Syria

UNICEF Polska - Pomoc dla Syrii

Wojna w Syrii trwa już ponad 9 lat. Skutki konfliktu zbrojnego miały wpływ na życie niemal 6 milionów dzieci, które przyszły na świat od początku wojny. Każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie, zmagając się z brakiem wody, żywności czy prądu. Według statystyk, 1 na 3 syryjskich dzieci nie zna świata, w którym nie ma wojny.

Obecnie, na skutek trwającego konfliktu, 7,5 miliona dzieci w Syrii i w krajach sąsiadujących wymaga naszej natychmiastowej pomocy. Ponad 2,8 miliona najmłodszych mieszka na obszarach trudno dostępnych, w tym aż 280 tysięcy dzieci przebywa na terenach całkowicie odciętych od pomocy humanitarnej.

UNICEF Polska - Pomoc dzieciom w Syrii

© UNICEF/Alessio Romenzi

Jana urodziła się w 2019 roku, jej mama w momencie narodzin była niedożywiona. Dziewczynka, także cierpiąca na niedożywienie oraz chorująca na żółtaczkę, trafiła do kliniki wspieranej przez UNICEF, w Aleppo.  Została objęta planem leczenia i otrzymała terapeutyczne suplementy diety. Takich dzieci jak Jana jest więcej, i potrzebują naszej pomocy.

UNICEF Polska od początku wojny zbiera fundusze na pomoc dzieciom z Syrii. Jesteśmy na miejscu i jako jedna z nielicznych organizacji docieramy do dzieci na terenie niemal całego kraju. Wiosną 2017 roku Zespół UNICEF Polska wraz z Ambasadorem Dobrej Woli UNICEF – Robertem Korzeniowskim odwiedził dzieci w Aleppo, w Syrii. W ciągu kilku dni mieliśmy okazję poznać dziesiątki najmłodszych oraz ich niesamowite historie, zobaczyć miejsca, w których żyją oraz szkoły do których uczęszczają dzięki wsparciu Darczyńców UNICEF. Pomimo przeciwności losu, całe rodziny starają się zapewnić swoim dzieciom szansę na lepsze jutro.

Ty również możesz im w tym pomóc!

UNICEF Polska - Pomoc dla dzieci w Syrii

© UNICEF/Almatar

Bracia Ahmad (7 lat) i Saad (5 lat) pomagają swojej mamie przenieść do namiotu otrzymany zestaw Zestaw Higieniczny, w obozie Fafin, w północnym Aleppo. W odpowiedzi na pandemię COVID-19, UNICEF rozdał 2000 takich zestawów wśród przesiedlonych rodzin. Mają one na celu promocję właściwych praktyk higienicznych.

Tylko w 2019 roku w Syrii

 • Ponad 3,3 miliona dzieci zostało zaszczepionych przeciwko polio. 
 • UNICEF objął wsparciem psychologicznym ponad milion dzieci poszkodowanych na skutek konfliktu. 
 • Niemal 750 tysięcy dzieci zostało objętych rutynowymi szczepieniami przeciwko odrze - w Syrii oraz w krajach sąsiadujących. 
 • Prawie 3 miliony dzieci zostało objętych edukacją formalną i nieformalną. 
 • UNICEF dostarczył pomoc wodno-sanitarną i środki higieniczne dla ponad 2 milionów ludzi w Syrii oraz w krajach sąsiadujących. 
 • W Syrii, Jordanii, Libanie i Iraku ponad 5,3 miliona osób miało dostęp do czystej wody dzięki usprawnieniu wodociągów.

Od początki akcji prowadzonej w 2017 roku na rzecz pomocy w Syrii, do sierpnia 2020  przekazane zostało ponad 5,5 miliona złotych. W działania wsparcia włączyli się Darczyńcy indywidualni, społeczność szkolna i partnerzy biznesowi UNICEF Polska.
W imieniu wszystkich najmłodszych dziękujemy!

UNICEF Polska - Pomoc dzieciom w Syrii

© UNICEF/Abdulaziz Al-Droubi

16-letnia Nour miała zaledwie siedem lat, kiedy wojna zmusiła ją do ucieczki z domu z Hims, w Syrii. Od tego czasu jej życie zostało naznaczone wieloma stratami, jednak jak mówi Nour, najbardziej bolesną była utrata ukochanej mamy. „Życie toczy się dalej, a moja ambicja nie zna granic”. Dziewczyna wróciła do zniszczonego przez wojnę domu i nadrabia zaległości w nauce dzięki pomocy UNICEF. Marzy o zostaniu psychologiem, aby pomóc swojej doświadczonej przez wojnę społeczności wrócić do normalności. Uważa, że wsparcie psychologiczne może pomóc złagodzić wpływ, jaki lata brutalnego konfliktu wywarły na życie dzieci. 

Dziś nasza pomoc potrzebna jest bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, a konflikt w Syrii wciąż pozostaje jednym z największych kryzysów humanitarnych naszych czasów:

 • 2 miliony dzieci w Syrii nie chodzi do szkoły. Kolejnych 800 tysięcy pozostaje poza systemem edukacji w krajach sąsiednich. 
 • 2/5 szkół w Syrii nie nadaje się do użytku z powodu zniszczeń lub wykorzystywania w celach wojskowych, czy jako schronienie dla przesiedlonych rodzin.
 • 2,6 miliona dzieci w Syrii zostało przesiedlonych.
 • Ceny podstawowych produktów wzrosły 20-krotnie
 • Ponad 20 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia jest poważnie niedożywionych.
 • 2/3 dzieci z niepełnosprawnościami (fizycznymi i intelektualnym) wymaga specjalistycznej pomocy niedostępnej na ich obszarze. 
 • Ponad połowa publicznych ośrodków medycznych jest zamknięta lub funkcjonuje tylko częściowo.

Pomóż nam dalej działać. Wesprzyj akcję na rzecz dzieci w Syrii.

Zobacz również

UNICEF Polska - Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Pożar w obozie dla uchodźców Rohingja w Bangladeszu

Oświadczenie Henrietty Fore, Dyrektor Generalnej UNICEF

Więcej
Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Do Polski mogą wrócić groźne choroby zakaźne! UNICEF Polska apeluje do Ministra Zdrowia

Walka z dezinformacją i wspieranie rodziców w dostępie do wiarygodnych informacji na temat szczepień to główne punkty apelu.

Więcej
UNICEF: Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Co piąte dziecko na świecie nie ma dostępu do wystarczającej ilości czystej wody

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Wody!

Więcej