
Pomagam
Numer konta zbiórki dla wpłat Darczyńców indywidualnych:
73 1020 1013 0000 0102 0151 5907
Tytuł przelewu:
Walka z głodem 2634
Numer konta zbiórki dla wpłat od firm:
71 1020 1013 0000 0902 0135 4919
Tytuł przelewu:
Walka z głodem
MALUTKA MARIE JUŻ DRUGI RAZ WALCZY O ŻYCIE
Marie urodziła się w Beninie. Nie ma jeszcze 2 lat, a już drugi raz cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Kiedy po raz pierwszy byłam tu z Marie, nie wiedziałam, czy przeżyje. Marie była bliska śmierci. Można było policzyć wszystkie kości w jej ciele - mówi jej mama. Dzięki leczeniu z użyciem specjalistycznego mleka i pasty terapeutycznej dziewczynka po kilku tygodniach zaczęła odzyskiwać siły.
Niestety, teraz stan Marie jest równie poważny. Podczas badania kontrolnego wykryto u niej tachykardię oraz wadę serca. Dla malutkiego organizmu dziecka choroby współistniejące są bardzo obciążające i wymagają podjęcia natychmiastowego, kompleksowego leczenia.
Doktor Dogo, pediatra w szpitalu Saint Jean de Dieu w Beninie, przyznaje, że w ostatnim czasie rośnie liczba dzieci potrzebujących pilnego leczenia ciężkiego ostrego niedożywienia.
Zauważa, że odpowiada za to kryzys żywnościowy oraz brak świadomości rodziców, którzy nie wiedzą, jak zapewnić dzieciom pożywne jedzenie. I choć codziennie trafiają do niej skrajnie niedożywione dzieci takie jak Marie, jest nadal tak samo zdeterminowana, aby ratować ich życie:
Nie poddam się. Wręcz przeciwnie, mogę zrobić wiele dla tych dzieci, aby nie umierały w moich ramionach.
Szacujemy, że na całym świecie jest nawet 45 milionów poważnie niedożywionych dzieci.
13,6 mln dzieci cierpi z powodu skrajnie poważnego niedożywienia, które nieleczone natychmiast może prowadzić do śmierci.
Na całym świecie prawie połowa zgonów wśród dzieci poniżej 5 roku życia wiąże się z niedoborami pokarmowymi i niedożywieniem.
Wczesna diagnoza niedożywienia i szybko wdrożone leczenie mogą uratować życie dzieci. Przekazując darowiznę, wspierasz nasze programy zapobiegania i leczenia niedożywienia.
Ratujesz życie dzieci takich jak Marie.
PRZYCZYNY GŁODU NA ŚWIECIE
Przyczyn głodu i niedożywienia na świecie nie da się sprowadzić wyłącznie do problemu braku żywności. Są one liczne i często z sobą powiązane. Oto niektóre z nich.
Zmiana klimatu
Coraz bardziej nieprzewidywalna pogoda, długotrwałe susze, gwałtowne burze i powodzie, uniemożliwiają siew, zbiór plonów oraz utrzymanie zwierząt gospodarskich, a w krajach dotkniętych ubóstwem własne uprawy są jedynym źródłem żywności i utrzymania. Brak plonów równa się głód.
Rodzice często odmawiają sobie posiłków, aby nakarmić dzieci. Ale to nie pomaga. Brak pełnowartościowego pożywienia w krótkim czasie prowadzi do poważnego, zagrażającego życiu dzieci niedożywienia.
Ubóstwo
Miliony ludzi żyją w regionach dotkniętych skrajnym ubóstwem. Wpływ na nie mają warunki klimatyczne (gwałtowne lub długotrwałe katastrofy naturalne), trudna sytuacja społeczno-ekonomiczna regionu oraz konflikty zbrojne.
Niestabilna sytuacja pozbawia ludzi podstawowych źródeł utrzymania. Życie staje się walką o przetrwanie. Brak dostępu do edukacji jeszcze bardziej pogłębia ubóstwo, pozbawiając perspektyw i nadziei na przyszłość. Najbardziej cierpią najmłodsi.
Brak czystej wody, sanitariatów, opieki medycznej
Utrudniony dostęp do czystej wody, brak odpowiednich warunków sanitarnych i możliwości zadbania o higienę osobistą przyczyniają się do postępującego niedożywienia u dzieci. Zanieczyszczona woda powoduje ostre biegunki i wywołuje niebezpieczne dla życia choroby zakaźne. To prowadzi do wycieńczenia często już i tak niedożywionego organizmu. Brak dostępu do podstawowej opieki medycznej uniemożliwia szybką reakcję i skuteczne leczenie dzieci. Umierają z powodu chorób, którym możemy łatwo zapobiegać.
Konflikty i przesiedlenia
Wiele regionów na świecie pogrążonych jest w wojnach. Wojny wpływają na sytuację ekonomiczną mieszkańców, którzy tracą źródła utrzymania, a to pogłębia ubóstwo. Strony konfliktu często budują swoją przewagę, odcinając lokalne społeczności od jedzenia. Miliony ludzi opuszczają swoje domy. W poszukiwaniu bezpiecznego schronienia wyruszają w długą, trudną i niebezpieczną drogę. W czasie takiej podróży niedobór żywności i głód są na porządku dziennym.
Sytuacja społeczno-gospodarcza na świecie
To, co dzieje się w jednej części świata wpływa na sytuację w innej. Kryzysy i konflikty zbrojne w jednej części świata powodują głód w innej. Wojny destabilizują sytuację ekonomiczną, co może prowadzić do wzrostu cen paliw i zboża. Dochodzi też do blokady importu zbóż z zagranicy. Taka sytuacja miała np. miejsce w Afryce po eskalacji wojny w Ukrainie. Przez wzrost cen paliw również ceny lokalnie produkowanej żywności rosną, co powoduje, że ludzi nie stać na zakup żywności, której i tak brakuje. W krótkim czasie rośnie skala niedożywienia, szczególnie wśród dzieci.
JAK UNICEF WALCZY Z GŁODEM NA ŚWIECIE?
Nasza pomoc jest kompleksowa i wszechstronna – od zapobiegania, przez leczenie niedożywionych dzieci, edukację rodziców, po długofalowe rozwiązania dla całych społeczności.
Żywność terapeutyczna
Globalnie UNICEF zapewnia prawie 80% żywności terapeutycznej używanej w leczeniu niedożywionych dzieci.
To m.in. pasta z orzeszków ziemnych bogata w witaminy, makro- i mikroelementy, mleko terapeutyczne, którym karmione są skrajnie niedożywione dzieci, które nie są w stanie przełykać stałego pokarmu, herbatniki wysokoenergetyczne. Proste, ale wyjątkowo skuteczne rozwiązania w prewencji i walce z niedożywieniem. Już nawet po kilku tygodniach leczenia RUTF poważnie niedożywione dziecko może wrócić do sił i pełni zdrowia.
Lekarstwa i sprzęt medyczny
Wyposażamy szpitale i tymczasowe ośrodki zdrowia w sprzęt potrzebny do diagnozy i leczenia niedożywienia i jego powikłań.
Dzieci cierpiące głód często mają też choroby współistniejące – np. malarię, choroby biegunkowe, zapalenie płuc i inne. Potrzebna jest im kompleksowa pomoc i taką im zapewniamy. Dostarczamy lekarstwa, których w uboższych regionach zazwyczaj brakuje, a są podstawowym środkiem w leczeniu dzieci i w zapobieganiu wielu chorobom, które mogą przyczynić się do niedożywienia.
Ośrodki leczenia niedożywienia
Wspieramy tworzenie specjalistycznych ośrodków leczenia niedożywienia, w których dzieci otrzymują kompleksową opiekę medyczną. Zapewniamy na miejscu żywność terapeutyczną i pomoc specjalistów ds. żywienia. W ten sposób docieramy z pomocą do dzieci, które do najbliższych szpitali mają dziesiątki kilometrów. Dzięki bliskości ośrodka mogą też przychodzić na kontrole, co znacznie zapobiega ponownemu niedożywieniu.
Rutynowe badania
Nasza pomoc w walce z głodem to nie tylko leczenie skrajnie niedożywionych dzieci. W regionach dotkniętych kryzysami humanitarnymi, gdzie ubóstwo zwiększa ryzyko niedożywienia, prowadzimy podstawowe badania wśród dzieci, aby jak najwcześniej wykryć osłabienie organizmu i deficyty pokarmowe.
Jedną z najprostszych metod jest pomiar obwodu ramienia taśmą MUAC, która wskazuje, czy dziecko jest zdrowe, umiarkowanie lub poważnie niedożywione. Dzięki temu możemy na czas zastosować adekwatną do stopnia niedożywienia dziecka formę terapii.
Edukacja w zakresie żywienia
To fundamentalne działanie, które może uratować dzieci przed śmiercią głodową. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak odżywianie wpływa na zdrowie i rozwój dziecka. Często, gdy dziecko traci na wadze i słabnie, nie jest to wiązane z niepełnowartościową i ubogą dietą. Dlatego tak ważna jest edukacja.
Edukujemy lokalne społeczności na temat zdrowia, żywienia czy zachowania higieny.
Mobilne zespoły medyczne i tymczasowe ośrodki zdrowia
Nasze mobilne zespoły medyczne docierają do dzieci nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.
Tworzymy tymczasowe ośrodki zdrowia w obozach dla uchodźców, dzięki czemu dzieci uciekające przed katastrofami naturalnymi i wojnami są badane pod kątem niedożywienia i leczone. Jeśli stan zdrowia nie zagraża życiu dzieci, rodzice na miejscu otrzymują zapas żywności terapeutycznej, którą samodzielnie podają dziecku przez wskazany okres.
Infrastruktura wodno-sanitarna
Dostęp do czystej wody, sanitariatów i środków higienicznych zmniejsza ryzyko chorób, które nieleczone powodują utratę apetytu i zmniejszają wchłanialność składników odżywczych, a w konsekwencji pogłębiają niedożywienie.
Prowadzimy odwierty i instalujemy pompy wodne zasilane energią słoneczną i odporne na zmiany klimatyczne. Instalacje te zaopatrują w wodę miejscową ludność i okoliczne wioski. Budujemy toalety, doprowadzamy wodę do szkół, dostarczamy tabletki uzdatniające wodę i środki higieny osobistej.