Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.

Sopot oficjalnie otrzymał przyznawany przez UNICEF tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom. Podczas uroczystości 3 października 2023 r. Dyrektor Generalna UNICEF Polska Renata Bem przekazała na ręce Wiceprezydentki Sopotu Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim decyzję o dołączeniu Sopotu do miast noszących to zaszczytne miano.

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

© Materiały UMS

Współpraca Sopotu z UNICEF Polska rozpoczęła się w 2019 r. Otrzymanie tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom to zwieńczenie kilkuetapowej pracy samorządu podejmowanej na rzecz dzieci i młodzieży. Wysiłki te obejmowały spełnienie wymogów programu UNICEF Polska. Uzyskanie tytułu poprzedziło między innymi przeprowadzenie diagnozy sytuacji dzieci w Sopocie, przygotowanie i rozpoczęcie realizacji Planu Działań na rzecz najmłodszych w mieście oraz wzmocnienie partycypacji dzieci i młodzieży. Sopot spełnił wszystkie zakładane kryteria, dlatego jako drugie miasto w Polsce może nosić tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom.

Sopot od wielu już lat dążył do tego, aby stać się miastem tworzonym dla dzieci i z dziećmi. Inwestycja w młodych sopocian, w wielu dziedzinach, to po prostu najlepsza inwestycja w przyszłość. Robimy to konsekwentnie, doskonaląc już realizowane i inicjując nowe inicjatywy na rzecz dzieci w Sopocie. Dziękuję bardzo UNICEF Polska za docenienie naszych działań. Edukacja, rozwój artystyczny, sportowy, społeczny i obywatelski to jeden ze strategicznych celów miasta.

Magdalena Czarzyńska-Jachim, Wiceprezydentka Sopotu

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

© Materiały UMS

Prowadzone w Sopocie różnorodne działania dotyczące dzieci i młodzieży obalają stereotypowe postrzeganie miasta jako miejsca, gdzie żyją wyłącznie osoby starsze. Strategia miasta koncentruje się na wprowadzaniu oferty obejmującej m.in. wiele ułatwień dla młodych rodzin, by zachęcić je do pozostania w Sopocie lub wybranie go jako miejsca docelowego zamieszkania. Miasto od dawna prowadzi program budowy mieszkań komunalnych dla młodych ludzi i rodzin wychodząc naprzeciw ich potrzebom i pozwalając bezpiecznie patrzeć w przyszłość.

Cieszę się, że Kapituła Programu pozytywnie oceniła postępy Sopotu w realizacji zakładanych działań na rzecz najmłodszych mieszkańców. Nadanie tytułu Miasta Przyjaznego Dzieciom jest zwieńczeniem wielu miesięcy, a nawet lat, pracy i zmian w obszarze lokalnej polityki zdrowotnej, społecznej czy edukacji. Udział w Programie to spore wyzwanie dla miasta, ale także ogromna szansa dla dzieci i młodzieży na partycypowanie w procesie podejmowania decyzji w obszarach, które ich dotyczą. Wierzę, że miasto dołoży wszelkich starań, aby nadal wspierać rozwój najmłodszych. Będziemy się tym postępom przyglądać także w przyszłości, ponieważ tytuł jest przyznawany na dwa lata, a jego utrzymanie zależy od dalszego wprowadzania zmian, których celem jest poprawa warunków i jakości życia dzieci w mieście.

Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

© Materiały UMS

Podejmowane w ramach Programu działania wpisały się również w tworzenie atrakcyjnych warunków życia dla młodych ludzi, zapewniających im dostęp do usług społecznych i zdrowotnych wysokiej jakości, szkolnictwa i opieki dla najmłodszych. Utworzona i prężnie działająca Młodzieżowa Rada Miasta oraz wdrażany szkolny budżet obywatelski umożliwiają młodym autonomiczny rozwój oraz partycypowanie w kulturze, sporcie i rekreacji.

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

© Materiały UMS

Program Miasto Przyjazne Dzieciom to międzynarodowa inicjatywa UNICEF istniejąca od 1996 r. Program działa w 45 państwach obejmując swoim zasięgiem ponad 4 000 miast na całym świecie, m.in.: Paryż, Lyon, Cannes, Poczdam, Kolonia, Aberdeen, Londyn, Newcastle, Quebec, Baden, Bern. W Polsce w programie uczestniczy obecnie 10 miast: Gdynia, Sopot, Kraków, Poznań, Toruń, Konin, Grodzisk Mazowiecki, Opole, Lubliniec, Kwidzyn.

Program opiera się na trzech filarach: zaangażowaniu samorządu (przeprowadzenie zmian wewnątrz struktur administracyjnych), zaangażowaniu dzieci (bezpośrednie włączenie dzieci w życie miasta) oraz zaangażowaniu partnerów (włączenie lokalnej społeczności w budowę środowiska przyjaznego dzieciom). Tytuł Miasta Przyjaznego Dzieciom przyznawany jest na dwa lata, po których następuje ponowna ocena prowadzonych działań i sprawdzenie czy miasto spełnia wszystkie wymagane kryteria. 

Więcej informacji: https://unicef.pl/wspolpraca/miasto-przyjazne-dzieciom 

Sopot z tytułem Miasta Przyjaznego Dzieciom

© Materiały UMS

Zobacz również

59 dzieci zginęło lub zostało rannych w Libanie w ciągu ostatniego tygodnia

59 dzieci zginęło lub zostało rannych w Libanie w ciągu ostatniego tygodnia

Pomimo zawieszenia broni dzieci w Libanie wciąż narażone są na przemoc, traumę i cierpienie. Od 2 marca ogólna liczba ofiar wśród najmłodszych wzrosła do 200 zabitych i 806 rannych – to niemal 14 dzieci zabijanych lub ranionych każdego dnia.

Więcej
Podatki od spadków i darowizn – zaproszenie na bezpłatny webinar

Podatki od spadków i darowizn – zaproszenie na bezpłatny webinar

Przekazanie dziecku pieniędzy na pierwsze mieszkanie, darowizna od dziadków dla wnuków czy uregulowanie spraw spadkowych – to momenty, w których chcemy budować bezpieczeństwo naszych bliskich. Dołącz do webinaru organizowanego przez UNICEF Polska i dowiedz się, kiedy nie musisz płacić podatku. 

Więcej
Czym jest zapis windykacyjny w testamencie? – zaproszenie na bezpłatny webinar

Czym jest zapis windykacyjny w testamencie? – zaproszenie na bezpłatny webinar

Decyzja o tym, komu i w jaki sposób przekażemy nasze dziedzictwo to jeden z najważniejszych kroków w dbaniu o bezpieczeństwo finansowe i spokój naszych bliskich. Dołącz do webinaru organizowanego przez UNICEF Polska i dowiedz się więcej o narzędziach prawa spadkowego.

Więcej