ONZ: Poważne niedożywienie zagraża życiu połowy najmłodszych dzieci w Jemenie

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Poważne niedożywienie zagraża życiu połowy najmłodszych dzieci w Jemenie

© UNICEF/Haleem

W 2021 r. w Jemenie niemal 2,3 mln dzieci poniżej 5. roku życia będzie poważnie niedożywionych, alarmuje UNICEF, FAO, WFP i WHO. Wśród nich, 400 tysięcy dzieci może umrzeć z głodu, jeśli na czas nie otrzymają pomocy.

W najnowszym raporcie organizacje podkreślają wzrost liczby przypadków ostrego niedożywienia o 16%, a ciężkiego ostrego niedożywienia o 22% w stosunku do ubiegłego roku. Autorzy raportu zauważają, że jest to jeden z najwyższych poziomów niedożywienia odnotowanych w Jemenie od czasu eskalacji konfliktu w 2015 roku.

Niedożywienie szkodzi rozwojowi fizycznemu i poznawczemu dziecka, zwłaszcza w ciągu pierwszych dwóch lat życia. Skutki niedożywienia są w dużej mierze nieodwracalne, co dodatkowo utrwala inne choroby, ubóstwo i nierówności. Zapobieganie niedożywieniu i przeciwdziałanie jego skutkom zaczyna się od dobrego stanu zdrowia matki. Niestety przewiduje się, że jeszcze w tym roku w Jemenie około 1,2 mln kobiet w ciąży lub karmiących piersią będzie poważnie niedożywionych.

Lata konfliktu zbrojnego i upadku gospodarczego, pandemia COVID-19 i brak środków na pomoc humanitarną powodują, że wyczerpane społeczności znajdują się na skraju wytrzymałości. Wiele rodzin musi ograniczyć ilość lub jakość posiłków. W niektórych przypadkach są zmuszone zrobić i jedno, i drugie.

Rosnąca liczba dzieci głodujących w Jemenie powinna nas wszystkich szokować i mobilizować, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF. Każdy dzień bez działania, to kolejne ofiary wśród dzieci. Organizacje humanitarne potrzebują pilnego wsparcia finansowego i nieograniczonego dostępu do potrzebujących społeczności, aby móc ratować życie.

Rodziny w Jemenie zbyt długo cierpią z powodu konfliktu, a zagrożenia takie jak COVID-19 tylko potęgują ich dramatyczną sytuację, powiedział Qu Dongyu, Dyrektor Generalny FAO. Bez bezpieczeństwa i stabilizacji w całym kraju oraz lepszego dostępu do rolników, aby mogli otrzymać środki niezbędne do wznowienia upraw, jemeńskie dzieci i ich rodziny nadal będą głodować.

Każde niedożywione dziecko oznacza rodzinę, która robi wszystko, aby przeżyć, powiedział Dyrektor Generalny WFP, David Beasley. Kryzys w Jemenie to mieszanka konfliktu, upadku gospodarczego i braku środków na ratującą życie pomoc. Jest jednak rozwiązanie tej sytuacji. To zapewnienie żywności i pokoju.

Choroby są głównymi czynnikami powodującymi niedożywienie u dziecka, powiedział Dyrektor Generalny WHO, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus. Jednocześnie niedożywione dzieci są bardziej narażone na inne choroby, w tym biegunkę, infekcje dróg oddechowych i malarię. To błędne koło, ale wiele istnień można uratować poprzez stosunkowo tanie i proste interwencje medyczne.

Z każdym rokiem konfliktu rosną w Jemenie wskaźniki ostrego niedożywienia u dzieci i ich matek. Niestety w 2020 roku uległy znacznemu pogorszeniu na skutek chorób takich jak biegunka, infekcje dróg oddechowych czy cholera. 

Dziś Jemen to jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc do życia dla dzieci. W kraju występuje wysoki wskaźnik chorób zakaźnych, ograniczony jest dostęp do rutynowych szczepień i usług medycznych dla dzieci i rodzin. Tymczasem system opieki zdrowotnej stoi w obliczu pandemii COVID-19, która wyczerpała skromne zasoby i spowodowała, że coraz mniej osób prosi o pomoc medyczną. Wszelkie zakłócenia w dostępie do pomocy humanitarnej oznaczają pogorszenie stanu zdrowia dzieci i matek w tym kraju.

UNICEF Polska prowadzi kampanię „Pomoc dla Jemenu” i apeluje o wsparcie poprzez stronę unicef.pl/jemen. Każdy może pomóc, przekazując darowiznę jednorazowo lub miesięcznie. Akcję wspiera Maciej Orłoś.

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej