Stanowisko UNICEF wobec decyzji Unii Europejskiej dotyczącej kryzysu związanego z uchodźcami i migrantami

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
UNI196241

UNICEF z zadowoleniem przyjmuje decyzję Unii Europejskiej o stawianiu najlepszego interesu dzieci na pierwszym miejscu przy podejmowaniu decyzji o ich relokacji w obrębie państw Unii Europejskiej. Ochrona i opieka zdrowotna dzieci powinny być zawsze priorytetem.

Cieszymy się, że zwrócono szczególną uwagę na potrzeby dzieci uchodźców i migrantów oraz apelujemy o zwiększenie wysiłków w zapewnieniu opieki i wsparcia dzieciom, które po długiej podróży są wyczerpane i zdezorientowane.

UNICEF przypomina, że prawa dzieci i poszanowanie ich godności powinny być w pełni respektowane.

Wsparciem i ochroną powinny być objęte szczególnie dzieci podróżujące samodzielnie bądź rozdzielone z rodzicami. Dzieci nie powinny być kryminalizowane tylko z tego powodu, że są uchodźcami lub migrantami.

W tym roku dzieci stanowią około jednej czwartej osób szukających azylu w Europie. Powinny zostać podjęte wszelkie wysiłki na rzecz ochrony i zabezpieczenia praw dzieci uchodźców i migrantów – nie tylko w momencie, kiedy docierają do Europy, ale także w krajach, z których pochodzą - zwłaszcza w Syrii i państwach ościennych, gdzie około 2 milionów dzieci musiało opuścić swoje domy.

Zobacz również

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

100 milionów szczepionek: Ratujemy pokolenie dzieci po pandemii

W ciągu ostatnich trzech lat UNICEF, wspólnie z Gavi i WHO, dotarł do 18,3 miliona dzieci, którym pandemia COVID-19 odebrała szansę na bezpieczne dzieciństwo. W 36 krajach Afryki i Azji dostarczyliśmy ponad 100 milionów dawek ratujących życie szczepionek, odpowiadając na bezprecedensowy regres w światowej immunizacji.

Więcej
Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Rekordowa pomoc dla dzieci w 164 krajach – Roczny Raport Dostaw UNICEF 2025

Od Demokratycznej Republiki Konga, przez Haiti i Sudan, aż po Państwo Palestyna – w 2025 r. UNICEF dostarczył pomoc dzieciom w 164 krajach i terytoriach, chroniąc ich życie i zdrowie, zapewniając im dostęp do edukacji i wspierając ich rozwój. 

Więcej
Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Jesteśmy głęboko oburzeni zabiciem dwóch kierowców zatrudnionych przez UNICEF do dostarczania wody ludności Strefy Gazy. Ofiary zginęły w izraelskim ostrzale, który miał miejsce dzisiaj wczesnym rankiem w punkcie dystrybucji wody Al-Mansura na północy Strefy Gazy. UNICEF składa szczere wyrazy współczucia rodzinom zabitych mężczyzn.

Więcej