Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI171609_Med-Res

17 października 2016 r. – Z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem UNICEF przypomina, że dzieci są ponad dwa razy częściej narażone na życie w skrajnym ubóstwie niż osoby dorosłe.

W 2013 roku co piąte dziecko w krajach rozwijających się żyło w gospodarstwie domowym, w którym na osobę przypadało średnio 1,90 dolara lub mniej. W takiej samej sytuacji znajdował się zaledwie co dziesiąty dorosły.

Bieda odciska na dzieciach o wiele silniejsze piętno niż na dorosłych.

Życie w biedzie, nawet krótkotrwałe, ma nieodwracalne skutki dla zdrowia dziecka, jego osiągnięć edukacyjnych, a także może mieć wpływ na możliwość zdobycia właściwego wykształcenia, a co się z tym wiąże, odpowiedniej pracy w przyszłości.

Najbardziej narażone na ubóstwo są najmłodsze dzieci. W krajach rozwijających się co piąte dziecko poniżej 5. roku życia żyje w skrajnym ubóstwie. Najtrudniejsza sytuacja jest w krajach Afryki Subsaharyjskiej, gdzie połowa dzieci żyje w ubóstwie.

W 2013 r. na całym świecie było 767 mln ludzi, którzy żyli za mniej 1,90 dolara dziennie. Połowa z nich nie ukończyła 18 lat.

UN014949_Med-Res

W Polsce w 2015 roku co szósta osoba doświadczyła ubóstwa relatywnego1. W najtrudniejszej sytuacji znalazły się rodziny wielodzietne: co piąta rodzina z 3 dzieci i prawie co druga z 4 i więcej dzieci żyła w ubóstwie. Jednocześnie ponad 700 tys. rodzin korzystało w 2015 roku z pomocy społecznej z powodu ubóstwa (był to najczęstszy powód ubiegania się o świadczenia społeczne)2.

W Polsce problem osób i rodzin dotkniętych ubóstwem widoczny jest od wielu lat. Do zmiany trendu może przyczynić się program rządowy 500+, który prawdopodobnie pozwoli przynajmniej części gospodarstw domowych z dziećmi na polepszenie warunków życia i przyczyni się do ograniczenia odczuwanej przez nich biedy.

Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem został ustanowiony w 1993 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i jest obchodzony co roku 17 października. Stanowi on okazję do zwrócenia uwagi na potrzebę wyeliminowania ubóstwa i wykluczenia społecznego. Wyeliminowanie ubóstwa na świecie jest obecnie jednym z Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte do 2030 r.

1 Relatywna granica ubóstwa jest ustalona na poziomie 50% średnich wydatków ogółu gospodarstw domowych.

2 Dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Zobacz również

Wojna na Bliskim Wschodzie wpływa na dzieci na całym świecie

Wojna na Bliskim Wschodzie wpływa na dzieci na całym świecie

Poza wstrząsającą liczbą ofiar, konflikt przyniósł opóźnienia i zakłócenia w operacjach logistycznych, które narażają dzieci na całym świecie – najmłodsi, którzy potrzebują pilnej pomocy, mogą nie otrzymać jej na czas. 

Więcej
Raport Roczny 2025 UNICEF Polska

Raport Roczny 2025 UNICEF Polska

Przedłużające się konflikty, kryzysy humanitarne oraz skutki katastrof naturalnych sprawiły, że w 2025 roku skala potrzeb najmłodszych wyraźnie wzrosła. Dzięki wsparciu ludzi o wielkich sercach UNICEF mógł odpowiadać na te wyzwania i docierać z pomocą tam, gdzie dzieci najbardziej jej potrzebowały.

Więcej
W konflikcie na Bliskim Wschodzie dzieci płacą najwyższą cenę

W konflikcie na Bliskim Wschodzie dzieci płacą najwyższą cenę

Każdego dnia od początku wojny ginie lub zostaje rannych ok. 87 najmłodszych. Dzieci zasypiają przy huku spadających bomb, bojąc się o życie swoje i swoich bliskich.

Więcej