UNICEF Polska - Uratuj dziecko przed głodem

Kryzys żywnościowy na świecie

Uratuj dziecko przed głodem

Przekaż darowiznę

Pomagam

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
Pole wymagane
UNICEF Polska - Uratuj dziecko przed głodem
UNICEF Polska - pomoc medyczna

329 zł

np. wsparcie kompleksowej opieki medycznej poważnie niedożywionych dzieci, w tym pogłębiona diagnostyka pod kątem innych chorób

UNICEF Polska - żywność terapeutyczna

169 zł

np. 10 puszek mleka terapeutycznego, używanego w leczeniu skrajnie niedożywionych dzieci, 100 saszetek mikroelementów oraz 80 saszetek elektrolitów

UNICEF Polska - środki higieniczne

89 zł

np. 3 tygodnie leczenia niedożywionego dziecka pastą terapeutyczną. Spożywając 3 saszetki pasty dziennie, dziecko może w ciągu tygodnia przybrać 1 kilogram

UNICEF Polska - Ratowanie życia dzieci

Każda wpłata ma znaczenie i może uratować życie niedożywionego dziecka

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Pole wymagane
Pole wymagane
Powyższa zgoda jest wymagana
Wybierz formę płatności

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo w zależności od wyboru przekierowani do serwisu www.payu.pl lub www.paypal.com.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Wybieram kwotę

Minimalna kwota darowizny to 1 zł. Maksymalna kwota wpłaty to 100 000 zł. Jeśli chcesz przekazać wyższą darowiznę, skontaktuj się z nami tel. + 48 22 568 03 00. Dziękujemy!
UNICEF Polska - Pomoc dla dzieci poszkodowanych w kataklizmach
UNICEF Polska - pomoc medyczna

90 zł

pomoże zapewniać m.in. diagnostykę i opiekę medyczną poważnie niedożywionym dzieciom z powikłaniami i chorobami współistniejącymi

UNICEF Polska - woda

60 zł

pomoże zapewnić niedożywionemu dziecku np. 2 tygodnie leczenia odżywczą pastą terapeutyczną, która szybko nadrabia deficyty wagi

UNICEF Polska - tabletki uzdatniające wodę

40 zł

wesprze np. rutynowe badania, które pozwalają wykrywać wczesne objawy niedożywienia oraz pozwoli edukować lokalne społeczności na temat prawidłowego żywienia dzieci

UNICEF Polska - Ratowanie życia dzieci

Każda kwota regularnego wsparcie pomaga nam ratować i chronić dzieci na całym świecie - każdego dnia!

< Wstecz Wybrana kwota:

Wybieram rodzaj płatności

Moje dane

Personalne

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Adresowe

Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane
Pole wymagane

Kontaktowe

Powyższa zgoda jest wymagana
Akceptacja Regulaminu Konta PayU jest wymagana.

Wybieram rodzaj płatności

Dzień comiesięcznych wpłat

Dane karty płatniczej

Podaj numer karty
Karty płatnicze
Podaj miesiąc ważności karty
Podaj rok ważności karty
Podaj numer CVV

Informujemy, że w celu dokonania płatności online zostaną Państwo przekierowani do serwisu www.payu.pl.

Darowiznę na rzecz UNICEF można odliczyć od podstawy opodatkowania:
w przypadku osób fizycznych do 6%,
w przypadku osób prawnych 10% uzyskanego dochodu.

Numer konta zbiórki dla wpłat Darczyńców indywidualnych: 
73 1020 1013 0000 0102 0151 5907
Tytuł przelewu: 
Walka z głodem 2634

Numer konta zbiórki dla wpłat od firm:
71 1020 1013 0000 0902 0135 4919 
Tytuł przelewu: 
Walka z głodem

MALUTKA MARIE JUŻ DRUGI RAZ WALCZY O ŻYCIE

Marie z Beninu już drugi raz choruje z niedożywienia

© UNICEF/Hounkpatin

Marie urodziła się w Beninie. Nie ma jeszcze 2 lat, a już drugi raz cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Kiedy po raz pierwszy byłam tu z Marie, nie wiedziałam, czy przeżyje. Marie była bliska śmierci. Można było policzyć wszystkie kości w jej ciele - mówi jej mama. Dzięki leczeniu z użyciem specjalistycznego mleka i pasty terapeutycznej dziewczynka po kilku tygodniach zaczęła odzyskiwać siły.

Niestety, teraz stan Marie jest równie poważny. Podczas badania kontrolnego wykryto u niej tachykardię oraz wadę serca. Dla malutkiego organizmu dziecka choroby współistniejące są bardzo obciążające i wymagają podjęcia natychmiastowego, kompleksowego leczenia.

Doktor Dogo rozmawia z mamą Marie

Doktor Dogo, pediatra w szpitalu Saint Jean de Dieu w Beninie, przyznaje, że w ostatnim czasie rośnie liczba dzieci potrzebujących pilnego leczenia ciężkiego ostrego niedożywienia.

Zauważa, że odpowiada za to kryzys żywnościowy oraz brak świadomości rodziców, którzy nie wiedzą, jak zapewnić dzieciom pożywne jedzenie. I choć codziennie trafiają do niej skrajnie niedożywione dzieci takie jak Marie, jest nadal tak samo zdeterminowana, aby ratować ich życie:

Nie poddam się. Wręcz przeciwnie, mogę zrobić wiele dla tych dzieci, aby nie umierały w moich ramionach.

45 mil nieodżywionych dzieci

Szacujemy, że na całym świecie jest nawet 45 milionów poważnie niedożywionych dzieci. 

13,6 mln skrajnie niedożywionych dzieci na świecie

13,6 mln dzieci cierpi z powodu skrajnie poważnego niedożywienia, które nieleczone natychmiast może prowadzić do śmierci. 

50 procent zgonów wśród dzieci poniżej 5 roku życia

Na całym świecie prawie połowa zgonów wśród dzieci poniżej 5 roku życia wiąże się z niedoborami pokarmowymi i niedożywieniem.  

Wczesna diagnoza niedożywienia i szybko wdrożone leczenie mogą uratować życie dzieci. Przekazując darowiznę, wspierasz nasze programy zapobiegania i leczenia niedożywienia.

Ratujesz życie dzieci takich jak Marie.


PRZYCZYNY GŁODU NA ŚWIECIE

Przyczyn głodu i niedożywienia na świecie nie da się sprowadzić wyłącznie do problemu braku żywności. Są one liczne i często z sobą powiązane. Oto niektóre z nich.

Zmiana klimatu

Zmiana klimatu

Coraz bardziej nieprzewidywalna pogoda, długotrwałe susze, gwałtowne burze i powodzie, uniemożliwiają siew, zbiór plonów oraz utrzymanie zwierząt gospodarskich, a w krajach dotkniętych ubóstwem własne uprawy są jedynym źródłem żywności i utrzymania. Brak plonów równa się głód.
Rodzice często odmawiają sobie posiłków, aby nakarmić dzieci. Ale to nie pomaga. Brak pełnowartościowego pożywienia w krótkim czasie prowadzi do poważnego, zagrażającego życiu dzieci niedożywienia.

Ubóstwo

Ubóstwo

Miliony ludzi żyją w regionach dotkniętych skrajnym ubóstwem. Wpływ na nie mają warunki klimatyczne (gwałtowne lub długotrwałe katastrofy naturalne), trudna sytuacja społeczno-ekonomiczna regionu oraz konflikty zbrojne.

Niestabilna sytuacja pozbawia ludzi podstawowych źródeł utrzymania. Życie staje się walką o przetrwanie. Brak dostępu do edukacji jeszcze bardziej pogłębia ubóstwo, pozbawiając perspektyw i nadziei na przyszłość. Najbardziej cierpią najmłodsi.

brak wody i sanitariatów

Brak czystej wody, sanitariatów, opieki medycznej

Utrudniony dostęp do czystej wody, brak odpowiednich warunków sanitarnych i możliwości zadbania o higienę osobistą przyczyniają się do postępującego niedożywienia u dzieci. Zanieczyszczona woda powoduje ostre biegunki i wywołuje niebezpieczne dla życia choroby zakaźne. To prowadzi do wycieńczenia często już i tak niedożywionego organizmu. Brak dostępu do podstawowej opieki medycznej uniemożliwia szybką reakcję i skuteczne leczenie dzieci. Umierają z powodu chorób, którym możemy łatwo zapobiegać.

Przesiedlenia

Konflikty i przesiedlenia 

Wiele regionów na świecie pogrążonych jest w wojnach. Wojny wpływają na sytuację ekonomiczną mieszkańców, którzy tracą źródła utrzymania, a to pogłębia ubóstwo. Strony konfliktu często budują swoją przewagę, odcinając lokalne społeczności od jedzenia. Miliony ludzi opuszczają swoje domy. W poszukiwaniu bezpiecznego schronienia wyruszają w długą, trudną i niebezpieczną drogę. W czasie takiej podróży niedobór żywności i głód są na porządku dziennym. 

Sytuacja świat ikona

Sytuacja społeczno-gospodarcza na świecie

To, co dzieje się w jednej części świata wpływa na sytuację w innej. Kryzysy i konflikty zbrojne w jednej części świata powodują głód w innej. Wojny destabilizują sytuację ekonomiczną, co może prowadzić do wzrostu cen paliw i zboża. Dochodzi też do blokady importu zbóż z zagranicy. Taka sytuacja miała np. miejsce w Afryce po eskalacji wojny w Ukrainie. Przez wzrost cen paliw również ceny lokalnie produkowanej żywności rosną, co powoduje, że ludzi nie stać na zakup żywności, której i tak brakuje. W krótkim czasie rośnie skala niedożywienia, szczególnie wśród dzieci.


JAK UNICEF WALCZY Z GŁODEM NA ŚWIECIE?

Nasza pomoc jest kompleksowa i wszechstronna – od zapobiegania, przez leczenie niedożywionych dzieci, edukację rodziców, po długofalowe rozwiązania dla całych społeczności.

Żywność terapeutyczna

Globalnie UNICEF zapewnia prawie 80% żywności terapeutycznej używanej w leczeniu niedożywionych dzieci.

To m.in. pasta z orzeszków ziemnych bogata w witaminy, makro- i mikroelementy, mleko terapeutyczne, którym karmione są skrajnie niedożywione dzieci, które nie są w stanie przełykać stałego pokarmu, herbatniki wysokoenergetyczne. Proste, ale wyjątkowo skuteczne rozwiązania w prewencji i walce z niedożywieniem. Już nawet po kilku tygodniach leczenia RUTF poważnie niedożywione dziecko może wrócić do sił i pełni zdrowia. 

Dziecko je pastę terapeutyczną

© UNICEF/Record Media

Lekarstwa i sprzęt medyczny

Wyposażamy szpitale i tymczasowe ośrodki zdrowia w sprzęt potrzebny do diagnozy i leczenia niedożywienia i jego powikłań.

Dzieci cierpiące głód często mają też choroby współistniejące – np. malarię, choroby biegunkowe, zapalenie płuc i inne. Potrzebna jest im kompleksowa pomoc i taką im zapewniamy. Dostarczamy lekarstwa, których w uboższych regionach zazwyczaj brakuje, a są podstawowym środkiem w leczeniu dzieci i w zapobieganiu wielu chorobom, które mogą przyczynić się do niedożywienia. 

Sprzęt medyczny

© UNICEF/Montico

Ośrodki leczenia niedożywienia

Wspieramy tworzenie specjalistycznych ośrodków leczenia niedożywienia, w których dzieci otrzymują kompleksową opiekę medyczną. Zapewniamy na miejscu żywność terapeutyczną i pomoc specjalistów ds. żywienia. W ten sposób docieramy z pomocą do dzieci, które do najbliższych szpitali mają dziesiątki kilometrów. Dzięki bliskości ośrodka mogą też przychodzić na kontrole, co znacznie zapobiega ponownemu niedożywieniu.

Ośrodek leczenia niedożywienia

© UNICEF/Mumin

Rutynowe badania

Nasza pomoc w walce z głodem to nie tylko leczenie skrajnie niedożywionych dzieci. W regionach dotkniętych kryzysami humanitarnymi, gdzie ubóstwo zwiększa ryzyko niedożywienia, prowadzimy podstawowe badania wśród dzieci, aby jak najwcześniej wykryć osłabienie organizmu i deficyty pokarmowe.

Jedną z najprostszych metod jest pomiar obwodu ramienia taśmą MUAC, która wskazuje, czy dziecko jest zdrowe, umiarkowanie lub poważnie niedożywione. Dzięki temu możemy na czas zastosować adekwatną do stopnia niedożywienia dziecka formę terapii.

UNICEF badanie dziecka pod kątem niedożywienia

© UNICEF/Tibaweswa

Edukacja w zakresie żywienia

To fundamentalne działanie, które może uratować dzieci przed śmiercią głodową. Wielu rodziców nie zdaje sobie sprawy, jak odżywianie wpływa na zdrowie i rozwój dziecka. Często, gdy dziecko traci na wadze i słabnie, nie jest to wiązane z niepełnowartościową i ubogą dietą. Dlatego tak ważna jest edukacja.

Edukujemy lokalne społeczności na temat zdrowia, żywienia czy zachowania higieny.

Nauka prawidłowego karmienia piersią

© UNICEF/Diarassouba

Mobilne zespoły medyczne i tymczasowe ośrodki zdrowia

Nasze mobilne zespoły medyczne docierają do dzieci nawet w najtrudniej dostępnych miejscach.

Tworzymy tymczasowe ośrodki zdrowia w obozach dla uchodźców, dzięki czemu dzieci uciekające przed katastrofami naturalnymi i wojnami są badane pod kątem niedożywienia i leczone. Jeśli stan zdrowia nie zagraża życiu dzieci, rodzice na miejscu otrzymują zapas żywności terapeutycznej, którą samodzielnie podają dziecku przez wskazany okres. 

Mobilne zespoły medyczne

© UNICEF/UN0854039/

Infrastruktura wodno-sanitarna

Dostęp do czystej wody, sanitariatów i środków higienicznych zmniejsza ryzyko chorób, które nieleczone powodują utratę apetytu i zmniejszają wchłanialność składników odżywczych, a w konsekwencji pogłębiają niedożywienie.

Prowadzimy odwierty i instalujemy pompy wodne zasilane energią słoneczną i odporne na zmiany klimatyczne. Instalacje te zaopatrują w wodę miejscową ludność i okoliczne wioski. Budujemy toalety, doprowadzamy wodę do szkół, dostarczamy tabletki uzdatniające wodę i środki higieny osobistej.

Dziewczynka przy pompie wodnej

© UNICEF/N’Daou