Coraz większy problem pracy dzieci – uchodźców z Syrii

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
CL10

Amman, 2 lipca 2015 r. – Liczba syryjskich dzieci, które muszą pracować zwiększa się wraz z przedłużaniem się konfliktu i kryzysu humanitarnego w Syrii. Według raportu UNICEF i organizacji Save the Children jeszcze wiele musi być zrobione, aby odwrócić ten trend.

W Syrii pracujące dzieci dokładają się do domowego budżetu w 75% badanych gospodarstw domowych. W Jordanii blisko połowa wszystkich syryjskich dzieci uchodźców jest zmuszona do pracy. Natomiast w niektórych rejonach Libanu, dokąd uciekają uchodźcy z Syrii, pracują nawet sześciolatki.

Wiele dzieci pracuje w warunkach, które zagrażają ich życiu i zdrowiu. Najbardziej cierpią te, które są angażowane do sił zbrojnych, wykorzystywane seksualnie, a także są ofiarami handlu ludźmi i zorganizowanych grup przestępczych. Ponadto, pracujące dzieci często znajdują się poza systemem edukacji.

Konflikt w Syrii spowodował, że miliony rodzin w tym regionie znalazło się na granicy ubóstwa. Dlatego dzieci, aby przeżyć, są zmuszone do pracy, powiedział dr Roger Hearn, Dyrektor Regionalny Save the Children ds. Bliskiego Wschodu i Eurazji.

Dzieci muszą pracować przez wiele godzin za bardzo niskie wynagrodzenie, często w warunkach skrajnie niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia. Ich prawidłowy rozwój jest zahamowany,powiedział dr Peter Salama, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.  

Dzieci przenoszą ciężkie ładunki, są narażone na działanie substancji toksycznych i pestycydów. To tylko niektóre z zagrożeń, które każdego dnia czyhają na pracujące, syryjskie dzieci.

UNICEF i Save the Children apelują do społeczności międzynarodowej i rządów państw o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz zaprzestania pracy dzieci w Syrii i wszystkich krajach dotkniętych przez kryzys humanitarny. Aby to osiągnąć, należy:

  • włączyć w system edukacji wszystkie dzieci poszkodowane przez kryzys,
  • przeciwdziałać najgorszym formom pracy dzieci,
  • zainwestować we wzmocnienie narodowych systemów ochrony dzieci.

Świat zwleka z zakończeniem tego konfliktu. Syryjskie dzieci płacą za to najwyższą cenę,podsumowuje raport UNICEF i Save the Children.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej