UNICEF: Przemoc, wykorzystanie seksualne i zabójstwa dotykają milionów dzieci na całym świecie

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty.
© UNICEF/UN014910/Estey

Przemoc wobec dzieci, czasami mających zaledwie rok, występuje powszechnie w domach, szkołach i lokalnych społecznościach – te niepokojące dane ujawnia nowy raport UNICEF.

Nowy Jork, 1 listopada 2017 r. – W opublikowanym dziś raporcie UNICEF informuje o szokującej liczbie dzieci, które doświadczają przemocy bardzo często ze strony tych, którzy powinny się nimi opiekować – osób w ich najbliższym otoczeniu.

Krzywdy wyrządzane dzieciom na całym świecie są przerażające

– mówi Cornelius Williams, Dyrektor UNICEF ds. Ochrony Dzieci. Niemowlęta bite w twarz, dziewczęta i chłopcy wykorzystywani seksualnie, młodzi ludzie mordowani we własnych społecznościach – przemoc wobec dzieci nie oszczędza nikogo i nie zna żadnych granic.

„A Familiar Face: Violence in the lives of children and adolescents” to raport, w którym UNICEF prezentuje najnowsze dane pokazujące, że dzieci doświadczają przemocy w każdym wieku i w każdym środowisku:

Przemoc wobec najmłodszych dzieci w ich domach:

 • 3/4 wszystkich 2-4 latków (około 300 milionów) doświadcza przemocy psychicznej i/lub fizycznej od opiekunów w domu.
 • Około 6 na 10 rocznych dzieci w 30 krajach (posiadających dane na ten temat) jest poddawanych przemocy na porządku dziennym. Prawie 1/4 z nich jest karana fizycznie, a niemal 1 na 10 dzieci w tym wieku jest bitych po twarzy, głowie czy uszach.
 • Na całym świecie 1 na 4 dzieci poniżej piątego roku życia (176 milionów) mieszka z matką, która jest ofiarą przemocy ze strony partnera.

Przemoc seksualna wobec dziewcząt i chłopców:

 • Na całym świecie około 15 milionów nastolatek pomiędzy 15 a 19 rokiem życia było zmuszonych do współżycia seksualnego lub doświadczyło innej formy wykorzystania seksualnego podczas swojego życia.
 • Tylko 1% nastolatek, które doświadczyły przemocy seksualnej, zwróciło się z prośbą o pomoc do profesjonalisty.
 • W 28 krajach 90% nastolatek, które doświadczyły przemocy seksualnej, przyznało, że sprawca był im znany. Dane z 6 krajów ujawniają, że najczęstszymi sprawcami wykorzystania seksualnego chłopców w wieku nastoletnim byli ich przyjaciele, znajomi z klasy i partnerzy.

Zgony wśród nastolatków na skutek przemocy:

 • Na całym świecie co 7 minut zostaje zamordowany nastolatek.
 • W 2015 roku ryzyko zabójstwa czarnoskórego nastolatka w Stanach Zjednoczonych było takie samo, jak w zniszczonym przez wojnę Sudanie Południowym.
 • Ameryka Łacińska i Karaiby to jedyne obszary na świecie, w których wskaźnik zabójstw nastolatków wzrósł; w 2015 roku niemal połowa morderstw popełnionych na nastolatkach miała miejsce właśnie na tych terenach.

Przemoc w szkołach:

 • Połowa wszystkich dzieci w wieku szkolnym (732 miliony) żyje w krajach, w których kary cielesne w szkołach nie są całkowicie zakazane.
 • 3/4 wszystkich strzelanin w szkołach z ostatnich 25 lat miało miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Priorytetem w działaniach UNICEF jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy. Działania organizacji polegają na m.in. wsparciu rządów państw w poprawie świadczeń dla dzieci-ofiar przemocy; doskonaleniu prawodawstwa chroniącego dzieci; pomaganiu społecznościom, rodzicom i dzieciom w zapobieganiu przemocy poprzez praktyczne programy, takie jak kursy pomocy rodzicom czy akcje przeciw przemocy domowej.

W celu wyeliminowania przemocy wobec dzieci, UNICEF apeluje do rządów państw, aby podjęły natychmiastowe działania, takie jak:

 • Ustanowienie narodowych programów w celu ograniczenia przemocy względem dzieci – zawierających w sobie edukację, opiekę społeczną i medyczną oraz ustawodawstwo. Programów, które będą angażować zarówno całe wspólnoty, jak i same dzieci.
 • Wpływanie na zmianę zachowań dorosłych, poprzez wskazywanie na czynniki przyczyniające się do powstawiania przemocy względem dzieci, takie jak: nierówności ekonomiczne i społeczne, kulturowe standardy akceptujące przemoc, nieadekwatne przepisy prawne, niewystarczająca pomoc dla ofiar i ograniczone inwestycje w efektywne systemy zapobiegania i przeciwdziałania przemocy.
 • Ukierunkowanie polityki narodowej na minimalizowanie przemocy, wyrównanie różnic społecznych i ograniczenie dostępu do broni palnej i innych rodzajów broni.
 • Budowanie infrastruktury pomocy społecznej i szkolenie pracowników socjalnych, w celu zapewnienia możliwości konsultacji i pomocy terapeutycznej dzieciom, które doświadczyły przemocy.
 • Edukowanie dzieci, rodziców, nauczycieli i opiekunów, aby rozpoznawali przemoc w jej wszelkich formach i umieli mówić o niej głośno i bez strachu.
 • Tworzenie lepszych baz danych dotyczących przemocy wobec dzieci.

Raport (w języku angielskim): TUTAJ

Zobacz również

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

Młodzi w Europie 2024 – warsztaty UNICEF Polska i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce

9 czerwca 2024 odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Do wyzwań reprezentantów w nowej kadencji będzie należeć podjęcie szeregu decyzji, które będą mieć realne przełożenie na życie najmłodszych obywateli Wspólnoty.

Więcej
Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej