2021

Pomoc dla Jemenu

Pomoc dla Jemenu

© UNICEF / Saleh Hayyan

Od blisko siedmiu lat Jemen pogrążony jest w jednym z największych kryzysów humanitarnych na świecie. Ponad 10 milionów dzieci potrzebuje pomocy medycznej, do której dostęp jest dramatycznie ograniczony. Ponad 2 miliony dzieci głoduje – nie wie czy i kiedy zje następny posiłek. Milionom grozi śmierć z powodów, którym potrafimy zapobiegać. UNICEF jest cały czas na miejscu i zapewnia dzieciom pomoc, której potrzebują. Wyposażamy szpitale w sprzęt i leki niezbędne do ratowania życia i przywracania zdrowia. Niedożywione dzieci leczymy żywnością terapeutyczną. Budujemy stacje i pompy wodne, które dostarczają bezpieczną do picia wodę. Pomagamy dzieciom i ich rodzinom zmuszonym do ucieczki z powodu konfliktu. Umożliwiamy kontynuację edukacji. Działamy tam, gdzie nasza pomoc jest potrzebna. Wsparcie dzieci w Jemenie jest możliwe m.in. dzięki Darczyńcom z Polski, którzy w 2021 roku przekazali na pomoc 5 493 428 zł.

Pomoc dla Syrii

Pomoc dla Syrii

© UNICEF / Ahmad Zakour

Prawie 11 lat wojny w Syrii odebrało dzieciom nie tylko szansę na spokojne, bezpieczne dzieciństwo i możliwość rozwoju. Wiele dzieci straciło zdrowie i życie. Wojna - zbombardowane szpitale, infrastruktura wodno-sanitarna, brak żywności – to jedyna rzeczywistość, jaką znają dzieci, które urodziły się od początku trwania konfliktu. Wciąż potrzebują naszej pomocy. Darczyńcy z Polski od lat przekazują darowizny na rzecz dzieci w Syrii, które na co dzień mierzą się z niewyobrażalnymi trudnościami. W samym 2021 roku w ramach kampanii prowadzonej w związku z ogromnym zapotrzebowaniem na natychmiastową pomoc, Polacy przekazali kwotę 1 839 596 zł na dostarczenie pomocy humanitarnej w tym kraju. To ogromna pomoc, która skutecznie pomaga dzieciom przeżyć i wydostać się z ubóstwa, a tym samym dać szansę na lepsze życie.

Apele UNICEF Polska

UNICEF zawsze staje w obronie praw najmłodszych do zdrowego, bezpiecznego i szczęśliwego dzieciństwa. Na rzecz zmian dla skuteczniejszej ochrony dzieci w Polsce i na całym świecie działamy razem z partnerami i przede wszystkim z ludźmi, którzy nie godzą się na niesprawiedliwość i krzywdę najmłodszych. Jednym z narzędzi naszej wspólnej walki o prawa najmłodszych jest program „Podpisz Apel!”. Dzięki niemu każda osoba może przyłączyć się do głosu UNICEF w obronie dzieci. Wystarczy złożenie podpisu. Tymczasem z każdą kolejną zaangażowaną osobą nasz głos wybrzmiewa coraz wyraźniej, a jego moc wprowadzania zmian rośnie. W apelach zwracamy się do władz krajowych, społeczności międzynarodowej oraz wszystkich, którzy mogą przyczynić się do zmiany dla skuteczniejszej ochrony najmłodszych. W 2021 roku w naszych apelach podnosiliśmy
cztery palące problemy:

  • Spadek liczby szczepionych dzieci w Polsce i zagrożenie powrotem groźnych chorób zakaźnych
  • Sytuacja dzieci żyjących w koszmarze syryjskiej wojny
  • Zdrowie psychiczne najmłodszych i problem dostępności pomocy psychologicznej i psychiatrycznej w Polsce
  • Ograniczenie dostępu do niezbędnej pomocy dla dzieci cierpiących na granicy polsko-białoruskiej

Dziecko to dziecko

Dziecko to dziecko

W październiku UNICEF Polska rozpoczął nową akcję „Dziecko to Dziecko”. Hasło nawiązuje do tego, że niezależnie od miejsca urodzenia, rasy, płci czy koloru skóry – dziecko jest zawsze dzieckiem. Do współpracy zostali zaproszeni artyści-rysownicy, których zadaniem było przygotowanie serii rysunków dzieci z różnych kontynentów, z jednym elementem wspólnym. Jako pierwsza dołączyła do akcji Miriola Dzik – rysowniczka, autorka serii rysunków „KURA”. Artystka przygotowała siedem rysunków dzieci z różnych stron świata, gdzie stałym elementem jest miś. Miś jest symbolem, że każde dziecko ma prawo do dzieciństwa i zabawy. Co tydzień, na profilach UNICEF Polska w mediach społecznościowych prezentowaliśmy jedną grafikę wraz z krótką historią o dzieciach z danego kontynentu.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej