pomoc umożliwiła też realizację programów szczepień i zapewnienie rodzinom czystej wody pitnej. W 2019 roku polscy Darczyńcy hojnie odpowiedzieli na apel o pomoc dla dzieci w pogrążonym w wojnie Jemenie. W ramach kampanii udało się zebrać aż 1,9 miliona złotych! Akcja trwa.

Pomoc dla Syrii

UNICEF Polska - Pomoc dzieciom w Syrii

© UNICEF/UNI290324/Sibai

Wojna w Syrii trwa od 2011 r. Skutki brutalnego konfliktu w szczególności dotykają najmłodszych. Eskalacja walk w północno-wschodniej części kraju, trwająca od października 2019 roku, przypomina jak dotkliwy i dalekosiężny wpływ wywarła wojna na 5 milionów dzieci w całym kraju. Pracownicy UNICEF skupili się na zapewnieniu dostępu do wody, gotowej do spożycia żywności terapeutycznej, zestawów higienicznych, szczepionek przeciw polio i odrze, zapewnieniu opieki oraz niezbędnej edukacji. W 2019 roku Polacy przekazali 383 tysiące złotych na pomoc dzieciom z Syrii. Kontynuujemy akcję w 2020 r.

Uratuj dziecko w Sudanie Południowym

UNICEF Polska - Uratuj dziecko w Sudanie Południowym

© UNICEF

UNICEF Polska kontynuował kampanię „Uratuj dziecko w Sudanie Południowym”. Celem kampanii było zebranie środków na zakup żywności terapeutycznej przeznaczonej do leczenia niedożywienia u dzieci, leków i sprzętu dla ośrodków zdrowia oraz na szkolenia personelu medycznego. Wsparcia dla prowadzonych działań udzielił Ambasador Dobrej Woli UNICEF, Artur Żmijewski. Po raz kolejny nie zawiedli również nasi wspaniali Darczyńcy. Ich hojność i otwarte serca pozwoliły zebrać do końca 2019 roku ponad 2,8 miliona złotych na pomoc dla dzieci w Sudanie Południowym.

Więcej niż Dzień

Kontynuowaliśmy akcję „Więcej niż Dzień”, której celem było wsparcie działań na rzecz ratowania życia noworodków na świecie. Kampanię wsparła Magdalena Różczka, Ambasador Dobrej Woli UNICEF. Pomóc można było, wchodząc na stronę dedykowaną akcji i przekazując darowiznę. W 2019 roku podsumowaliśmy działania. Darczyńcy z Polski po raz kolejny hojnie odpowiedzieli na nasz apel, przekazując 870 tysięcy złotych.

30-lecie uchwalenia Konwencji o prawach dziecka

UNICEF Polska - 30 lat Konwencji o prawach dziecka

30 lat Konwencji o prawach dziecka

20 listopada 2019 roku obchodziliśmy 30-lecie uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do obchodów tego wyjątkowego dnia UNICEF Polska zaprosił miasta i placówki edukacyjne w całej Polsce. Zorganizowaliśmy także konferencję „Prawo dziecka do dzieciństwa. 30 lat Konwencji o prawach dziecka - praktyczna implementacja praw dziecka.”, na której zaprezentowaliśmy wyniki badania określającego stan faktyczny przestrzegania praw dziecka w naszym kraju. W konferencji wzięli udział przedstawiciele polskich samorządów, reprezentanci świata biznesu, mediów, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych oraz eksperci akademiccy. Specjalnymi gośćmi wydarzenia byli: Artur Żmijewski i Łukasz Nowicki, Ambasadorowie Dobrej Woli UNICEF. 

Ambasada Dobrej Woli UNICEF

UNICEF Polska - Ambasada Dobrej Woli

© UNICEF

W styczniu 2019 roku, przy wsparciu UNICEF Innovation Fund w Nowym Jorku oraz UNICEF Global Fundraising Innovation Team w Genewie powstała Ambasada Dobrej Woli UNICEF. W ramach tego programu UNICEF Polska organizuje inicjatywy łączące społeczności biznesu, startupów, przedsiębiorców społecznych, mediów oraz środowiska akademickiego, działających na rzecz pozytywnej zmiany społecznej. Ambasada także ma na celu zachęcać firmy do wsparcia „Prezentów bez Pudła”: w 2019 roku w projekt zaangażowali się 4Kraft i Future Processing. 

Dzięki uprzejmości Samsung Electronics Polska i White Kanga, polegającemu na wypożyczeniu okular VR i słuchawek, w 2019 roku Ambasada mogła wykorzystać technologię VR w serii pokazów w wirtualnej rzeczywistości życia dzieci w krajach w których UNICEF pomaga. 

W ramach działania Ambasady Dobrej Woli  miały miejsce w 2019 roku takie wydarzenia jak konferencja inauguracyjna oraz konkurs „Digital Fundraising Competition”. Podczas Warsaw Humanitarian Expo 2019 opowiadaliśmy o tym, w jaki sposób wykorzystujemy nowe technologie na rzecz niesienia pomocy humanitarnej i rozwojowej. Byliśmy panelistami podczas seminarium pt. „Możliwość angażowania się sektora prywatnego we współpracę rozwojową” a także współorganizatorami warsztatu „Blockchain for Social Impact - design sprint”.

Faceci też ratują dzieci. Z UNICEF ratujemy dzieci w Jemenie

UNICEF Polska - Faceci też ratują dzieci, Polpharma

© UNICEF/UN0284429/Fadhel

13 września w siedzibie Zakładów Farmaceutycznych Polpharma SA (w Gdańsku i Starogardzie Gdańskim) odbyło się spotkanie Dyrektora Generalnego UNICEF Polska Marka Krupińskiego i Ambasadora Dobrej Woli UNICEF Artura Żmijewskiego z Pracownikami Firmy pod hasłem „Faceci też ratują dzieci. Z UNICEF ratujmy dzieci w Jemenie”. W czasie spotkania Pracownicy dowiedzieli się, jak pomagamy i na czym polega rola Ambasadora Dobrej Woli. Była też możliwość przekazania datku na pomoc dzieciom w Jemenie.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej