UNICEF_Polska_Ubostwo_menstruacyjne_LP_1.jpg

Ubóstwo menstruacyjne

Każdy zasługuje na okres bez troski

Pomóż

Pomagam

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
Pole wymagane
UNICEF Polska - Okres bez troski
Zestaw do walki z ubóstwem menstruacyjnym

160 zł

Zapewniasz zestawy produktów higieny menstruacyjnej dla 2 osób oraz wsparcie edukacyjne specjalistów

2 zestaw do walki z ubóstwem menstruacyjnym

80 zł

Zapewniasz zestawy higieny menstruacyjnej i materiały edukacyjne dla 1 osoby.

zestaw produktów higieny menstruacyjnej

40 zł

zapewniasz 2 zestawy produktów higieny menstruacyjnej, które stanowią zabezpieczenie podczas jednego cyklu miesiączkowego

UNICEF Polska - walka z ubóstwem menstruacyjnym

Każda wpłata ma znaczenie, bo pomoże nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym i zapewnić dziewczętom, nastolatkom, osobom, które miesiączkują okres beztroski.

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Pole wymagane
Pole wymagane
Powyższa zgoda jest wymagana
Wybierz formę płatności

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo w zależności od wyboru przekierowani do serwisu www.payu.pl lub www.paypal.com.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
Okres bez troski z UNICEF
Walka z ubóstwem menstruacyjnym

110 zł

na edukację i budowę infrastruktury sanitarnej, która pozwoli dziewczętom zadbać o higienę w czasie menstruacji z zachowaniem godności i intymności

UNICEF Polska - walka z ubóstwem mestruacyjnym

70 zł

na systematyczną edukację w zakresie higieny menstruacyjnej, która pomoże walczyć z uprzedzeniami i wstydem w regionach, gdzie menstruacja wiąże się ze stygmatyzacją i wykluczeniem

Higiena menstruacyjna

40 zł

Miesiąc wsparcia jednej nastolatki produktami higieny menstruacyjnej

UNICEF Polska - Pomoc dla Ukrainy

Twoje regularne wsparcie pozwoli nam walczyć z ubóstwem menstruacyjnym każdego dnia, bo każdy ma prawo przeżywać swój okres zdrowo, godnie i bez troski.

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Personalne

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Adresowe

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Kontaktowe

Powyższa zgoda jest wymagana
Akceptacja Regulaminu Konta PayU jest wymagana.

Wybieram rodzaj płatności

Dzień comiesięcznych wpłat

Dane karty płatniczej

Podaj numer karty
Karty płatnicze
Podaj miesiąc ważności karty
Podaj rok ważności karty
Podaj numer CVV

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo przekierowani do serwisu www.payu.pl.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Ubóstwo menstruacyjne


Czy wiesz, że...

ikona

TYLKO W POLSCE

54% nastolatek przynajmniej raz nie poszło do szkoły z powodu okresu. 21% z nich musiało zwolnić się ze szkoły z powodu braku środków higieny menstruacyjnej. 42% kobiet przyznało, że w ich domu miesiączka to temat tabu.*

ikona

STARE UBRANIA, BRUDNE KOCE, BŁOTO, GAZETY, PTASIE PIÓRA, ŚCIERKI

tego używają  kobiety i dziewczęta doświadczające ubóstwa menstruacyjnego, próbując zapewnić sobie ochronę w obliczu braku środków higieny menstruacyjnej.

ikona

UBÓSTWO MENSTRUACYJNE NA ŚWIECIE - KILKA FAKTÓW

W Libanie aż 66% kobiet i dziewcząt nie stać na zakup podpasek. 95% dziewcząt w Ghanie opuszcza lekcje podczas okresu. 65% kobiet i dziewcząt w Kiberze oferuje seks za podpaski. 

Nie musi tak być! Wesprzyj OKRES BEZ TROSKI

okres bez troski

© UNICEF/Karin Schermbrucker

Wspierając akcję OKRES BEZ TROSKI:

 • Zapewniasz dziewczętom podpaski wielokrotnego użytku, dostęp do czystej wody czy oddzielnych, dających komfort i dyskrecję toalet.

 • Umożliwiasz im godne i bezpieczne przeżywanie okresu

 • Inwestujesz w ich przyszłość. Dzięki Tobie nie przerwą nauki ze wstydu, strachu przed stygmatyzacją i z powodu dyskomfortu towarzyszącego miesiączce. 

 • Chronisz je - dzięki Tobie nie będą musiały świadczyć usług seksualnych w zamian za produkty, które są ich podstawowym prawem.

 • Walczysz z zabobonami, uprzedzeniami oraz stygmatyzacją. Twoje wsparcie to inwestycja: w rozwój programów edukacyjnych i grup wsparcia, w edukację menstruacyjną skierowaną nie tylko do dziewcząt, ale również chłopców, rodzin i lokalnych społeczności.

Twoje stałe wsparcie to okres bez troski! Takie powinno być dzieciństwo, taki powinien być okres dojrzewania. Okres bez troski powinien być częścią życia każdej dziewczynki, każdej nastolatki, każdej kobiety, każdej osoby, która miesiączkuje.


 

Ubóstwo menstruacyjne - przyczyny

 

Ubóstwo menstruacyjne a ubóstwo materialne


 

Ubóstwo menstruacyjne a ubóstwo materialne

© UNICEF/Halldorsson

Ubóstwo menstruacyjne jest problemem globalnym, jednak kraje rozwijające się odczuwają go najbardziej. 

W Libanie dostęp do produktów higieny menstruacyjnej jest dramatycznie ograniczony. Ze względu na sytuację ekonomiczną ich cena wzrosła o niewyobrażalne 500%.

66% kobiet i dziewczynek nie stać na zakup podpasek.

W Indiach zaledwie 12% menstruujących dziewcząt stać na podpaski.

Kobiety i dziewczęta ryzykują swoje zdrowie i bezpieczeństwo, żeby zapewnić sobie dostęp do środków higieny intymnej. We wschodniej części Kenii, gdzie 63% populacji żyje za mniej niż 1 dolara dziennie, 10% dziewczynek poniżej 15 roku życia przyznało, że świadczy usługi seksualne za podpaski. 65% kobiet w Kiberze – okolicy stolicy Nairobi, jednym z największych miejskich slumsów w Afryce – oferuje seks za podpaski.  

Seks transakcyjny za artykuły higieniczne ma miejsce, ponieważ artykuły te nie są dostępne w wioskach. Na wsi dziewczęta nie mają dostępu do transportu, nie stać ich na bilet autobusowy. W niektórych odległych wioskach nie ma nawet dróg ani autobusów -  mówi Andrew Trevett, UNICEF Kenia, szef departamentu Water, Sanitation and Hygiene.

Walczymy z ubóstwem menstruacyjnym

© UNICEF/Kidero

Ubóstwo menstruacyjne a brak wody i bezpiecznych warunków sanitarnych


 

UNICEF Polska - Walczymy z ubóstwem menstruacyjnym

© UNICEF/Hedemann

76% osób menstruujących w Kenii nie ma dostępu do wody i toalet. Oznacza to, że nie tylko nie mogą zmienić podpaski w bezpiecznym, prywatnym miejscu. Nie mogą się również umyć i zadbać o swoją higienę, co skutkuje infekcjami i chorobami.

Dostęp do wody, dbanie o higienę i reakcja otoczenia mają ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie w czasie miesiączki.

84% dziewcząt w Afganistanie nie dba o higienę okolic intymnych podczas okresu, a 51% dziewcząt w Iranie nie kąpie się przez 8 dni po rozpoczęciu miesiączki. 60% dziewcząt w Indiach zmienia podpaski tylko raz dziennie.

W wiejskich domostwach w Indiach tylko 33% kobiet i dziewcząt używa podpasek. 67% używa zamiast tego ścierek.

163 miliony osób w Indiach nie mają dostępu do czystej wody. Kobiety, które używają ścierek zamiast podpasek nie piorą ich lub używają do tego wody z zanieczyszczonych ujęć. Narażają swoje zdrowie.

Jakby tego było mało, z powodu kulturowego tabu, wstydu i stygmatyzacji ścierki te suszy się w zaciemnionych pomieszczeniach, bez dostępu do świeżego powietrza, przez co pokrywają się pleśnią. 

Brak toalet a ubóstwo menstruacyjne

© UNICEF/Parashar

Ubóstwo menstruacyjne a stygmatyzacja, wstyd i tabu


 

Do ubóstwa menstruacyjnego prowadzą też uprzedzenia i zabobony. Z ich powodu kobiety podczas menstruacji uważane są za „nieczyste”. W niektórych rejonach Indii nie mogą uczestniczyć w modlitwach, dotykać świętych ksiąg, a nawet wchodzić do kuchni.

Stygmatyzacja i wywołane nią poczucie wstydu i trauma przechodzą z jednego pokolenia kobiet na kolejne. 84% z nich przyznaje, że doświadczyło strachu, paniki i frustracji podczas swojej pierwszej miesiączki, ponieważ nikt nie nauczył ich, że to naturalny proces.

Wiele dziewcząt i kobiet boryka się ze wstydem samotnie.  W Afganistanie o okresie nie mówi się nawet w domu rodzinnym. Dziewczynki uczą się, że jest to temat tabu, coś brudnego czego należy się wstydzić i ukrywać. 

Menstruacyjne tabu

© UNICEF/Ijazah

Ubóstwo menstruacyjne tabu

© UNICEF/Munir Tanweer/Daf records

Nawet kobiety w rodzinach nie rozmawiają ze sobą o miesiączce. W trakcie okresu nie możemy gotować, jesteśmy ignorowane przez rodzinę, aż nasz cykl się skończy - relacjonuje 18-letnia Mahnaz

Menstruujące kobiety podczas miesiączki nie jedzą mięsa, ryżu, warzyw, kwaśnych potraw. Nie mogą pić zimnej wody, siedzieć na mokrej podłodze, a nawet myć się.

W krajach takich jak Afganistan i Tanzania moment, w którym dziewczynka zacznie swoją pierwszą miesiączkę jest dodatkowo niebezpieczny dla ich życia i przyszłości. Pierwsza miesiączka oznacza gotowość do małżeństwa, bez względu na wiek.

Mój ojciec powiedział mi, że moja młodsza siostra została zgwałcona, ponieważ wróciła do domu z płaczem. Mówiła, że krwawi. Nigdy nie poszedł do szkoły, nie wiedział nic o okresie. Wytłumaczyłem zarówno jemu jak i mojej siostrze co się dzieje, czym jest miesiączka i jak używać podpasek.

- Alemayehu Belete, 17, Etiopia

UN064425.jpg

© UNICEF/Martha T.

Jakie konsekwencje ubóstwa mestruacyjnego ponoszą dziewczęta i kobiety?

 

Ubóstwo menstruacyjne - konsekwencje dla zdrowia


 

Brak dostępu do podpasek i toalet to także zagrożenie dla zdrowia kobiet i dziewcząt. W niektórych krajach świata, przez brak swobodnego dostępu do toalet, dziewczęta podczas miesiączki decydują się na ograniczenie jedzenia i wody. Ma to poważniejsze konsekwencje dla zdrowia wciąż rozwijających się organizmów.

Dostęp do środków higieny menstruacyjnej ogranicza również rozprzestrzenianie się chorób i infekcji, również tych przenoszonych drogą płciową. Kobiety i dziewczynki nie muszą narażać się na niebezpieczeństwo ani oferować usług seksualnych w zamian za podpaski i tampony. 

UN0679818.jpg

© UNICEF/Mark Naftalin

Ubóstwo menstruacyjne a zdrowie psychiczne


 

Brak dostępu do produktów higieny intymnej wpływa znacząco na stan zdrowia psychicznego kobiet w najróżniejszych sytuacjach życiowych.

Na przykład dziewczęta w kryzysie uchodźczym żyją w przeludnionych obozach w bliskim otoczeniu dorosłych mężczyzn. Mierzą się ze stresem, strachem, stygmatyzacją i kulturowymi granicami. To samo spotyka osoby menstruujące w kryzysie bezdomności.

Jak zadbać o swoją higienę i zdrowie bez swobodnego dostępu do toalety, wody i materiałów higienicznych? 

Ubóstwo menstruacyjne odbiera możliwość edukacji


 

Aż 95% dziewcząt w Ghanie opuszcza lekcje podczas okresu. Menstruujące dziewczęta opuszczają lekcje, ich oceny stają się coraz gorsze. A jeśli decydują się na uczestnictwo w zajęciach, nie mogą się skupić z powodu wstydu, dyskomfortu i skrępowania. 

Dziewczęta z gorszymi ocenami mają mniejsze szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy, co wpływa na ich życie. Bez edukacji, dobrej pracy i, co za tym idzie, finansów, kobiety trwają w ubóstwie - cierpią na tym wszyscy: one same, ich rodziny, lokalna społeczność - a ostatecznie my wszyscy.

Wykluczenie edukacyjne dziewcząt

© UNICEF/Quarmyne

UNICEF_Ghana.jpg

© UNICEF Ghana

W Ghanie dzięki materiałom i szkoleniom dla nauczycieli UNICEF zmienia stan wiedzy na temat okresu zarówno wśród dzieci i dorosłych.

Siedziałam na lekcji, kiedy nadszedł czas wrócić do domu zauważyłam, że moje krzesło jest mokre. Wstałam bardzo powoli, zobaczyłam, że mam plamę na sukience i pobrudziłam krzesło. Byłam bardzo przejęta. Czy zjadłam coś niedobrego? Czy zrobiłam coś złego? Pobiegłam do domu, przebrałam się, zanim ktokolwiek zauważył, powiedziałam mamie, że muszę odrobić lekcje. Byłam zbyt wystraszona, żeby powiedzieć jej co się stało.

– Millicent, 13.

Ubóstwo menstruacyjne: jak pomaga UNICEF?

 

UNICEF Polska - zestawy higieniczne

Dostarczamy zestawy higieniczne zawierające m.in. podpaski, mydło i zestaw czystej bielizny.

Woda i toalety

Zapewniamy dostęp do czystej wody, budujemy toalety w szkołach.

Szkolenia w walce z ubóstwem menstruacyjnym

Tworzymy materiały i organizujemy szkolenia dla nauczycieli, którzy później edukują dzieci w szkole.

Girls club

Pomagamy w tworzeniu inicjatyw wewnętrznych w szkołach - tworzymy Girls Clubs..

finansowanie projektów

Dofinansowujemy projekty związane z menstruacją np. tworzenie aplikacji do śledzenia cyklu.

edukacja o menstruacji

Organizujemy szkolenia szycia podpasek - zarówno przez dziewczynki jak i chłopców.

UN0685980.jpg

© UNICEF/Ngombua

Moi rodzice bardzo zachęcają mnie do chodzenia do szkoły. Co roku kupują mi przybory szkolne, opłacają czesne i mój mundurek szkolny. Nasza nauczycielka powtarza nam, że nie powinnyśmy bać się chodzenia na zajęcia. Pokazała nam jak się przygotować do miesiączki. Jestem bardzo szczęśliwa, ponieważ UNICEF wybuduje nam nowe zaplecze sanitarne z czystymi i zagospodarowanymi toaletami.

- Ekado, 16

Źródła:


 • www.medicalnewstoday.com/articles/period-poverty#statistics

 • opendocs.ids.ac.uk/opendocs/bitstream/handle/20.500.12413/14348/536_Period_Poverty_Impact_on_the_Economic_Empowerment_of_Women.pdf

 • gdc.unicef.org/resource/how-does-period-poverty-have-negative-effect-teenage-girls

 • wiisglobal.org/period-poverty-a-global-crisis/

 • www.unicef.org/media/91341/file/UNICEF-Guidance-menstrual-health-hygiene-2019.pdf

 • menstrualhygieneday.org/wp-content/uploads/2016/12/Menstrual-hygiene-matters-low-resolution.pdf

 • washdata.org/sites/default/files/2021-07/jmp-2021-wash-households.pdf

 • Menstruacja. Raport z badania jakościowo-ilościowego przygotowany dla KULCZYKFOUNDATION