Dramatyczna sytuacja w Pakistanie to zapowiedź nadchodzących katastrof

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Dramatyczna sytuacja w Pakistanie to zapowiedź nadchodzących katastrof

© UNICEF/Zaidi

Katastrofa klimatyczna zagraża życiu milionów dzieci w Pakistanie. To właśnie one płacą najwyższą cenę. W ostatniej powodzi straciły wszystko: bliskich, jedyny dom, który znały, szkołę i poczucie bezpieczeństwa.

Wraz ze spadkiem poziomu wody, spada również zainteresowanie mediów. Jednak kryzys w Pakistanie pozostaje dla dzieci kwestią przetrwania. Osłabione i głodne toczą walkę z ciężkim ostrym niedożywieniem, biegunką, malarią, gorączką denga, tyfusem, ostrymi infekcjami górnych dróg oddechowych i chorobami skóry. Im dłużej trwa kryzys, tym mocniej wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci. W Pakistanie prawie 10 mln dzieci potrzebuje natychmiastowej, ratującej życie pomocy. Kilkaset już zmarło. Ponad 1 na 9, w regionach dotkniętych powodzią, cierpi na ciężkie ostre niedożywienie, które jest chorobą zagrażającą życiu. Pełni lęku i paniki rodzice poszukują pożywienia, by zapewnić dzieciom choćby prosty posiłek.

Dramatyczna sytuacja w Pakistanie to zapowiedź nadchodzących katastrof

© UNICEF/Bashir

W obozie w mieście Sohbatpur w Beludżystanie mieszka Farida, która uciekła ze swojego ukochanego domu z piątką dzieci, gdy powódź uderzyła w wioskę. Bardzo martwiła się o roczną córeczkę, Rasheedę, która była widocznie osłabiona przez niedożywienie. Ich historia to zaledwie jedna spośród milionów. Wraz z nadejściem zimy dzieci stłoczone w cienkich namiotach – jeśli mają szczęście mieć chociaż takie – będą zapadać na choroby, których w normalnych warunkach można byłoby uniknąć lub skutecznie leczyć. Dzieci Pakistanu desperacko potrzebują naszej pomocy by przeżyć. Mimo to, międzynarodowy apel na rzecz Pakistanu jest poważnie niedofinansowany. Jeśli nie zwiększymy wymiaru pomocy, w ciągu najbliższych tygodni umrze kolejne kilkaset dzieci.

Dramatyczna sytuacja w Pakistanie to zapowiedź nadchodzących katastrof

© UNICEF/Bashir

Tylko w 2022 roku powodzie spowodowane zmianami klimatycznymi spustoszyły Pakistan, Bangladesz, północne Indie i Afganistan, pozostawiając po sobie ponad 15 mln dzieci potrzebujących pomocy.

Ekstremalne fale upałów nieomal spaliły miasta w tym regionie, temperatury dochodziły do 48 stopni Celsjusza. W Pakistanie i Butanie topnieją lodowce, w Nepalu osuwa się ziemia odbierając dzieciom domy, a podnoszący się poziom mórz zagraża istnieniu Malediwów. Dzieci nie przyczyniły się w żadnym stopniu do katastrofy klimatycznej w Południowej Azji i nie ponoszą za nią odpowiedzialności, jednak to one płacą najwyższą cenę. Kryzys klimatyczny zagraża zdrowiu, bezpieczeństwu i życiu ponad 616 mln chłopców i dziewcząt, dla których ten region jest domem. Rządy muszą pilnie wdrożyć działania mające na celu ochronę wody, higieny, usług sanitarnych, opieki medycznej i edukacji, czyli najbardziej niezbędnych dzieciom usług. Muszą również zapewnić każdemu dziecku wiedzę na temat życia w świecie targanym przez zmiany klimatyczne.

Przede wszystkim światowy liderzy muszą pilnie ograniczyć globalne ocieplenie do 1.5 stopnia Celsjusza.

To jedyna szansa, by uratować życie dzieci. Bez natychmiastowych działań, kryzy klimatyczny w Pakistanie, którego jesteśmy świadkami stanie się jedynie zwiastunem kolejnych - każdy z nich będzie przede wszystkim zagrażał życiu dzieci.

Dramatyczna sytuacja w Pakistanie to zapowiedź nadchodzących katastrof

© UNICEF/Zaidi

Zobacz również

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS Sp. z o.o. przedłużyła udział w programie „Firma z Sercem”. Wspólnie z UNICEF Polska dba o to, aby każde dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, ciesząc się pełnym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Więcej
Wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Jakiej Europy chcą dzieci? Sprawdź wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Konflikty zbrojne oraz zdrowie psychiczne – to obszary, z którymi wiążą się najpoważniejsze obawy dzieci i młodzieży w Unii Europejskiej. Znamy wyniki ankiety Europe Kids Want 2024, która została opracowana we współpracy z dziećmi i dotyczyła najważniejszych dla nich tematów.

Więcej
UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej