Ponad 240 dzieci zabitych lub rannych od początku konfliktu na Ukrainie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
UNI185987

Genewa/Kijów, 12 czerwca 2015 r. – Od marca ubiegłego roku co najmniej 68 dzieci zostało zabitych, a 180 rannych na skutek walk prowadzonych we wschodniej Ukrainie. W ostatnich dniach doniesienia mówią o dzieciach ciężko rannych w wyniku eskalacji konfliktu w obwodzie donieckim.

Niestety wiele obszarów jest obecnie niedostępnych. Dlatego UNICEF szacuje, że liczba ofiar wśród dzieci może być znacznie wyższa.

Za tymi liczbami kryje się zniszczone życie dziesiątek dziewcząt i chłopców na Ukrainie, mówi Giovanna Barberis, przedstawicielka UNICEF na Ukrainie.

Świat nie może zapominać o tysiącach dzieci wciąż żyjących w rejonach konfliktu. Każda wystrzelona kula jest zagrożeniem dla ich zdrowia i życia.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom we wschodniej Ukrainie. 500 000 dzieci i ich rodzin zostanie objętych kampanią edukacyjną o ryzyku związanym z obecnością min i niewybuchów oraz instrukcją bezpiecznego zachowania. W szkołach i ośrodkach wsparcia UNICEF zapewnił już pomoc psychologiczną i społeczną dla ponad 20 000 chłopców i dziewcząt. UNICEF dostarczył również wodę pitną dla ponad 550 000 osób poszkodowanych na skutek konfliktu w rejonie Doniecka i Ługańska.

Konflikt we wschodniej Ukrainie wywołał kryzys humanitarny, który dotknął już ponad 5 mln ludzi, w tym 1,7 mln dzieci. Niemal 1,3 mln ludzi zostało przesiedlonych, a opieka medyczna i system edukacji w rejonie konfliktu prawie nie funkcjonują. Ponad 6 400 osób, w tym co najmniej 626 kobiet i dziewcząt zostało zabitych.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni eskalacją konfliktu. Obawiamy się, że doprowadzi ona do jeszcze większej liczby ofiar wśród dzieci, dodaje Giovanna Barberis. Należy zrobić wszystko, aby je chronić.

UNICEF zaapelował o 55,8 mln dolarów, aby zapewnić dzieciom i rodzinom na Ukrainie niezbędną pomoc humanitarną.

Ty też możesz pomóc. Za pomocą naszej strony przekaż darowiznę i wesprzyj potrzebujące dzieci na Ukrainie. Dziękujemy za każdą pomoc.

Banner528x230

Zobacz również

Hotel Przyjazny Dzieciom – program, który wspiera prawa najmłodszych

Hotel Przyjazny Dzieciom – program, który wspiera prawa najmłodszych

Hotel Narvil Conference & Spa jest pierwszym obiektem, który dołączył do programu Hotel Przyjazny Dzieciom i we współpracy z UNICEF Polska rozpoczął wdrażanie jego standardów. Tym samym hotel potwierdza, że bezpieczeństwo i prawa najmłodszych gości są dla niego priorytetem.

Więcej
Ponad tysiąc dzieci zabitych lub rannych w eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

Ponad tysiąc dzieci zabitych lub rannych w eskalacji konfliktu na Bliskim Wschodzie

Eskalacja przemocy na Bliskim Wschodzie w ciągu zaledwie kilkunastu dni przyniosła ogromną liczbę ofiar wśród najmłodszych. W wielu miejscach regionu sytuacja pogarsza się z godziny na godzinę.

Więcej
Zachowek 2026 – jak go uniknąć lub skutecznie dochodzić

Zachowek 2026 – jak go uniknąć lub skutecznie dochodzić

Jak świadomie zaplanować spadek? Czy można uniknąć rodzinnych konfliktów? Jak skutecznie dochodzić swoich praw? Na te pytania odpowiemy w czasie bezpłatnego webinaru organizowanego przez UNICEF Polska: „Zachowek 2026 – jak go uniknąć lub skutecznie go dochodzić?”.

Więcej