Ghana jako pierwsza otrzymała szczepionki przeciwko COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
Ghana jako pierwsza otrzymała szczepionki przeciwko COVID-19 w ramach inicjatywy COVAX

© UNICEF/Kokoroko

Oświadczenie Anne-Claire Dufay, Przedstawicielki UNICEF w Ghanie oraz Dra Francisa Kasolo, Przedstawiciela WHO w Ghanie.

W ciągu ostatniego roku ponad 80 700 Ghańczyków zostało zakażonych koronawirusem, a 580 z nich zmarło. Po wielu miesiącach ograniczeń i restrykcji wprowadzonych w tym kraju w związku z pandemią, mieszkańcy Ghany mogą wreszcie z nadzieją patrzeć w przyszłość.

Moment dostarczenia szczepionek przeciwko COVID-19 do Ghany to historyczna chwila. Szczepienia mają kluczowe znaczenie dla zakończenia pandemii w tym kraju. Dziękujemy wszystkim partnerom, którzy wspierają inicjatywę COVAX w dostarczaniu bezpiecznych i skutecznych szczepionek przeciwko COVID-19.

600 000 szczepionek, które dotarły dziś do Akry są częścią pierwszej transzy dostaw szczepionki AstraZeneca wyprodukowanej przez Instytut Serologiczny w Indiach. W najbliższych dniach i tygodniach kolejne dostawy szczepionek trafią do innych krajów o niskich i średnich dochodach.

To największa w historii operacja dostaw szczepionek. COVAX planuje w tym roku dostarczyć blisko 2 miliardy dawek szczepionek przeciwko COVID-19. Jest to bezprecedensowe, ogólnoświatowe działanie na rzecz zapewnienia wszystkim sprawiedliwego dostępu do szczepionek.

Cieszymy się, że Ghana jako pierwszy kraj otrzymał szczepionki przeciwko COVID-19 dzięki inicjatywie COVAX. Gratulujemy rządowi Ghany - zwłaszcza Ministerstwu Zdrowia, Ochronie Zdrowia Ghany i Ministerstwu Informacji - za nieustające wysiłki na rzecz ochrony mieszkańców. UNICEF i WHO potwierdzają zobowiązanie do wspierania kampanii szczepień i działań ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa, w ścisłej współpracy ze wszystkimi partnerami.

Szczepionki ratują życie. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy ochrony zdrowia i inni pracownicy najbardziej narażeni na zakażenie. W miarę, jak szczepienia będą postępować, będziemy mogli stopniowo wracać do normalności, w tym do lepszego dostępu do usług zdrowotnych, edukacyjnych i ochronnych. 

Zobacz również

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

W ciągu ostatnich trzech lat UNICEF, wspólnie z Gavi i WHO, dotarł do 18,3 miliona dzieci, którym pandemia COVID-19 odebrała szansę na bezpieczne dzieciństwo. W 36 krajach Afryki i Azji dostarczyliśmy ponad 100 milionów dawek ratujących życie szczepionek, odpowiadając na bezprecedensowy regres w światowej immunizacji.

Więcej
Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Od Demokratycznej Republiki Konga, przez Haiti i Sudan, aż po Państwo Palestyna – w 2025 r. UNICEF dostarczył pomoc dzieciom w 164 krajach i terytoriach, chroniąc ich życie i zdrowie, zapewniając im dostęp do edukacji i wspierając ich rozwój. 

Więcej
Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Jesteśmy głęboko oburzeni zabiciem dwóch kierowców zatrudnionych przez UNICEF do dostarczania wody ludności Strefy Gazy. Ofiary zginęły w izraelskim ostrzale, który miał miejsce dzisiaj wczesnym rankiem w punkcie dystrybucji wody Al-Mansura na północy Strefy Gazy. UNICEF składa szczere wyrazy współczucia rodzinom zabitych mężczyzn.

Więcej