Ukraina-jak pomagamy-LP

Jak pomagamy dzieciom z Ukrainy?

Zobacz

Twoje wsparcie pozwala nam ratować i chronić dzieci, którym konflikt tak brutalnie i z dnia na dzień odebrał dzieciństwo. Pomagamy zapewnić najmłodszym w Ukrainie i w krajach, w których się chronią - najpilniejszą pomoc. Za każdą liczbą, za każdym działaniem stoi konkretne dziecko i jego historia. Zobacz:

1. Jak pomagamy w Ukrainie?
2. Jak pomagamy uchodźcom z Ukrainy w Polsce?
3. Gdzie i jak działają punkty wsparcia Blue Dots?

Pomoc UNICEF w Ukrainie

line_arrow_down.png

To dzięki wsparciu naszych Darczyńców możemy odpowiadać na najpilniejsze potrzeby mieszkańców Ukrainy w strefach objętych konfliktem.  Dotarliśmy z pomocą do tysięcy dzieci i rodzin. Pomagamy zapewnić najmłodszym w Ukrainie m.in. opiekę medyczną i psychologiczną, edukację, dostęp do bezpiecznej wody.

Pomagamy szpitalom i placówkom medycznym

pomoc medyczna UNICEF

© UNICEF/Brynza/Fedoriv

Dostarczyliśmy niezbędne leki i materiały medyczne dla blisko 4 milionów ludzi na ogarniętych wojną obszarach w Ukrainie.

Dostarczyliśmy do placówek medycznych m.in. koncentratory tlenu, sprzęt chirurgiczny, zestawy położnicze, środki ochrony osobistej dla pracowników medycznych, leki, apteczki pierwszej pomocy  i wiele innych. Na Ukrainę wysłaliśmy także ambulanse medyczne. Profesjonalnie wyposażone jednostki zapewniają bezpieczny przewóz dzieci i matek do szpitali.

Nasza pomoc trafiła do szpitali m.in. we Lwowie, Czernichowie, Charkowie, Zaporożu, Dnieprze. 

 

Zapewniamy wsparcie psychologiczne

Ukraina, 9-letnia Karolina

© Gilbertson VII Photo

Od 24 lutego UNICEF wraz z partnerami dotarł z pomocą psychologiczną do ponad 1,4 miliona dzieci i opiekunów oraz zapewnił wsparcie ponad 52 000 kobietom i dzieciom w przypadkach przemocy ze względu na płeć.

59 mobilnych zespołów ds. ochrony dzieci  zapewnia wsparcie w 11 regionach Ukrainy. 

 

Umożliwiamy dzieciom kontynuację nauki

Metro lekcja

© UNICEF/Gilbertson VII Photo

UNICEF przeprowadził nieformalne zajęcia edukacyjne dla ponad 2700 dzieci w 86 lokalizacjach, w tym w 15 punktach wsparcia dziecka Spilno w obwodach lwowskim, tarnopolskim i iwanofrankowskim.

Ponad 300 000 dzieci na terenie Ukrainy skorzystało z materiałów dostarczonych przez UNICEF od 24 lutego, a ponad 400 000 dzieci skorzystało z różnych z formalnych i nieformalnych zajęć edukacyjnych prowadzonych m.in. w pozdziemiach metra.

Na zdjęciu 9-letnia Viktoriia na lekcji języka angielskiego na stacji metra w Charkowie, gdzie ukrywa się wraz z rodziną.

 

Zapewniamy bezpieczną do picia wodę

Ukraina woda

© UNICEF/Bundzilo

Działania wojenne w wielu miejscach uszkodziły krytyczną infrastrukturę wodną. W ciągu blisko 6 miesięcy UNICEF pomógł zapewnić bezpieczną wodę dla onad 3,4 miliona ludzi na obszarach, gdzie dostęp jest poważnie utrudniony. Zapewniliśmy też artykuły higieniczne dla co najmniej 455 tys. osób.

Dzięki pomocy UNICEF firmy wodociągowe w Charkowie, Krzywym Rogu, Mikołajowie, Awdijewce i Sełydowem otrzymały chlor, koagulant, generatory oraz zawory i armaturę, zapewniając tym samym bezpieczną do picia wodę dla blisko 59 000 osób.

UNICEF zapewnił też wodę na oddziale położniczym Szpitala Miejskiego nr 2 w Mariupolu oraz dostarczył artykuły higieniczne, pieluchy i sprzęt ochrony osobistej rodzinom w innych dotkniętych wojną obszarach we wschodniej Ukrainie, w tym w Wołnowasze, Mariupolu, Doniecku i Makiejewce.
 

Pomagamy uchodźcom z Ukrainy

line_arrow_down.png

Prawie 6,5 miliona osób opuściło Ukrainę w wyniku wojny, znajdując schronienie w krajach ościennych, m.in. w Polsce, na Węgrzech, w Rumunii, Mołdawii, Słowacji. UNICEF działa we współpracy z miejscowymi władzami, instytucjami i organizacjami społecznymi, aby zapewnić najpotrzebniejszą pomoc.

Jak pomagamy uchodźcom w Polsce?

Pomoc dzieciom z Ukrainy Polska

© UNICEF/English

W Polsce schronienie znalazło 3,5 miliona uchodźców. 90% z nich to kobiety i dzieci. Tworzymy dla nich miejsca wsparcia, m.in. w 6 punktach pomocowych po polskiej stronie granicy, tzw. Blue Dots. Działają one w Medyce, Warszawie i Krakowie (więcej o Blue Dots przeczytasz TUTAJ).

UNICEF współpracuje z rządem, samorządami m.in. Warszawy, Krakowa i Wrocławia, a także z lokalnymi organizacjami społecznymi, aby zapewnić ukraińskim dzieciom opiekę zdrowotną, pomoc psychologiczną, dostęp do edukacji. 

We współpracy z władzami Wrocławia i Krakowa przygotowaliśmy plan działania, który ma objąć pomocą 60 000 dzieci i rodzin. Wsparcie to pozwoli zapewnić m.in. opiekę medyczną i pomoc żywnościową (m.in posiłki w szkołach). 

 

Punkty wsparcia - Blue Dots

Blue dots Polska

© UNICEF/Korta

Blue Dots to punkty wsparcia dziecka i rodziny. Są zlokalizowane w kluczowych miejscach na szlakach migracyjnych, m.in. na przejściach granicznych. Rodziny mogą tam odpocząć i uzyskać rzetelne informacje o dostępnym wsparciu.

Centra powstają we współpracy z UNHCR i lokalnymi władzami m.in. w Polsce, Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Bułgarii. W sumie jest ich już 33. W Polsce działa w tej chwili 6 takich punktów.

Każdego dnia z pomocy w każdym z punktów Blue Dots może skorzystać nawet 1000 osób. 

 

Dziecko bawi sie w Blue dot

© UNICEF/Holerga

Blue Dots mają specjalnie zaadaptowane dla dzieci przestrzenie do odpoczynku i zabawy, wydzielone strefy dla matek z małymi dziećmi i niemowlętami, w których kobiety mogą karmić piersią i zadbać o higienę swoich maluchów. 

Blue Dots to punkty udzielające pierwszej pomocy medycznej i psychospołecznej.

W punktach Blue Dots UNICEF i partnerzy identyfikują też szczególnie narażone na przemoc i nadużycia dzieci i kobiety (np. samotne matki czy dzieci bez opieki), kierując je do miejsc, w których mogą uzyskać profesjonalną pomoc.

 

Pomagam

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
365_2
UNICEF Polska - opieka medyczna

90 zł

dajesz dzieciom możliwość otrzymania właściwej opieki medycznej, która uratuje im zdrowie i życie w nagłych wypadkach

UNICEF Polska - zestaw do walki z chorobami

60 zł

zapewniasz regularny dostęp do czystej, bezpiecznej do picia wody tam, gdzie dzieci go nie mają

UNICEF Polska - edukacja

40 zł

umożliwiasz zachowanie ciągłości edukacji dzieciom w strefach konfliktu

UNICEF Polska - Pomoc dla Ukrainy

Każda forma Twojego stałego wsparcia jest ważna, ponieważ pomaga nam reagować natychmiast w sytuacji kryzysu humanitarnego.

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Personalne

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Adresowe

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Kontaktowe

Powyższa zgoda jest wymagana
Akceptacja Regulaminu Konta PayU jest wymagana.

Wybieram rodzaj płatności

Dzień comiesięcznych wpłat

Dane karty płatniczej

Podaj numer karty
Karty płatnicze
Podaj miesiąc ważności karty
Podaj rok ważności karty
Podaj numer CVV

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo przekierowani do serwisu www.payu.pl.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

  

Aktualności

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Śmiercionośny atak na Ukrainę

Podczas śmiercionośnego ataku rakietowego na Ukrainę zginęło lub zostało rannych co najmniej 150 osób. Poważnym uszkodzeniom uległ szpital dziecięcy Okhmatdyt w Kijowie - największy w kraju ośrodek medyczny dla najmłodszych. 

Więcej
Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwartego dziecka na świecie

Ubóstwo żywnościowe dotyka co czwarte dziecko na świecie

Powiększające się nierówności, konflikty i kryzys klimatyczny w połączeniu z drożejącymi produktami spożywczymi, nadmiarem niezdrowej żywności, szkodliwymi strategiami marketingowymi produktów spożywczych oraz niewłaściwymi praktykami żywieniowymi skazują miliony dzieci na ubóstwo żywnościowe.

Więcej
10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

10 faktów o edukacji na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej w szkołach

Wiedza na temat zdrowia i higieny menstruacyjnej często nie jest przekazywana dzieciom podczas nauki w szkołach. Dzieje się tak m.in. z powodu nierówności społecznych, ograniczonego dostępu najmłodszych do edukacji, ale także do podstawowych produktów i usług. 

Więcej