Eskalacja przemocy w Jemenie. Najbardziej cierpią dzieci

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Eskalacja przemocy w Jemenie. Najbardziej cierpią dzieci

© UNICEF/Gabreez

Rośnie liczba dzieci, które giną na skutek konfliktu w Jemenie. UNICEF jest na miejscu i niesie pomoc. Ted Chaiban, Dyrektor Regionalny UNICEF ds. Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej wydał w tej sprawie specjalne oświadczenie. 

„Od początku roku doszło do gwałtownej eskalacji przemocy w Jemenie. Według raportów, w tym miesiącu zginęło do tej pory 17 dzieci. To niemal dwukrotnie więcej niż przez cały grudzień. 

Wojna w Jemenie to jeden z najbrutalniejszych konfliktów w najnowszej historii. Dzieci płacą za niego najwyższą cenę. 
UNICEF apeluje do stron konfliktu i tych, którzy mają na nie wpływ, aby cały czas chroniły dzieci. Obszary zamieszkałe przez ludność cywilną nie mogą być celem ataków. Chroniona powinna być również infrastruktura cywilna taka jak szkoły i szpitale. 

Od początku wojny w Jemenie UNICEF potwierdził, że ponad 10 tysięcy dzieci zginęło lub zostało rannych. To jedynie zweryfikowane dane. Faktyczna liczba może być o wiele wyższa. 

Zbyt wiele dzieci pada ofiarą wojny. Wojny, której nie wywołały. Najwyższy czas, aby strony konfliktu powstrzymały przemoc i znalazły polityczne rozwiązanie. To ocali życie dzieci i zapobiegnie tragedii wielu rodzin”, napisał w oświadczeniu Ted Chaiban.

UNICEF Polska zbiera środki na pomoc najmłodszym w Jemenie. Pomóc można poprzez stronę: unicef.pl/jemen. Zebrane w Polsce fundusze zostaną przeznaczone na leczenie niedożywienia u dzieci, leki oraz pomoc ratującą życie.

Zobacz również

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

W ciągu ostatnich trzech lat UNICEF, wspólnie z Gavi i WHO, dotarł do 18,3 miliona dzieci, którym pandemia COVID-19 odebrała szansę na bezpieczne dzieciństwo. W 36 krajach Afryki i Azji dostarczyliśmy ponad 100 milionów dawek ratujących życie szczepionek, odpowiadając na bezprecedensowy regres w światowej immunizacji.

Więcej
Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Od Demokratycznej Republiki Konga, przez Haiti i Sudan, aż po Państwo Palestyna – w 2025 r. UNICEF dostarczył pomoc dzieciom w 164 krajach i terytoriach, chroniąc ich życie i zdrowie, zapewniając im dostęp do edukacji i wspierając ich rozwój. 

Więcej
Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Jesteśmy głęboko oburzeni zabiciem dwóch kierowców zatrudnionych przez UNICEF do dostarczania wody ludności Strefy Gazy. Ofiary zginęły w izraelskim ostrzale, który miał miejsce dzisiaj wczesnym rankiem w punkcie dystrybucji wody Al-Mansura na północy Strefy Gazy. UNICEF składa szczere wyrazy współczucia rodzinom zabitych mężczyzn.

Więcej