Na skutek wojny na Ukrainie, miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej są zagrożone głodem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Na skutek wojny na Ukrainie, miliony dzieci na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej są zagrożone głodem

© UNICEF/Almahbashi

Wojna na Ukrainie trwa już ponad sześć tygodni. Jednym z jej skutków są zakłócenia w imporcie żywności, a przez to wzrost cen podstawowych produktów. Rodziny zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, z trudem zapewniają posiłek swoim dzieciom. 

Pszenica, oleje roślinne i paliwo to tylko nieliczne produkty, których ceny poszły w górę. Sytuacja żywnościowa dzieci jest najbardziej zagrożona w Egipcie, Libanie, Libii, Sudanie, Syrii i Jemenie. Jeszcze przed wojną na Ukrainie najmłodsi w tych krajach zmagali się z trudną sytuacją wywołaną kryzysem ekonomicznym, konfliktami i nagłym wzrostem cen żywności w 2021 r. Teraz ta sytuacja jeszcze bardziej się pogorszy. 

90% żywności w krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej jest importowana. Niestety, trwające konflikty, niestabilność polityczna, pandemia COVID-19 i wojna na Ukrainie spowodowały niespotykany do tej pory wzrost cen żywności połączony z niską siłą nabywczą. Dlatego liczba niedożywionych dzieci w tym regionie prawdopodobnie drastycznie wzrośnie, mówi Adele Khodr, Dyrektor Regionalna UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. 

Jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie, wiele krajów w regionie walczyło z niedożywieniem spowodowanym głównie przez konflikty zbrojne i kryzysy humanitarne. Tylko 36% najmłodszych w tej części świata ma zbilansowaną dietę niezbędną do prawidłowego rozwoju, a niemal co piąte dziecko jest zbyt niskie jak na swój wiek. 

W krajach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej najbardziej dotkniętych skutkami wojny na Ukrainie, wskaźniki niedożywienia są jeszcze wyższe:

  • W Jemenie 45% dzieci jest zbyt niskich jak na swój wiek, a ponad 86% ma anemię;
  • W Sudanie 13,6% dzieci jest zbyt chudych, a 36,4% zbyt niskich jak na swój wiek. Ponadto niemal połowa ma anemię;
  • W Libanie 94% dzieci nie otrzymuje odpowiednio zbilansowanej diety, a ponad 40% kobiet i dzieci poniżej 5. roku życia ma anemię;
  • W Syrii tylko co czwarte dziecko spożywa pełnowartościowe posiłki, a w samym 2021 r. cena koszyka z podstawowymi produktami żywnościowymi wzrosła niemal dwukrotnie.  

UNICEF kontynuuje koordynację pomocy żywnościowej w regionie. Apelujemy o podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz pilnego zapewnienia żywności dla milionów kobiet i dzieci. Apelujemy też o zwiększenie skali działań w zakresie wczesnego wykrywania i leczenia niedożywienia. Ma to kluczowe znaczenie dla zapobieżenia kryzysowi żywnościowemu na masową skalę w tym regionie, mówi Adele Khodr.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej