UNICEF Polska Światowy Dzień Uchodźcy

Światowy Dzień Uchodźcy

Każde dziecko ma prawo do swojego miejsca na ziemi

Zobacz komu pomagasz

Każde dziecko potrzebuje bezpiecznego schronienia, opieki, edukacji i zabawy. Kimkolwiek jest, skądkolwiek pochodzi, dokądkolwiek zmierza. Dziecko-uchodźca to dziecko jak każde inne. Dziękujemy, że każdego dnia wraz z nami zapewniasz pomoc, ochronę, dostęp do czystej wody, podstawowej opieki medycznej i edukacji, że dajesz nadzieję i szansę na lepsze jutro dzieciom w drodze, w obozach dla uchodźców, w sytuacji kryzysowej.

Poznaj dzieci, którym pomagasz


 

Uchodźczyni w obozie dla uchdźców Rohingja karmi swoje dziecko

© UNICEF/Map

RIJUWAN, 10 miesięcy 
Obóz dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu. Rubina karmi synka pastą terapeutyczą we wspieranym przez UNICEF centrum leczenia niedożywienia. Rijuwan urodził się w tym obozie.

Dziewczynka w Centrum pomocy Spynka

© UNICEF/Popiolek

YEVA Z UKRAINY, 3 lata
Yewa pochodzi w Charkowa. Wojna i ucieczka do Polski była dla niej dużym stresem. W punkcie pomocy Spynka w Lublinie znów może być dzieckiem: bawi się, uczestniczy w zajęciach, jest pod opieką psychologa.

9-letnia Asyia z Etiopii

© UNICEF/Pouget

ASIYA Z ERYTREI, 9 lat
Asiya mieszka w obozie dla uchodźców Assayta. Susza sprawiła, że w rodzinnych stronach jej rodzina nie miała szans na przetrwanie. Dziewczynka marzy, by zostać lekarką. 

UNICEF Polska - Prezenty bez Pudła na Dzień Dziecka

VICTORIA, 1 rok, DARIEN, PANAMA
Victoria i jej mama szczęśliwie do Lajas Blancas Reception Station po niebezpiecznej przeprawie przez dżunglę. UNICEF wraz z partnerami działa na rzecz ochrony praw dzieci w drodze podczas tranzytu przez Panamę. Każdego dnia zapewniamy m.in. 30 tys. litrów wody pitnej. 

Mama z kilkudniowym dzieckiem na rękach

© UNICEF/Dejongh

MOHAMMED, 9 dni
Mohammed urodził się w obozie dla uchodźców w Karwei, kilka kilometrów od Ndżameny, stolicy Czadu. Jego mama schroniła się tutaj z dwójką dzieci (dwuletnim Ache i 4-letnią Kadiją). Uciekła z rodzinnego Kamerunu z powodu trającego tam konfliktu.

Ośmioletnia Maryan z Somalii w szkole

© UNICEF/

MARYAN DAUD AHMED, 9 lat
Nigdy wcześniej nie chodziła do szkoły. Teraz uczy się w pierwszej klasie we wspieranej przez UNICEF szkole Waaberi IDP School dla dzieci wewnętrznie przesiedlonych w Baidoa. Umie już pisać i czytać. Bardzo lubi się uczyć. W przyszłości chciałaby zostać nauczycielką.

Pomoc uchodźcom z Sudanu

© UNICEF/Mostafa

CHŁOPIEC Z SUDANU, EGIPT
Maluszek bawi się w przyjaznej dzieciom przestrzeni na dworcu autobusowym „Karkar”, utworzonej jako efekt współpracy między UNICEF, Gubernatorstwem Asuanu i Dyrekcją ds. Zdrowia i Ludności w Asuanie.  Miejsce to służy dzieciom i rodzinom uciekającym z Sudanu z powodu trwającego tam konfliktu. Od maja 2023 roku ośrodek przyjął ponad 2000 dzieci.

Dziecko w obozie dla uchodźców w Iranie

© UNICEF/Sayyari

DZIECKO Z AFGANISTANU, Markazi, Iran.
UNICEF we współpracy z Biurem ds. Cudzoziemców i Imigrantów Zagranicznych (BAFIA) oraz Relief International rozdystrybuował zestawy pieluch wśród  rodzin afgańskich uchodźców. Z zestawów w listopadzie 2022 r. skorzystało 1552 dzieci do drugiego roku życia. Dla każdego dziecka - zdrowe dzieciństwo.

Huda z Syrii cieszy się, że może wziąć prysznic

© UNICEF/Haddad

HUDA, 10 lat, SYRIA
„To najlepszy prysznic w życiu!” powiedziała Huda. Dziewczynka wraz z rodziną schroniła się w schronisku w Latakii na skutek trzęsienia ziemi, które miało miejsce w Syrii i Turcji w lutym 2023 roku. W ramach pomocy poszkodowanym UNICEF zainstalował m.in. pięć tymczasowych pryszniców i toalet w o jednym ze schronisk oraz zapewnił zestawy podstawowych produktów higienicznych.