UNICEF Polska - Światowy dzień uchodźcy - dzieci

Światowy Dzień Uchodźcy

Każde dziecko ma prawo do bezpiecznego schronienia.

Poznaj ich historie

Każde dziecko potrzebuje bezpiecznego schronienia, opieki, edukacji i zabawy. Kimkolwiek jest, skądkolwiek pochodzi, dokądkolwiek zmierza. Dziecko-uchodźca to dziecko jak każde inne. 

W 2022 r. połączenie nowych fal przemocy, w tym wojny na Ukrainie i innych przedłużających się kryzysów na całym świecie, zmusiło do ucieczki miliony ludzi – od Syrii poprzez Afganistan, po Wenezuelę, Birmę, Sudan Południowy i wiele innych. W ciągu ostatniej dekady liczba uchodźców na świecie wzrosła ponad dwukrotnie. Niemal połowę z nich – 36,5 miliona stanowią dzieci! W tej liczbie 13,7 mln stanowią dzieci-uchodźcy i ubiegające się o status uchodźcy, a 22,8 mln to dzieci, które zostały przesiedlone wewnątrz swojego kraju na skutek konfliktu i przemocy. Liczba ta nie obejmuje dzieci, które musiały opuścić swoje domy z powodu zmian klimatu i katastrof naturalnych, a także dzieci przesiedlonych w 2022 r., w tym najmłodszych z Ukrainy. 

Poznaj historie dzieci uchodźców

line_arrow_down.png

Hamza,  7 miesięcy, Czad

Hamza niedożywienie

© UNICEF/Dejongh

Malutki Hamza urodził się uchodźcą. Przyszedł na świat w obozie Kouchaggui Moura na wschodzie Czadu. Chłopiec cierpi z powodu niedożywienia. Kiedy jego mama przyszła z nim do centrum medycznego w Darfurze, był bardzo odwodniony. Obecnie jest w trakcie leczenia. 

Dzięki Twojej pomocy możemy zapewnić przesiedlonym dzieciom podstawową opiekę medyczną >>

Niedożywienie, infekcje, biegunki to częste problemy w obozach dla uchodźców. Żyjące w skrajnym ubóstwie rodziny nie są w stanie zapewnić dzieciom pełnowartościowego pokarmu. Trudne warunki sanitarne niekorzystnie wpływają na stan zdrowia najmłodszych. UNICEF pomaga zapewniać w obozach podstawowe świadczenia socjalne, żywność oraz szczepienia.

 

Rohima Akter, 13 lat,  Bangladesz

Dziewczynka w obozie dla uchodźców w Koks Badźar

© UNICEF/UN0633798/Sujan

Dziewczynka uczy się w prowadzonym przez UNICEF centrum edukacyjnym w obozie dla uchodźców Rohingja Koks Badźar. Cieszy się, że ma taką możliwość. Często się zdarza, że dziewczęta wchodzące w okres dojrzewania muszą rezygnować ze szkoły...

Twoja darowizna wspiera edukację dzieci takich jak Rohima >>

Koks Badźar to jeden z największych obozów dla uchodźców na świecie. Przebywa w nim ponad 877 000 uchodźców. Połowa z nich to dzieci. Większość uchodźców Rohingja uciekło do Bangladeszu w sierpniu 2017 r. w następstwie czystek etnicznych w stanie Arakan w Birmie. Na terenie obozu działa 3400 ośrodków edukacyjnych. 2800 z nich jest wspieranych przez UNICEF. 

Sanaicar, 5 lat, Panama

DU-Sincair

© UNICEF/Urdaneta

Sanaicar pochodzi z Haiti. Została rozdzielona z mamą podczas przeprawy przez dżunglę. Pod opieką przypadkowej pary dotarła bezpiecznie do Panamy, gdzie trafiła pod opiekę zespołu centrum La Casita - utworzonego przez UNICEF we współpracy z organizacją Aldeas SOS, w którym dzieci takie jak Sinacair czekają na swoich rodziców. Na zdjęciu Sinacair już w ramionach swojej mamy.

Wspierając nasze działania pomagasz chronić dzieci takie jak Sinacair >>

Większość dzieci przemierzających Darien to dzieci migrantów z Haiti. Każdego miesiąca tysiące rodzin ryzykują życiem w poszukiwaniu lepszej przyszłości - dla siebie, dla swoich dzieci.

 

Nawwar, 7 lat, Syria

Dzieci Uchodźcy - Nawwar

© UNICEF

Nawwar od 3 miesięcy mieszka w Berlinie. Jestem szczęśliwy w Niemczech, ponieważ tu nie ma wojny - mówi. Aby tu dotrzeć chłopiec przebył długą drogę z Syrii, przez Turcję i Grecję. To była bardzo ciężka podróż - relacjonuje - Najgorzej było spać na kamieniach i wspinać się przez góry - w górę i w dół. I płynąć łodzią. Nawwar zrobił ogromne postępy w nauce niemieckiego, nawiązał nowe przyjaźnie.

Każdy z nas ma do odegrania rolę w integracji migrujących dzieci w naszych społecznościach, w przeciwdziałaniu ksenofobii >>

Rządy powinny opracować plany długoterminowej integracji, przeznaczyć środki na wzmocnienie usług społecznych dla wszystkich i zapewnić młodzieży możliwości zaangażowania się w rozwiązywanie tych problemów. 

Alisa, 13 lat, Ukraina

Dzieci Uchodźcy-Alisa

© UNICEF/Filippov

Maj 2022 r. Alisa wraz z mamą czekają w Zaporożu na autobus do Polski. Uciekły z Mariupola. Spędziły 2 miesiące w piwnicy. – Nie wiemy, co nas czeka – mówi Iryna, mama Alisy - Na razie o niczym nie myślimy. 

Wspierając nasze działania, pomagasz dzieciom, które wojna zmusiła do ucieczki >>

Od lutego 2022 r. - od wybuchu wojny na Ukrainie - dwie trzecie dzieci musiało opuścić swoje domy. Wojna zniszczyła życie milionów ludzi w całym kraju. Dzieci są zabijane, ranione. Doświadczają przemocy i traumy. Miliony dzieci znalazło schronienie w innych krajach, jednak nawet po osiągnięciu bezpieczeństwa tęsknią za domem, rodzinami, przyjaciólmi, szkołą, życiem, które znały. 

 

Pomagam

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
Pole wymagane
UNICEF Polska - Ratuj dzieci w strefach konfliktu!
opieka medyczna

350 zł

dzięki Tobie możemy zapewnić podstawowe leki, pomoc medyczną i wsparcie psychologiczne migrującym dzieciom

dostęp do czystej wody

200 zł

zapewniasz dzieciom m.in. dostęp do czystej, bezpiecznej do picia wody, gdy infrastruktura wodna jest zniszczona

dostęp dzieci do edukacji

90 zł

wspierasz dostęp dzieci do edukacji, gdy wojna uniemożliwia im bezpieczną naukę w szkole

UNICEF Polska - Ratuj dzieci w strefach konfliktu!

Każda forma Twojego wsparcia jest ważna oraz daje dzieciom szansę na przetrwanie i lepszą przyszłość!

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Pole wymagane
Pole wymagane
Powyższa zgoda jest wymagana
Wybierz formę płatności

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo w zależności od wyboru przekierowani do serwisu www.payu.pl lub www.paypal.com.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

  

Aktualności

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwarte dziecko na świecie

Powiększające się nierówności, konflikty i kryzys klimatyczny w połączeniu z drożejącymi produktami spożywczymi, nadmiarem niezdrowej żywności, szkodliwymi strategiami marketingowymi produktów spożywczych oraz niewłaściwymi praktykami żywieniowymi skazują miliony dzieci na ubóstwo żywnościowe.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej