Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
Światowy Tydzień Karmienia Piersią

© UNICEF/Chikondi

Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia Piersią przypadającego w dniach 1-7 sierpnia 2021 r., Henrietta Fore - Dyrektor Generalna UNICEF oraz dr Tedros Adhanom Ghebreyesus - Dyrektor Generalny WHO, opublikowali wspólne oświadczenie.

Na początku tego roku rządy państw, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny zjednoczyły się, aby zainicjować rok działania na rzecz żywienia. To historyczna okazja do zmiany sposobu, w jaki świat podchodzi do walki z niedożywieniem u dzieci. Karmienie piersią ma kluczowe znaczenie dla realizacji tego celu.

Rozpoczęcie karmienia piersią w ciągu pierwszej godziny po porodzie, a następnie karmienie wyłącznie piersią przez sześć miesięcy i kontynuowanie przez dwa lata (lub dłużej), jest niezwykle istotne w walce ze wszystkimi formami niedożywienia i otyłością. Karmienie piersią działa również jak „pierwsza szczepionka” dla niemowląt, chroniąc je przed wieloma chorobami wieku dziecięcego.

W ciągu ostatnich czterech dekad częstotliwość wyłącznego karmienia piersią zwiększyła się o połowę. Niestety pandemia COVID-19 może zaprzepaścić to osiągnięcie. W wielu krajach pandemia spowodowała zakłócenia w dostępie do usług wspierających karmienie piersią. Wzrosło także ryzyko niedożywienia i braku bezpieczeństwa żywnościowego. Kilka krajów poinformowało, że producenci żywności dla niemowląt w ostatnim czasie jeszcze bardziej reklamowali swoje produkty jako bezpieczną alternatywę dla karmienia piersią. Podsycali tym samym nieuzasadnione obawy, że karmienie piersią może przenosić wirus COVID-19.

Tegoroczny Światowy Tydzień Karmienia Piersią, którego tematem przewodnim jest „Chroń karmienie piersią: wspólna odpowiedzialność”, to czas na ponowne przyjrzenie się zobowiązaniom podjętym na początku tego roku. Priorytetem jest zapewnienie, że:

  • Międzynarodowy Kodeks Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece jest w pełni wdrożony i stosowany przez rządy państw, pracowników medycznych i przemysł;
  • pracownicy medyczni mają dostęp do zasobów i informacji, które pomogą im we wspieraniu matek w karmieniu piersią;
  • pracodawcy zagwarantują kobietom czas i przestrzeń potrzebne do karmienia piersią.

Rządy państw, darczyńcy, społeczeństwo obywatelskie i sektor prywatny mają szansę na zwiększenie swoich wysiłków w walce z niedożywieniem, w tym poprzez ochronę, promowanie i wspieranie karmienia piersią.

Teraz nadszedł czas, aby mierzyć wysoko. Chcemy zapewnić każdemu dziecku dostęp do pożywnej, bezpiecznej i niedrogiej żywności od samego początku oraz wspierać każdą kobietę w karmieniu piersią.

Zobacz również

Wspieramy młode talenty i marzenia dzieci

Wspieramy młode talenty i marzenia dzieci

XVII Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej „Nadzieja na Mundial” to pełne emocji wydarzenie, którego współorganizatorem jest UNICEF Polska. W miniony weekend blisko 400 zawodników zmierzyło się na murawie warszawskiego stadionu OSiR Bemowo. 

Więcej
Ponad 100 ton pomocy od UNICEF na walkę z ebolą

Ponad 100 ton pomocy od UNICEF na walkę z ebolą

Pierwsza międzynarodowa dostawa UNICEF z pomocą ratunkową dotarła do Ituri w płn.-wsch. Demokratycznej Republice Konga. Dostarczone środki mają pomóc blisko 100 tys. osób, w tym dzieciom i rodzinom w najtrudniejszej sytuacji.   
 

Więcej
Epidemia wirusa ebola zagraża życiu dzieci

Epidemia wirusa ebola zagraża życiu dzieci

Potwierdzone przypadki wirusa ebola w Demokratycznej Republice Konga (DRK) i Ugandzie są rosnącym zagrożeniem dla dzieci w całym regionie. Na ten wariant wirusa nie ma zatwierdzonych szczepionek ani leków.

Więcej