Karmienie piersią podczas choroby

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Jeśli karmisz lub planujesz karmić piersią swoje dziecko, to naturalne, że możesz zastanawiać się, co robić, kiedy zachorujesz. Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o karmienie w czasie choroby, które pomogą zapewnić poczucie bezpieczeństwa dla ciebie i twojego dziecka.

Kobieta siedzi na żółtym fotelu i karmi dziecko piersią

©UNICEF/UN0679253/Filippov

Badania naukowe zdecydowanie popierają kontynuowanie karmienia piersią w czasie choroby matki. Karmienie piersią i kontakt skóra-do-skóry, a także wczesne, wyłączne karmienie piersią pomaga twojemu dziecku rosnąć i zapewnia korzyści zdrowotne na całe życie.

Czy mogę bezpiecznie karmić piersią, jeśli źle się czuję?

W przypadku większości powszechnych chorób, takich jak przeziębienie czy grypa, kontynuowanie karmienia piersią jest bezpieczne, pod warunkiem zachowania odpowiedniej higieny, takiej jak mycie rąk. Kontynuowanie karmienia piersią pomaga również utrzymać produkcję mleka i zapewnia ochronę twojego dziecka przed chorobą, której doświadczasz.

Czy mogę zażywać leki podczas karmienia piersią?

Jeśli musisz zażywać jakiekolwiek leki podczas choroby, poinformuj o tym swojego lekarza i poproś o takie, które są bezpieczne dla dziecka.

Co powinnam zrobić, jeśli jestem zbyt chora, aby karmić piersią?

Jeśli nie czujesz na siłach, aby karmić, spróbuj znaleźć inne sposoby na bezpieczne dostarczenie swojego mleka dziecku. Spróbuj odciągnąć mleko i podawać je dziecku za pomocą czystego kubka lub łyżeczki. Porozmawiaj z doradcą ds. karmienia piersią lub pracownikiem służby zdrowia o dostępnych dla ciebie opcjach.

Odciąganie mleka matki jest również ważne dla podtrzymania produkcji mleka. Dzięki niemu będziesz mogła wrócić do karmienia swojego dziecka, kiedy poczujesz się lepiej.

Czy powinnam karmić piersią, jeśli moje dziecko jest chore?

Kontynuuj karmienie piersią, jeśli twoje dziecko zachoruje. Karmienie piersią wzmacnia układ immunologiczny dziecka. Twoje przeciwciała są przekazywane mu przez mleko, co pomaga w walce z infekcjami.

Jakie środki ostrożności powinnam podjąć podczas karmienia piersią, jeśli jestem chora?

Jeśli jesteś chora lub podejrzewasz, że możesz być, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj o przestrzeganiu prostych zasad higieny, aby chronić swoje dziecko. Myj ręce mydłem i wodą przed i po kontakcie z dzieckiem. Możesz również użyć środka do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu. Ważne jest również czyszczenie i dezynfekcja wszelkich powierzchni, których dotykałaś oraz sterylizacja laktatora, pojemników do przechowywania mleka i naczyń do karmienia.

Czy powinnam karmić piersią, jeśli mam lub podejrzewam, że mam COVID-19?

Tak, powinnaś kontynuować karmienie piersią z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Przenoszenie COVID-19 przez mleko matki i karmienie piersią nie zostało wykryte.

Środki ostrożności obejmują noszenie maski, mycie rąk mydłem i wodą lub środkiem do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu przed i po kontakcie z dzieckiem, a także regularne czyszczenie i dezynfekcja powierzchni, których dotykałaś.

Czy powinnam zaszczepić się przeciwko COVID-19, jeśli karmię piersią lub podaję odciągnięte mleko?

Tak, szczepionki przeciwko COVID-19 są zalecane dla zdrowych osób, które karmią piersią lub podają odciągnięte mleko.

Zobacz również

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Sopot oficjalnie otrzymał przyznawany przez UNICEF tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom.

Więcej
Dalpo Poland - nowy uczestnik Programu “Przyjaciel UNICEF”

Dalpo Poland - nowy uczestnik Programu “Przyjaciel UNICEF”

Firma Dalpo Poland została nowym uczestnikiem programu „Przyjaciel UNICEF”, przekazując środki na pomoc dzieciom zmagającym się ze skutkami kryzysów humanitarnych. 

Więcej
Ubóstwo menstruacyjne w obozach dla uchodźców w Kaczin (Mjanma)

Ubóstwo menstruacyjne w obozach dla uchodźców w Kaczin (Mjanma)

Podobnie jak Zaw Mar Luu, kobiety i dorastające dziewczęta żyjące w obozach dla uchodźców w Mjanmie, walczą, by przeżyć okres bezpiecznie i godnie.

Więcej