UNICEF: Przemoc, wykorzystanie seksualne i zabójstwa dotykają milionów dzieci na całym świecie

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
© UNICEF/UN014910/Estey

Przemoc wobec dzieci, czasami mających zaledwie rok, występuje powszechnie w domach, szkołach i lokalnych społecznościach – te niepokojące dane ujawnia nowy raport UNICEF.

Nowy Jork, 1 listopada 2017 r. – W opublikowanym dziś raporcie UNICEF informuje o szokującej liczbie dzieci, które doświadczają przemocy bardzo często ze strony tych, którzy powinny się nimi opiekować – osób w ich najbliższym otoczeniu.

Krzywdy wyrządzane dzieciom na całym świecie są przerażające

– mówi Cornelius Williams, Dyrektor UNICEF ds. Ochrony Dzieci. Niemowlęta bite w twarz, dziewczęta i chłopcy wykorzystywani seksualnie, młodzi ludzie mordowani we własnych społecznościach – przemoc wobec dzieci nie oszczędza nikogo i nie zna żadnych granic.

„A Familiar Face: Violence in the lives of children and adolescents” to raport, w którym UNICEF prezentuje najnowsze dane pokazujące, że dzieci doświadczają przemocy w każdym wieku i w każdym środowisku:

Przemoc wobec najmłodszych dzieci w ich domach:

 • 3/4 wszystkich 2-4 latków (około 300 milionów) doświadcza przemocy psychicznej i/lub fizycznej od opiekunów w domu.
 • Około 6 na 10 rocznych dzieci w 30 krajach (posiadających dane na ten temat) jest poddawanych przemocy na porządku dziennym. Prawie 1/4 z nich jest karana fizycznie, a niemal 1 na 10 dzieci w tym wieku jest bitych po twarzy, głowie czy uszach.
 • Na całym świecie 1 na 4 dzieci poniżej piątego roku życia (176 milionów) mieszka z matką, która jest ofiarą przemocy ze strony partnera.

Przemoc seksualna wobec dziewcząt i chłopców:

 • Na całym świecie około 15 milionów nastolatek pomiędzy 15 a 19 rokiem życia było zmuszonych do współżycia seksualnego lub doświadczyło innej formy wykorzystania seksualnego podczas swojego życia.
 • Tylko 1% nastolatek, które doświadczyły przemocy seksualnej, zwróciło się z prośbą o pomoc do profesjonalisty.
 • W 28 krajach 90% nastolatek, które doświadczyły przemocy seksualnej, przyznało, że sprawca był im znany. Dane z 6 krajów ujawniają, że najczęstszymi sprawcami wykorzystania seksualnego chłopców w wieku nastoletnim byli ich przyjaciele, znajomi z klasy i partnerzy.

Zgony wśród nastolatków na skutek przemocy:

 • Na całym świecie co 7 minut zostaje zamordowany nastolatek.
 • W 2015 roku ryzyko zabójstwa czarnoskórego nastolatka w Stanach Zjednoczonych było takie samo, jak w zniszczonym przez wojnę Sudanie Południowym.
 • Ameryka Łacińska i Karaiby to jedyne obszary na świecie, w których wskaźnik zabójstw nastolatków wzrósł; w 2015 roku niemal połowa morderstw popełnionych na nastolatkach miała miejsce właśnie na tych terenach.

Przemoc w szkołach:

 • Połowa wszystkich dzieci w wieku szkolnym (732 miliony) żyje w krajach, w których kary cielesne w szkołach nie są całkowicie zakazane.
 • 3/4 wszystkich strzelanin w szkołach z ostatnich 25 lat miało miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Priorytetem w działaniach UNICEF jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy. Działania organizacji polegają na m.in. wsparciu rządów państw w poprawie świadczeń dla dzieci-ofiar przemocy; doskonaleniu prawodawstwa chroniącego dzieci; pomaganiu społecznościom, rodzicom i dzieciom w zapobieganiu przemocy poprzez praktyczne programy, takie jak kursy pomocy rodzicom czy akcje przeciw przemocy domowej.

W celu wyeliminowania przemocy wobec dzieci, UNICEF apeluje do rządów państw, aby podjęły natychmiastowe działania, takie jak:

 • Ustanowienie narodowych programów w celu ograniczenia przemocy względem dzieci – zawierających w sobie edukację, opiekę społeczną i medyczną oraz ustawodawstwo. Programów, które będą angażować zarówno całe wspólnoty, jak i same dzieci.
 • Wpływanie na zmianę zachowań dorosłych, poprzez wskazywanie na czynniki przyczyniające się do powstawiania przemocy względem dzieci, takie jak: nierówności ekonomiczne i społeczne, kulturowe standardy akceptujące przemoc, nieadekwatne przepisy prawne, niewystarczająca pomoc dla ofiar i ograniczone inwestycje w efektywne systemy zapobiegania i przeciwdziałania przemocy.
 • Ukierunkowanie polityki narodowej na minimalizowanie przemocy, wyrównanie różnic społecznych i ograniczenie dostępu do broni palnej i innych rodzajów broni.
 • Budowanie infrastruktury pomocy społecznej i szkolenie pracowników socjalnych, w celu zapewnienia możliwości konsultacji i pomocy terapeutycznej dzieciom, które doświadczyły przemocy.
 • Edukowanie dzieci, rodziców, nauczycieli i opiekunów, aby rozpoznawali przemoc w jej wszelkich formach i umieli mówić o niej głośno i bez strachu.
 • Tworzenie lepszych baz danych dotyczących przemocy wobec dzieci.

Raport (w języku angielskim): TUTAJ

Zobacz również

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Jak zmiany klimatyczne wpływają na dzieci?

Kryzys klimatyczny nie tylko zmienia planetę, ale także dzieci. Wpływa na ich zdrowie i rozwój. Uprzywilejowane położenie geograficzne nie chroni przed zmianami klimatu - również w krajach rozwiniętych skutki kryzysu klimatycznego są odczuwalne. 

Więcej
UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

UNICEF szczepi przeciwko malarii w Kamerunie

Po programie pilotażowym w trzech afrykańskich krajach, ponad 330 tys. dawek zatwierdzonej przez WHO szczepionki dotarło do Kamerunu. 

Więcej
Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Każde dziecko powinno znać swoje prawa

Wraz z Teatrem Muzycznym ROMA przygotowaliśmy dwa filmy edukacyjne dla najmłodszych, ale także dla dorosłych, ponieważ to właśnie my - dorośli jesteśmy odpowiedzialni za to, aby prawa dziecka były przestrzegane, a dzieci były ich świadome.

Więcej