Trzęsienie ziemi w Wenezueli. Pomóż!

Musimy działać zanim wydarzą się kolejne tragedie

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.

Dobro dzieci musi być zawsze na pierwszym miejscu

Nowy Jork, 20 kwietnia 2015 r. – Doniesienia o tragicznych wypadkach na Morzu Śródziemnym, o śmierci lub zaginięciu setek ludzi, w tym dzieci – pojawiają się zbyt często. Ludzki koszt tej sytuacji jest ogromny.

Dwa śmiertelne wypadki w ciągu zaledwie dwóch dni podkreślają potrzebę szybkiego, zbiorowego i odważnego działania. Tysiące ludzi podejmuje próbę przedostania się do Europy. Mężczyźni i kobiety, a także całe rodziny szukają bezpieczeństwa i szansy na lepszą przyszłość. Młodzi ludzie i małe dzieci uciekają przed brutalnymi konfliktami, takimi jak ten w Syrii. Tylko w tym roku przynajmniej 1 600 osób zginęło, próbując przedostać się do Europy.

Podróżujące dzieci są narażone na przemoc, wykorzystanie, a także śmierć. Jeśli przeżyją, są umieszczane w niewłaściwych dla nich i mało bezpiecznych warunkach. To pogwałcenie zapisów Konwencji o prawach dziecka.

Apelujemy, aby wszystkie działania, na każdym kroku, były prowadzone w najlepszym interesie tych dzieci. Niezależnie od ich statusu prawnego, dzieci muszą być otoczone opieką i przebywać w bezpiecznym miejscu. Ich prawa muszą być przestrzegane. Powinny mieć również swobodny dostęp do edukacji, opieki medycznej, pomocy socjalnej i prawnej.

Wraz z początkiem cieplejszej pory roku w Europie, kiedy liczba migrantów najpewniej wzrośnie muszą zostać podjęte konkretne działania.

Musimy zapobiec kolejnym przypadkom bezsensownych śmierci. Oznacza to konieczność wzmożenia działań poszukiwawczych i ratowniczych, ochrony dzieci podróżujących bez opieki, a także przeciwdziałania procedurze handlu ludźmi. Aby uniknąć dalszego pogorszenia tej sytuacji musimy zwalczać główne jej przyczyny w państwach pochodzenia migrantów: konflikty, biedę i dyskryminację.

Zobacz również

W 15. rocznicę niepodległości Sudanu Południowego UNICEF i PAH apelują o pomoc

W 15. rocznicę niepodległości Sudanu Południowego UNICEF i PAH apelują o pomoc

Kryzys humanitarny w Sudanie Południowym zagraża dzieciom i ich rodzinom. Około 70% populacji – w tym 5 mln najmłodszych – wymaga pilnego wsparcia z powodu przewlekłego konfliktu, katastrofalnych powodzi, zapaści gospodarczej, licznych epidemii oraz bezpośrednich skutków kryzysu w sąsiednim Sudanie.  

Więcej
Wręczyliśmy pierwszy certyfikat programu „Hotel Przyjazny Dzieciom” UNICEF Polska

Wręczyliśmy pierwszy certyfikat programu „Hotel Przyjazny Dzieciom” UNICEF Polska

Program „Hotel Przyjazny Dzieciom” wyznacza nowe standardy odpowiedzialnej gościnności, łącząc bezpieczeństwo dzieci, ochronę ich praw oraz wysoką jakość obsługi rodzin z praktycznymi rozwiązaniami dla branży hotelarskiej. Pierwszym w Polsce obiektem, który pomyślnie przeszedł kompleksowy proces rozwoju i otrzymał certyfikat programu jest Hotel Narvil Conference & Spa.

Więcej
Mobilność na rzecz najmłodszych

Mobilność na rzecz najmłodszych

Prawa dziecka to nie tylko zapisy w dokumentach – to codzienna rzeczywistość w miejscach, w których najmłodsi dorastają, uczą się i bawią. Aby skuteczniej wspierać polskie samorządy w tworzeniu przestrzeni przyjaznych dzieciom, UNICEF Polska połączył siły z marką Volkswagen Samochody Dostawcze.  

Więcej