Sudan Południowy ratyfikował Konwencję o prawach dziecka

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
_SEB58512

Dżuba, 5 maja 2015 roku – UNICEF z zadowoleniem przyjął informację o ratyfikacji przez Sudan Południowy Konwencji o prawach dziecka. Tym samym kraj ten został 195. państwem-stroną Konwencji. UNICEF wezwał władze Sudanu Południowego, aby uczyniły prawa dziecka podstawą funkcjonowania tego najmłodszego państwa świata.

Konwencja została uchwalona ponad 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Jest najważniejszym i najbardziej uniwersalnym dokumentem mówiącym o prawach człowieka.

Jonathan Veitch, przedstawiciel UNICEF w Sudanie Południowym, z zadowoleniem przyjął zobowiązanie rządu do przestrzegania zapisów Konwencji. Jednocześnie zastrzegł, że jeśli prawa dzieci wciąż będą naruszane, to przyszłość tego najmłodszego państwa świata jest poważnie zagrożona.

Musimy wykorzystać ten historyczny moment, aby zwrócić uwagę świata na sytuację setek tysięcy dzieci w Sudanie Południowym, które ucierpiały na skutek konfliktu,powiedział Veitch.

Te dzieci walczą o przetrwanie. Są rekrutowane do oddziałów zbrojnych i zmuszane do przerwania nauki. Wszystkie dzieci w Sudanie Południowym mają prawo do ochrony, opieki medycznej, rozwoju, edukacji, a także dostępu do czystej wody i sanitariatów. Wprowadzenie w życie zapisów Konwencji może odmienić życie dzieci w Sudanie Południowym.

Na skutek trwającego 16 miesięcy konfliktu w Sudanie Południowym to właśnie dzieci cierpią najbardziej:

  • 680 dzieci zostało zabitych
  • tylko w tym roku 235 000 dzieci jest narażonych na niedożywienie
  • 400 000 dzieci musiało przerwać edukację
  • 600 000 dzieci wymaga wsparcia psychologicznego
  • ponad 13 000 dzieci było rekrutowanych przez siły zbrojne obu stron konfliktu

UNICEF apeluje o dodatkową pomoc w wysokości 27 mln dolarów. Kwota ta pozwoli na kontynuowanie działań w zakresie ochrony dzieci w Sudanie Południowym.  

Zobacz również

Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Oświadczenie UNICEF w sprawie zabicia dwóch kierowców cystern z wodą w Strefie Gazy

Jesteśmy głęboko oburzeni zabiciem dwóch kierowców zatrudnionych przez UNICEF do dostarczania wody ludności Strefy Gazy. Ofiary zginęły w izraelskim ostrzale, który miał miejsce dzisiaj wczesnym rankiem w punkcie dystrybucji wody Al-Mansura na północy Strefy Gazy. UNICEF składa szczere wyrazy współczucia rodzinom zabitych mężczyzn.

Więcej
Projektowanie w oparciu o prawa dzieci – innowacyjny projekt UNICEF Polska i ASP

Projektowanie w oparciu o prawa dzieci – innowacyjny projekt UNICEF Polska i ASP

Dzieci widzą i odbierają świat inaczej niż dorośli, a także mają inne potrzeby. Dlatego UNICEF Polska oraz Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie połączyły siły, aby promować projektowanie oparte na prawach dziecka.

Więcej
Wspólnie o głosie dzieci i młodzieży w Opolu – szkolenie UNICEF Polska

Wspólnie o głosie dzieci i młodzieży w Opolu – szkolenie UNICEF Polska

Program UNICEF Miasto Przyjazne Dzieciom pomaga samorządom patrzeć na rozwój z perspektywy praw dziecka. Podczas szkolenia w Opolu rozmawialiśmy o tym, jak tworzyć miejsca i wydarzenia, która odpowiadają na potrzeby dzieci i młodzieży oraz angażują ich w codzienne życie miasta.  

Więcej