Ruszają kampanie rutynowych szczepień, ale zdrowie milionów dzieci jest wciąż zagrożone

UNICEF Polska: Trwa Światowy Tydzień Szczepień

© UNICEF/Panjwani

Po przerwach spowodowanych pandemią COVID-19, kampanie szczepień dzieci na świecie znów są realizowane. Niestety, życie najmłodszych jest wciąż w niebezpieczeństwie - ostrzega WHO, UNICEF i Gavi. Z okazji Światowego Tygodnia Szczepień organizacje podkreślają pilną potrzebę poprawy dostępu dzieci do szczepień. 

Ponad 1/3 państw na świecie zgłasza problem w realizacji kampanii rutynowych szczepień. Pomimo poprawy sytuacji w stosunku do tej z 2020 r., warunki są wciąż bardzo trudne. Według najnowszych danych, w 50 krajach wstrzymano 60 kampanii masowych szczepień, tym samym narażając życie około 228 milionów ludzi - głównie dzieci. Ponad połowa tych państw znajduje się w Afryce, co wskazuje na utrzymujące się nierówności w dostępie do szczepień.

Szczepionki pomogą nam zakończyć pandemię COVID-19 tylko wtedy, gdy zapewnimy do nich sprawiedliwy dostęp dla wszystkich krajów i zbudujemy solidne systemy ich dystrybucji. Jeśli chcemy uniknąć epidemii innych chorób takich jak odra, żółta gorączka czy błonica, musimy zapewnić rutynowe szczepienia w każdym kraju na świecie, powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dyrektor Generalny WHO.

Pandemia może zniweczyć dwie dekady postępu w rutynowym szczepieniu dzieci. Musimy zrobić wszystko, aby szczepienia dzieci przeciwko najgroźniejszym chorobom zakaźnym były priorytetem, mówi Dr Seth Berkley, Dyrektor Generalny Gavi, Vaccine Alliance.

Odra znów groźna 

W wielu krajach szczepienia przeciwko odrze zostały przesunięte o ponad rok. To bardzo niebezpieczna sytuacja. Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób, która może skutkować epidemią wszędzie tam, gdzie ludzie są niezaszczepieni. Doniesienia o wzroście zachorowań na odrę w Kongo, Pakistanie i Jemenie potwierdzają tezę o dramatycznych skutkach przerw w kampaniach szczepień. 

W Polsce również drastycznie spada liczba szczepień, zwłaszcza przeciwko odrze. Coraz więcej rodziców nie szczepi swoich dzieci. W ciągu ostatnich 10 lat liczba takich przypadków w Polsce wzrosła blisko czternastokrotnie. Doprowadziło to już do utraty odporności populacyjnej na odrę. Sytuacja jest na tyle poważna, że o podjęcie zdecydowanych działań zaapelował niedawno do Ministra Zdrowia UNICEF Polska: unicef.pl/apel-szczepienia

Jeszcze przed pandemią COVID-19, ponad 20 milionów dzieci na świecie nie otrzymało rutynowych szczepień. Pandemia tylko pogorszyła już i tak złą sytuację. Teraz musimy nadrobić zaległości w szczepieniu dzieci przeciwko odrze, polio i innym chorobom. Nie mamy czasu do stracenia, powiedziała Henrietta Fore, Dyrektor Generalna UNICEF.

Według nowej globalnej strategii, szczepienia mają uratować ponad 50 milionów ludzkich istnień.

UNICEF Polska: Trwa Światowy Tydzień Szczepień

© UNICEF/Andrade

WHO, UNICEF i Gavi zainaugurowały dziś Agendę Szczepień 2030 („Immunization Agenda 2030”). Celem Agendy jest wsparcie kampanii rutynowych szczepień po pandemii COVID-19 i wyznaczenie nowej globalnej strategii. 
Agenda koncentruje się na szczepieniach przyjmowanych zarówno w dzieciństwie, okresie dojrzewania, jaki i w wieku dorosłym. Jeśli zostanie w pełni wdrożona, może zapobiec ok. 50 milionom zgonów, głównie w krajach najuboższych.

Cele, które według Agendy Szczepień mają być osiągnięte do 2030 r. obejmują:

  • zapewnienie 90% wyszczepialności dzieci i młodzieży (szczepienia na choroby takie jak błonica, tężec, krztusiec, odra, HPV i pneumokoki);
  • zmniejszenie o połowę liczby dzieci na świecie, które nie otrzymują żadnej szczepionki;
  • wprowadzenie szczepionek, które do tej pory nie były dostępne w wielu krajach, np. przeciwko COVID-19, rotawirusom czy wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV).

Światowy Tydzień Szczepień przypada co roku w ostatnim tygodniu kwietnia. Celem obchodów jest podkreślenie korzyści płynących z ratujących życie szczepień.

Zobacz również

Zły stan zdrowia psychicznego prowadzi do poważnych konsekwencji.

1 na 7 dzieci na świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. A jak jest w Polsce?

Zły stan zdrowia psychicznego prowadzi do poważnych konsekwencji.

Więcej
Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Każdego dnia czworo dzieci w Jemenie traci zdrowie lub życie

Od 2015 r., czyli od początku konfliktu w Jemenie zginęło lub zostało rannych 10 tysięcy dzieci - to czworo każdego dnia.

Więcej
UNICEF i Gallup opublikowały wyniki badania obejmującego ponad 21 tysięcy dzieci i osób dorosłych.

Młodzi ludzie wierzą, że świat staje się coraz lepszym miejscem do życia

UNICEF i Gallup opublikowały wyniki badania obejmującego ponad 21 tysięcy dzieci i osób dorosłych.

Więcej