Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2021

Akcje edukacyjne

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 2021

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. W tym roku ten dzień wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wcześniej, np. 19. listopada. Sprawdź, jak możecie wspólnie z UNICEF uczcić tę wyjątkową datę i pokazać, że prawa dziecka są ważne dla Waszej placówki. 

Idea Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF

W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników – tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. W wielu krajach w tym dniu dzieci będą podejmować wspólne działania i inicjatywy po to, aby ich głos był słyszany przez dorosłych, polityków i media. 

Przygotowaliśmy dla Was propozycję, jak włączyć szkołę lub przedszkole w świętowanie tego dnia wspólnie z UNICEF. W tym roku 20 listopada wypada w sobotę, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby świętować ten dzień wcześniej - w dniu 19. listopada. 

Kto może wziąć udział w akcji?

  • przedszkola, szkoły i inne placówki zajmujące się edukacją dzieci i młodzieży

Jak włączyć się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF? 

  1. Zgłoś placówkę do akcji.
  2. Przeprowadź ciekawe zajęcia przybliżające uczniom Konwencję o prawach dziecka. Wykorzystaj przygotowane przez UNICEF scenariusze zajęć dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
  3. Wybierzcie z Uczniami co najmniej jedną z zaproponowanych aktywności, które udostępnimy Koordynatorom i przygotujcie wspólnie wydarzenie angażujące społeczność szkolną i/lub lokalną. Zaplanujcie działania na dzień 19. listopada, tak, aby włączyć się w ogólnopolskie obchody wraz z innymi placówkami. Wspólnie celebrujcie rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. 
  4. Pamiętajcie o kolorze niebieskim! Co roku UNICEF zaprasza do wykorzystania koloru niebieskiego we wszelkich możliwych działaniach podejmowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Tego dnia uczniowie, nauczyciele i wszyscy pracownicy placówki przyjdą do szkoły ubrani na niebiesko. Przyłączą się tym samym do setek tysięcy mieszkańców innych krajów, którzy także zaangażują się w globalne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF.
  5. Podsumujcie Wasze działania i złóżcie raport z akcji na stronie UNICEF. Formularz raportu będzie dostępny na Koncie koordynatora od 26. listopada w zakładce "Szkoły". Po złożeniu raportu, udostępnione zostaną na koncie Koordynatora materiały potwierdzające udział w akcji - dyplom dla placówki za zaangażowanie i zaświadczenie dla Koordynatorów. 

W ramach akcji UNICEF udostępni on-line wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji w placówce: 

  • Propozycje aktywności na Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF 
  • Scenariusze do zorganizowania ciekawych zajęć na temat praw dziecka
  • Dodatkowe materiały edukacyjne związane z prawami dziecka dostosowane do różnych grup wiekowych

Materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji dostępne są on-line na koncie Koordynatora w zakładce „Szkoły”. 

Przed przystąpieniem do akcji prosimy o zapoznanie się z regulaminem akcji. 

REJESTRACJA DO AKCJI ZOSTAŁA ZAKOŃCZONA. WSZYSTKIM PLACÓWKOM ZAREJESTROWANYM DZIĘKUJEMY. FORMULARZ RAPORTU DOSTĘPNY JEST NA KONCIE KOORDYNATORA DO KOŃCA GRUDNIA.

Zobacz również

Zły stan zdrowia psychicznego prowadzi do poważnych konsekwencji.

1 na 7 dzieci na świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. A jak jest w Polsce?

Zły stan zdrowia psychicznego prowadzi do poważnych konsekwencji.

Więcej
Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Od 2015 r., czyli od początku konfliktu w Jemenie zginęło lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci - to czworo każdego dnia.

Więcej
UNICEF i Gallup opublikowały wyniki badania obejmującego ponad 21 tysięcy dzieci i osób dorosłych.

Młodzi ludzie wierzą, że świat staje się coraz lepszym miejscem do życia

UNICEF i Gallup opublikowały wyniki badania obejmującego ponad 21 tysięcy dzieci i osób dorosłych.

Więcej