Po miesiącu od wybuchu wojny ponad połowa dzieci na Ukrainie została przesiedlona

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
Po miesiącu od wybuchu wojny ponad połowa dzieci na Ukrainie została przesiedlona

© UNICEF/Remp

Przemoc w całym kraju wywołała kryzys praw dziecka, który może trwać przez pokolenia.

Po miesiącu od eskalacji wojny na Ukrainie, 4,3 mln dzieci musiało opuścić swoje domy. To ponad połowa dzieci w tym kraju. 1,8 mln z nich przekroczyło granicę z krajem ościennym, a 2,5 mln najmłodszych zostało przesiedlonych wewnątrz Ukrainy.

Mamy do czynienia z jednym z największych i najszybszych przesiedleń dzieci od czasów II wojny światowej. Może on wywołać trwałe konsekwencje dla przyszłych pokoleń. Bezpieczeństwo dzieci, ich dobrobyt i dostęp do podstawowych usług są zagrożone przez nieustanną przemoc, powiedziała Catherine Russell, Dyrektor Generalna UNICEF.

Według Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka, od wybuchu wojny 24 lutego 78 dzieci zginęło, a 105 zostało rannych. Są to jednak tylko potwierdzone dane, a faktyczna liczba może być znacznie wyższa.

Wojna ma również dewastujący wpływ na infrastrukturę cywilną i dostęp do podstawowych usług. Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła, że przez ostatnie cztery tygodnie dokonano 52 ataków na placówki medyczne, a Ministerstwo Edukacji i Nauki na Ukrainie donosi o zniszczeniu ponad 500 szkół. 1,4 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a ponad 450 tysięcy najmłodszych poniżej 2. roku życia potrzebuje wsparcia żywnościowego

UNICEF już zaobserwował zmniejszenie liczby rutynowych szczepień na Ukrainie, w tym szczepień przeciwko odrze i polio. Taka sytuacja może szybko doprowadzić do epidemii chorób, zwłaszcza w miejscach przeludnionych, w których ludzie chronią się przed przemocą.

W ciągu zaledwie kilku tygodni wojna spowodowała ogromne spustoszenie w życiu dzieci na Ukrainie, powiedziała Dyrektor Generalna UNICEF. Najmłodsi pilnie potrzebują pokoju. UNICEF nadal apeluje o natychmiastowe zawieszenie broni i ochronę dzieci przed skrzywdzeniem. Niezbędna infrastruktura, w tym szpitale, szkoły i budynki zapewniające schronienie ludności cywilnej, nigdy nie mogą być atakowane.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi niesie pomoc humanitarną dzieciom na Ukrainie i w krajach ościennych. Na Ukrainie UNICEF dostarczył sprzęt medyczny do 49 szpitali w dziewięciu regionach, w tym w Kijowie, Charkowie, Lwowie i Dnieprze. Dzięki tej pomocy 400 tysięcy kobiet, dzieci i noworodków otrzymało dostęp do opieki medycznej. Organizacja kontynuuje dystrybucję wody i środków higienicznych do społeczności w otoczonych miastach. Ponadto, UNICEF zwiększył liczbę zespołów mobilnych niosących pomoc dzieciom na obszarach najbardziej dotkniętych przez konflikt. Teraz jest tam 50 takich zespołów, a 63 ciężarówki z pomocą ratującą życie dotarło do ponad 2,2 mln ludzi

W najbliższych tygodniach UNICEF rozpocznie program wsparcia finansowego najbardziej potrzebujących rodzin oraz uruchomi Miejsca Przyjazne Dzieciom w kluczowych lokalizacjach na terenie całego kraju.

Aby ochronić i wesprzeć miliony dzieci i ich rodzin, które uciekły z Ukrainy, UNICEF i UNHCR we współpracy z rządami państw i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, uruchamiają tzw. Blue Dots, czyli punkty wsparcia dziecka i rodziny. Punkty te zapewnią podstawową pomoc, pomogą w identyfikacji dzieci bez opieki i rozdzielonych z rodzinami, zapewnią im ochronę oraz udzielą rodzinom kluczowych informacji. Blue Dots działają już w Rumunii i Mołdawii, ale też powstaną w pozostałych krajach ościennych, w tym w Polsce. 

Pomimo intensywnych wysiłków na rzecz zapewnienia bezpiecznego, szybkiego i niezakłóconego dostępu pomocy humanitarnej do najbardziej potrzebujących dzieci i rodzin na Ukrainie, przed organizacjami takimi jak UNICEF nadal stoją poważne wyzwania w całym kraju. 

Zobacz również

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Cholera - zapomniana choroba, czy śmiertelne zagrożenie

Epidemie cholery w XIX wieku zdziesiątkowały ludność świata. W 1854 roku, gdy choroba zbierała swoje żniwo w Londynie, John Snow udowodnił, że jej źródłem była jedna z miejskich pomp, a więc skażona woda pochodząca z Tamizy. 

Więcej
Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

Dostęp do czystej wody to prawo każdego dziecka

10 krajów Afryki Zachodniej i Środkowej: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Czad, Wybrzeże Kości Słoniowej, Gwinea, Mali, Niger, Nigeria i Somalia to obszary dotknięte poważnym zagrożeniem związanym z negatywnym wpływem zmian klimatycznych i brakiem dostępu do bezpiecznych źródeł wody pitnej.

Więcej
W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

W Jemenie ponad 10 mln dzieci potrzebuje wsparcia w zakresie edukacji

Jemen to kraj dotknięty złożonym kryzysem humanitarnym. Od 8 lat trwa tu wojna domowa, która eskalowała na przestrzeni ostatnich dwóch lat. 

Więcej